Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Mehmet Celal SAVAŞKAN
Mehmet Celal SAVAŞKAN kimdir?
İnşaat Yüksek Mühendisi
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Sağlam İrade
Kasım 2002de sinema salonunda 50 civarinda silahlı Çeçen direnişçi, 700 kadar izleyici rehin aldı. Dünyanın gündemine oturan olayda bir süre sonra rehineler teröristler ile çeşitli pazarlıklar sonucunda serbest bırakılmaya başlamıştı. Yetkililer kalan rehinelerin de kurtulması için gerekenin yapılacağını söylüyordu ki aniden sinema salonuna atılan zehirli gaz bombaları ile direnişçilerin tamamı ve rehin alınan yaklaşık 150 kişi öldürüldü. 

Güvenlik güçleri içerdeki masum vatandaşları için hiç acımamışlardı.

***

Ağustos 2008'de, defalarca Gürcistandan ayrılmayı seçmiş Osetya eyaletine, bu emeline kavuşturmak için askeri bir operasyon düzenledi. Yaklaşık 1 hafta boyunca tüm Gürcü güçlerini bombalayarak, Osetyayı fiilen Gürcistandan ayırdı ve Güney Osetya ülkesini resmen tanıdı. Hiçbir sosyal direniş veya protesto ile karşılaşmadı.
İnsanlar canlı canlı binaların içinde yakılırken, Moskovada çanlar çalıyor ve zafer etkinlikleri düzenleniyordu.


****

Nisan 2010'da Polonya devlet başkanı, genel kurmay başkanı ve bazı bakanlarını taşıyan uçak; resmi bir tören için geldikleri Rusyada, inişe geçtiği sırada belirlenemeyen bir neden ile düşüverdi. 96 kişilik Polonya devlet kadrosundan kurtulan olmadı. Tesadüf ki o sıralarda, Nato tarafından Polonyaya, bizdeki Kürecik Füze sisteminin bir benzerinin konuşlandırılması planlanmaktaydı.
Hanüz cenazeler toprağa defnedilmemişti ama Polonyaya savunma sistemi kurma projesi hemen iptal edildi.


****

Eylül 2011'de Zeytinburnunda, sokak ortasında 3 kişi arabalarının içinde vurularak öldürüldü. Daha cenazeleri kalkmadan öldürülenlerin Rusyadaki Çecen direnişçilerle bağlantısı olduğu haberi servis edilmekteydi.

Olayın faili ortaya çıkmadığı gibi pek aranmadı da...

***

Ağustos 2012'de, kıtalar arası füze denemesi gerçekleştirildi. Hiroşimaya atılan bombanın 100katı kadar güçlendirilmiş patlayıcı taşıyan Rusyadan Kazakistan istikametine atılan füzenin ışıkları Türkiyede Bitlis, Van ve Hakkariden çıplak gözle seyredildi, gördü tanığı olan halkta büyük merak uyandıran parlak cismin ne olduğu daha sonradan anlaşılabildi.

( ilgili habere ait detaylar:  http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/06/09/esrarengiz-gokcismi-rus-topol-fuzesi-cikti)

Aynı tarihlerde Malatya'ya füze savunma sistemi konuşlandırılması gündemdeydi.

10bin kilometre menzile sahip bu füzelerin denemeleri ara ara tekrarlanmakta.

***

Avrupanın gazını kesme tehditi, füze denemeleri, Balkanlar ve Kafkasyanın hali, Suriye de ısrarla Esad'a destek verilmesi ve Ukraynanın bugünkü durumu, G8 üyeliğinden çıkartılma ve ekonomik yaptırımlara rağmen, Çin ile 400 milyar dolarlık gaz satış anlaşmaları ortada...

Uzman politikacılar çok şeyler çizerler belki ama, dünyaya meydan okuyan tutum ve sonuçları da ortada...   
2014-05-25
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları