Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İstanbul'a köylü bakışı..
Hayat bazen insanı alıppp taaa nerelere götürüyor.


Kendi evinde kendi ülkende kendi ilinde kendi köyünde bi garip bi yabancı oluveriyosun öyle kalakalyosun..

İşte istanbul'da bi anadolu insanı ve yedi tepeden ibaret sayılan o televizyonlarda dizilerde o muhteşem sülüman dizisi ile de tavan yapmış bi yer orası dünya zaten biliyorda biz Anadolu insanı tam bilmiyoz. Hep türk filimlerinden biliriz. Biz o fakir, iş aş, icin geldigimiz. O tarihi haydarpaşa tren garindan  aşagıya dogru şöööle bi  baktım abaaann abann öylee bakalıyo insan.

Hep irametli şair istanbul aşıgı ,Orhan Veli  KANIK , gelir aklıma onlarca şiiri vardır bu güzel şehir icin belki her bi insana ayrı ayrı öylesine ilham vermiş de kadir kıymetini bilene. şöyle demiş  şair orhan velii..


İstanbul'da Boğaziçi'nde.

Bir fakir Orhan Veli'yim.

Veli'nin oğluyum.

Tarifsiz kederler içinde.

 Urumelihisarı'na oturmuşum.

Oturmuş,da bir türkü tutturmuşum.

 İstanbul'un mermer taşları.

Başına da konuyor aman,martı kuşları.

Gözlerimden boşanır hicran yaşları.

        Edalım.

Senin yüznden bu halim.

İstanbulun orta yeri sinama.

Garipligim mahszunlugum duyurmayın anama.

El konuşur,sevişirmiş ,bana ne.

       Sevdalım.

Boynuna vebalim.

 İsatanbul,da Bogaziçimdeyim.

Bir garip Orhan Veli.

  Veli'nin Oglu.

Tarifsiz Kederler İcindeyim.

                        Orhan Veli KANIK..

Bizim gibi anadoludan gelipde öyle bakıp koca koca  gökdelenlerin arasında kalmak ve sonra o feci trafik,te yol alıp sinir olmamak,hele, bi gösteri prostosto ve bi kutlama ve  öyle bi şey var sa deyme gitsin allah muhaqfaza ya gaz,ya tazikli su,ya acılı biber gazı ya havai fişek yada yüzü gözü kapalı gösteri yapanlarla onları korumakla görevli polis,lerin arasında kalmaya gör daha da altın da olsa gelmem ben buralara dersin gibi geliyo da ey istanbul ey güzel istanbul ya biz anadolu insanı biraz ürkek ve cekingen oluruz gali gene de  SENİ SEVMEMEK ELDE DEGİL.

Ey tarihlerin medeniyetlerin başkenti insanların ortak sevdası dünyanın  inçisi de olsa padişahların rüyalarını insanlıgın hülyalarını gasp etsede  o güzellik sende olduktan sonra daha cookkk sevdalar daha cookk insanı kendinden gecirirsin sen sen istanbul.

Hep televizyondan hep tarihi filimlerden hep resimlerden hep gazetelerden belgesellerden gördük o yedi tepeni ,o şaheser sultanahmet camiiyi,o dünya mirası ayasofya,yı al koyu kırmızımsı bi farklı renk sanki o heybetti ile bogazici köprüsünü, o aşıkları mest eden kız kulesi,

O muhteşem sülüman dizisi ile daha bi anlam kazandınya tarih hazinesi kutsal emanetleri ile topkapı sarayı.

Ülen muhteşem sülüman nasıl onca sene o sarayda öyle kalın kalın duvarlar arasında öyle kartal kayası gibi o heybetli heybetli saray burnundan baktın demi üsküdara öyle demli cayını yudumladın demi esen sam yeli eşliginde demi o hurilere mi baktın yoksa bogazda ucan o güzelim martıların ahangini mi düşündün yoksa sadece o Hürremm hürrtem deyip sarayı inlettin mi be tarih yazdın be yedi düvele,o ihtişam o gudret o güc kuvvet insanı delei eder be ,hep padişahımm sen cok yaşa nidaları ile sarayda dönen esrarengiz ali cengi oyunları ile iyi baş etmişsin be hakikaten cok zor.

Neyse neyse mest etti o kutsal emanetler bölümü yokmu harika tee günümüze kadar gelen ve hala eyi bi şekilde korunan Hz.Peygamberimizin eşyaları cok harika kılıcı sakalı şerifi o mühürü, o hırkası, ve hz.Musa eleyselam,mın asası harika, harika..

Vakit olup da giremedik kapalı imiş ayasofya  ama olsun dışından baktık şöyle o koca heybete baktık amma da kocaman nee yapı ulen dedik.

Hatta ufak bi yerini ibadet icin müslümanlara namaz icin düzenlemişler sekiz on kişi namaz kılabiliyor,kucuk ama güzel mihrap yapmışlar, bimber yapmışlar düzenlenmiş cok hoş iki rekat şükür namazı eda ediverdim hemencecik gali..

Gelemedik eyüp sultana gelemedik yere batan ,a giremedik ayairiniye daha cok bogaza garşı şöyyle bacak bacak üzerine atıp da bi bardak cay icemedik koşuşturmadan hordan oraya goş bakam goş yetişiyomu gel sen gel de camlıcada şöyle elini gaşlarına gölge et bak garşı ya gecen sevdalara el ele tutmuş kuşlara bak bakamadık gedemedik ugrayamadık galata gulesine Hazarfen Ahmet celebi,ye selam sarkıdamadık.

 Yetmiş sene mi yüz yetmiş senemi tam altı yüz yıl hüküm sürülmüş bu diyarlarda sen altı seeette mi gezip görecen ülen bu ata mirası galii.

 Yedigin balık ekmek arası nı emeinönünü balıkcıyı unutma emi yeni camide kıldıgın ögle namazı unutma sen sultan ahmette kıldıgın şükür namazını hec unutma o mabetlerde o yerlerde bizden cok yabancı türist dolu hemde ellerinde kitap bilip bilip dolaşıyo bizim tarihimizi bizden iyi biliyo her milletten insan var gardeşim topkapı müzesine girişi bile kelle başı 40 gayme sadece o  mu cay icersen 2,5 lira hacete (VC) giresen 1,5 lira yani dabana guvet decem o da zor in bin para ye para ic para her şey para ve gez gez bitmiyoo.

 Biz  de gidek gari evemize dedik bidaki sefer  nasip dedik,..

 Hadi hadi geleim canım şehrim gözel sakin şehrim uşak bizim sade sakin ucuz yerimiz.

 Köyüm orasaı bi başka havası suyu agacları cam agacları altında garşı yamacların da agır agır ötmeye başlayan keklik nidaları arasında kahveci nin demli cayı eşliginde köy sohbetine doyum olmaz galii. bahar yamurları da az da olsa oluyo ekinler iyi mantarlar bereketli.

eh gali daha ne isteyem hadi bu hafta bu kadarlık olsun selam saygılar gali..

Üstadımm.

 


   
2014-05-31
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  YORUMLAR 1 sayfada toplam 1 yorum
seyfi kırkalı
2014-06-02 07:50:36    ip: 78.174.129???
bülbülü altın kafese koymuşlar ahhhhh vatan demiş
.......................................................................................................................................................................
1
yazarın diğer yazıları