Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Mustafa Nevruz SINACI
Mustafa Nevruz SINACI kimdir?
Mustafa Nevruz SINACI Mustafa Nevruz SINACI 1954 Niğde doğumlu. İlk, Orta ve Liseyi Konya’nın Ereğli ilçesinde bitirdi. Tahsilini Ankara’ da tamamladı. Hukukçu, Siyaset Bilimci, İktisatçı-İlâhiyatçı. Sırasıyla; Demokratik Parti Gençlik Teşkilâtı Genel Başkanlığı, Tüketicileri Koruma Birliği Genel Başkanlığı, TÜRK-KONUT Kurucu Üyeliği ve Birlik Başkanlığı, EKKON Genel Başkanlığı, Kuruluş dönemi ANAP’ta (3. Cumhurbaşkanı Merhum Celâl Bayar’ın ricası ile) Başkan Yardımcılığı, Demokrat Parti’de ‘yeniden açılış dönemi’ Genel Koordinatör Yardımcılığı, 7. ve 9. dönem Genel Başkan Yardımcılığı, Genel Sekreterlik, İdari ve Mali İşler Başkanlığı ve nihayet İnsan ve Kültür Ocağı Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu. Adalet, Sabah, Akşam, Zafer, Son Havadis, Bugün, Her Gün, Ortadoğu, Tasvir, Zaman , Meydan, Haber Gazetelerinde ve Bilim Teknik dahil pek çok Dergide yazarlık yapan Mustafa Nevruz SINACI 2002 yılında emekli oldu. Halen merkezi Amerika’da olan “TURKİSH FORUM"
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Nisyan İle Malul Olmamalı!
NİSYAN İLE MALÛL OLMAMALI!..

Hani, 12 Aralık 1997 tarihinde Recep Tayip Erdoğan, Siirt'te yaptığı bir konuşmadan dolayı, Türk Ceza Kanunu'nun 603456868/15154 maddesine istinaden ‘halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek' suçundan 4 ay hapis cezası almıştı. Fakat 14 Ağustos 2001 tarihinde kurduğu AKP, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde 1. parti olunca, seçim yasaklı Erdoğan'ın yerine Abdullah Gül, 58. Cumhuriyet Hükümeti'ni kurmuş, ardından aklanarak beraat etmiş ve partisinin başına geçmişti...

XI. CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİ:

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'in görev süresinin 16 Mayıs 2007 tarihinde sona ermesi nedeniyle yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi, Başbakan Erdoğan'ın muhtemel açılım ve Cumhurbaşkanlığı adaylığına, CHP ve diğer siyasi partiler karşı çıktılar. CHP Erdoğan da dâhil olmak üzere 3 ana makamın Milli Görüş adı verilen siyasi İslam akımının temsilcileri tarafından doldurulacağı ve bunun ülkede gerilime neden olacağı; Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olması ve toplumsal uzlaşma ile seçilmesi.; Bu makamın sahibinin Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi ve kurallarını içine sindirebilmiş olası gerekçeleri ile başta Erdoğan olmak üzere bu görüşe sahip kişilerin devletin temel nitelikleri ile ters düşeceği fikrini savunarak karşı çıkmışı. Ancak, Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin başlaması ile AKP, dönemin Dış İşleri Bakanı Abdullah Gül'ü aday gösterdi. CHP seçimlerin açılış oturumunda sayının 367 olması gerektiği, Meclis İçtüzük ihlali yapıldığı gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi'ne, vaki seçimlerin iptali ve seçim sürecinin durdurulması için müracaat etti. Anayasa Mahkemesi aldığı karar ile oturum yeter sayısının 367 olması gerektiği kararını aldı. Neticede "Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nde' o güne kadar görülmemiş bir kararla "TBMM Cumhurbaşkanını seçemediği için erken genel seçime gitmek zorunda kalmıştır.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ

İlk cumhuriyet mitingi, 14-15 Nisan 2007 tarihlerinde Ankara'da düzendi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından düzenlenen mitingde katılımcılar askere olan güvenlerini ve laik bir cumhurbaşkanı isteklerini büyük topluluklarla dile getirdiler. Miting sırasında vaki protestoların ana hedefi: Recep Tayip Erdoğan ve benzer zihniyetin muhtemel adayları idi..

2007 MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ

2007 seçimlerinde, AKP %47 ile TBMM'de sandalye çoğunluğunu elde etti. Akabinde Başbakan Erdoğan toplumsal uzlaşı içinde olacakları beyanatını verdi. TBMM'nin açılması ve Başkanlık seçimlerini takiben Cumhurbaşkanlığı seçim süreci başladı. AKP Abdullah Gül'ün adaylığının devam ettiğini kamuoyuna deklare etti. Bunun üzerine CHP ülkenin erken seçime Abdullah Gül'ün adaylığı sebebi ile gidildiği, AKP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uzlaşı karşıtı tutumlarının devam ettiği gerekçesi ile oturumlara katılmayacaklarını ve Gül seçildiği takdirde görev süresi boyunca Cumhurbaşkanının hiçbir davetine katılmayacaklarını; Ancak, Gül'ün seçimini meşruiyet konusu yapmayacaklarını beyan ettiler.

MHP ise ilk oturuma katılacaklarını, fakat kendi adaylarını göstereceklerini seçimden önce ve sonrası beyan ederek, Kayseri milletvekili Sabahattin Çakmakoğlu'nu aday gösterdi. DSP ise Erdoğan'ın uzlaşma yanlısı olmayan tutumuna tavır koymak ve Cumhurbaşkanlığının uzlaşı ile seçilen; her kesimi temsil edebilme yeteneğine sahip birisinin olması gerektiği savı ile bireysel aday Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli'nin adaylığının desteklenmesi kararı aldı.

2011 SEÇİMLERİ

2011 seçimlerinde AKP %49.95 oy alarak 326 parlamenter ile TBMM'ne girdi. Aldığı oy oranındaki artışa karşı meclise giren milletvekili sayısı bir önceki seçime göre azaldı. AKP hükümeti 3. kez iktidarda olup büyük bir kitlenin güvenini aldığını kanıtlamış; CHP  % 25,94 oy almıştır. CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, seçim öncesi ‘doğuya ekonomik özgürlük' tanınacağını söylemesi ve aday olarak darbeye teşebbüsten tutuklanan komutanları göstermesi seçimlerde ciddi bir artış gösterememesine neden oldu. Birilerine Hatırlamakta yarar var!...   
2014-06-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları