Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Murat ATIŞ
Murat ATIŞ kimdir?
1989 istanbul doğumluyum ailem aslen ığdırlıdır. 1972 de istanbula göç etmişler. ilk ve orta öğrenimimi istanbulda tamamladım. semiha şakir anadolu lisesinden mezun olduktan sonra muğla sıtkı koçman üniversitesi kamu yönetimi bölümünü bitirdim. Kayseri 1. komando tugayında kısa dönem er olarak askerliğimi yaptım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kalkınmada önemli bir durak: Iğdır
Ülkemin en doğu ucunda işler hiç yolunda gitmiyor. Bunun en önemli nedeni hem devletin hem de özel sektörün destek ve yatırım konularında yetersiz kalması. Bölge halkı yatırım, iş imkanı, yaşanabilir bir çevre istiyor. Belki konuya hızlı girdim ama artık bu bölgenin kaybedecek vakti yok.

Evet son yıllarda bir gelişme ve hareketlilik söz konusu ama asla ve asla yeterli değil. Doğu illerinde uygulanacak plan ve yapılacak yatırımlar kesinlikle radikal olmalıdır. Iğdır bu radikal kalkınma projelerinin sadece bir durak noktası yapılmalıdır. Gidilecek yol uzun ve yorucudur. Ülke bir baştan bir başa donatılmalıdır.

Radikallikten kastım tıpkı Almanya, Fransa ve Japonyanın 1. ve 2. Dünya savaşlarında yıkılan ülkelerini yeniden yapılandırmada uyguladığı sistemin bir benzerinin uygulanmasıdır. Elbette bu sistem ilk önce ülke, bölge ve şehir yaşantısına, halkın ihtiyaç ve yaşam tarzına uyarlanmalı sonra harekete geçilmelidir. Doğuda yaşayan halkların kapital olarak zengin, sermayesi bol batı ile entegrasyonu sağlanarak bu işe başlanmalıdır.

Mesela kara ve demir yolları etkin hale getirilmeli ve bu bölgeye ulaşım şartları verimlileştirilmelidir. Yatırımcıya ve halka güven verecek önlemler alınmalıdır. Alt yapı hızla iyileştirilmeli ve teknolojinin bölgeye hakim olması hızlandırılmalıdır. Doğunun bu radikal kalkınma hamlesinde Iğdır ı baz alacak olursak: bu güzel şehrimiz 3 komşu devletle sınır olduğu asla unutulmamalıdır. Ermenistan ile olan sınırın kapalı olmasına rağmen diğer iki devlet olan Azerbaycan(Nahcıvan özerk bölgesi) ve İran ile sınırımız açıktır. Ancak iletişim ve ticaret olanaklarımız son derece sınırlıdır.

Benim ilk tavsiyem İstanbul-Ankara- Erzurum-Kars- istikametli hızlı tren hattının Iğdıra demir yolu ile bağlantısı yapılmalıdır. Nitekim bu proje Anadolu yu birkaç yıl içerisinde batı da Avrupanın en batısı ve İngiltere ile doğu da Çine ve Türki cumhuriyetlere bağlayacaktır. Bu hattın bir ucunun Iğdırda olması bu hatta ulaşım şansı yüksek İran ve nahcivanın dikkatini çekecektir. İran ve Azerbaycanda son dönemde devlet tarafından yapılan kamu yatırımlarının ve ülke de sayıları gittikçe artan milyonerlerin bu bölgeye yatırımları yönlendirilecektir. Öyle ki yatırımın temel şartlarından biri de kolay ulaşımdır.

Iğdır da yapımı tamamlanan yeni havaalanın da bu kara ve demir yolu ağına bağlanması sonucu bölge ister istemez hızlı bir gelişim içine girecek ve çevre illere de bir çarpan etkisi yaratacaktır. İkinci olarak yıllardır projesi askıya alınan baraj inşa edilmeli ve toprağın ihtiyaç duyduğu sulama sağlanmalıdır. Bölge de ki bol su kaynakları ve toprağın verimli oluşu tarımsal üretim ve ticareti arttıracak ve çiftçilikle geçinen halka kaynak olarak geri dönecektir. Bölgeye yönlendirilecek iş adamları ve vakıflar özellikle hayvancılık alanında yatırımları teşvik etmeli ve Iğdır ovası ile köylerde var olan hayvancılığa modern tekniklerin uygulanması konusunda destek vermelidir. Bölgeye aktarılacak birkaç milyon tl önemli bir kalkınma hızına ulaşılmasına katkı sağlayacaktır.

Büyük şirketlerin ilgisini çekecek spor tesisleri, şehir stadyumu, finans, kültür ve sanat merkezleri gibi projelerle adından söz ettirmelidir. Belki yatırımların ilk yıllarda karlılığı yüksek olmayabilir. Ancak Dubai, Batum veya diğer örneklerde olduğu gibi yatırım ve reklam ile marka değeri yükseltilecektir. Şehrin görüntüsünün değiştirilmesi için modern ile gelenekseli bir araya getiren büyük binalar ve parklardan oluşan uydu kent şeklinde bir finans ve eğlence merkezi projesi hazırlanmalı ve hayata geçirilmelidir. Yeni açılan üniversitenin eğitim kalitesi arttırılmalı ve ihtiyaca cevap verecek ziraat ve çevre mühendisliği gibi bölümler açılmalı ve özellikle bölge de ki gençler yönlendirilmeli, okul sonrasında da Iğdır da çalışmaya teşvik edilmelidir. Kültür ve turizm bakanlığı bölgede ki restorasyon çalışmalarına ve turizm potansiyelini arttıracak çalışmalara hız kazandırmalı İran, Azerbaycan, Rusya, Arap ülkeleri ve doğu memleketlerinden insanların doğa ve eğlenceyi bir arada yaşamalarını sağlayacak tatil beldesi oluşturulmalıdır.

Bir anlamda konaklama ve eğlence sitesinden bahsediyorum. Üstelik bu yatırımlar Ağrı, Erzurum, Kars ve Van gibi yakın şehirlerinde doğa güzelliklerini, spor merkezlerini, tarihi yerlerini ve sağlık turizmini geliştirecek atılımlara da önayak olacaktır. Bu önerilerimiz elbette çok yavan ve kaba taslak yapılmıştır. Ayrıntılı plan ve kaynak sağlanması ile hayata geçirilmesi çokta uzak değildir. Sadece bu başlangıç yazımda yaptığım gibi potansiyele dikkat çekilmeli ve radikal olunmalıdır. Finans merkezi, ağaçlar içinde yer alan gökdelenler ve yemyeşil, her bir metrekaresi sulanmış bir Iğdır ovası, belki de dev bir şehir stadyumu ve spor kompleksi ile üst liglerde yer alan spor takımları ve sporcular. Gençler bu işe çok sevinecek. Tek yapılması gereken doğu için el ele vermek. Gerisi gelecektir! Hem de güzel, aydınlık, ışıl ışıl bir GELECEK...

   
2013-07-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Başımız yerde kalmasın!
- Mazlumların bayramı mübarek olsun...