GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR
Muallim AYHAN
Muallim AYHAN kimdir?
Ayhan Bingöl (Muallim Ayhan) mahlası ile şiirler yazmaktadır. Konya Merhaba Gazete’si ve Kayseri Gündem Gazetesi’nde “ Mürekkebin Döktükleri” Köşesinde deneme, makale ve çocuk gelişimi çocuk psikolojisi üzerine birçok yazı yazmıştır. Şiirleri; İrfan Mektebi, Çemen, Somuncu Baba, Mutlu Çocuk , Gonca , Kardelen, Bosna Kardelen Çocuk, Dört Mevsim(Tatil Kitabı) dergilerinde ve birçok okul dergilerinde yayımlanmıştır. Birçok şiir antoloji kitaplarında şiirleri yayınlanmıştır. ESERLERİ Şiir Kitabı: Yüreğim Çocuk Çocuk Öyküsü: Sevginin Gücü
Email: [email protected]
Bir sağa çark bir sola çark
Nil nehrinin çocukları Hanedanlık dönemi öncesi ve Hanedanlık dönemi sonrası ara dönemler, Krallıklar dönemi, Yunan dönemi, Roma dönemi ve zengin bir uygarlığın yoksul çocukları. M.Ö 332 yılında Büyük İskender'in işgalinden sonra çeyrek yüz yıl etkileri kalan işgal ve değişik yönetimler daha sonra Hz. Ömer ile 652 yılında İslam yönetimine giren. 1514 yılında Yavuz Sultan Selim'le Osmanlı yönetimine giren, 1798-1801 yılında Napolyon işgali ve 1832 yılında Kavalalı Mehmet Ali paşanın isyanı.1882 İngiliz işgali ve İngiliz sömürüsü (1922-1936) yılına kadar 1.Kral Fuat, daha sonra yönetime Kral Faruk (1936-1952) yılları arasında 1948 Arap -İsrail savaşı yenilgisinden sonrası. Hür subaylar Hareketi adı ile krallık sona erer.

1952 yılında Sovyet yanlısı Cemal Abdül Nasır, Kral Faruk'u tahtan indirir Cemal Abdül Nasır Muhammed Necibi devlet başkanı ilan eder. Fakat perde arkasında sürekli kendisi vardır. Muhammed Necip'i yönetimden alarak sahneye kendisi çıkar.1956 yılında cumhurbaşkanı olur. Süveyş Kanalı'nı millileştirir. Tarihte altı gün bilinen savaşta uçaklarını dahi kaldıramadan bütün uçaklarını kaybeder. 1970 yılında Nasır ölür. Nasırın Müslümanlara en büyük zulümleri yapması Seyit Kutup'u hapsetmesi işkenceler uygulaması idam etmesi bir Sovyet yanlısı olduğunu göstermesi için yeterlidir. 1970 yılında Nasır ölünce yerine yardımcısı Enver Sedat geçer. Sedat Rus yanlısıdır.1973 İsrail savaşını kaybeder. İsrail ile Camp David anlaşmasını imzalaması ve Mısır'ın Arap Birliği'nden çıkarılması sonucu bir suikast sonucu öldürülür.

Enver Sedat'ın öldürülmesi sonucu 1981 yılında Hüsnü Mübarek iktidara gelir. 1981yılından bu tarafa Hüsnü Mübarek tarafından yönetilmektedir. Hiçbir göz kendini ve kendi halini göremez, ancak başka bir aynadan kendini ve kendi halini seyretmesi gerekir.

Mısır olsun Tunus olsun gelişen teknoloji sayesinde Türkiye Cumhuriyet'i ve kalkınmış ülkeler aynasından kendilerini kendi gözlerini görmeye, seyretmeye başladılar. Sukutun haykırışı yeterli olmamış. Ezilmişlik, yoksulluk, sefillik içinde ve gelir dağılımı dengesizliği halkı sokaklara dökmüştür.

Bir sağa çark bir sola çark ben yiyeyim sen bak, milleti bir manga gibi yönetmeye kalkan kendi keyfiyetleri için cemiyeti tutsak eden. Yönetimlerin bir kuru ağaç gibi yıkıldığını görmekteyiz. Evet Mübarek gitti. Lakin Mursi bu ekonomik krizi iki buçuk yıl gibi kısa sürede düzeltemezdi.

Mısır dünyanın kırkıncı ekonomisi olsa da orta sınıf yok edilmiş. İç ve dış borcu 240 milyar doları bulmuş. Gelir dağılımı adaletsizliği öyle adaletsiz ki orta sınıf tamamen yok edilmiş. Ya zenginler ya da fakirler vardır. Ekonominin çoğu yüzde yirminin elinde geri kalanı açlık ve açlık sınırının altında yaşamaktadır.

Açlık sınırının altında milyonlarca insan yaşamaktadır. Sadece iki- üç milyon insan, üzerinde çatısı dahi olmayan bir odalık barakalarda yaşamaya mahkûm bırakılmış. Devlet memurların maaşları ortalama yüz elli iki yüz dolar arsındadır. Rüşvet almış başını gitmekte, rüşvetsiz iş görülemez hale gelmiş. Elbette Mursi kısa sürede bunu düzeltemezdi. Düzeltmeye çalışması, sermaye, ordu ve eski rejim yanlılarını, diğer gurupları rahtsız etmiştir..

Günler öncesi Tahir Meydanı'na çadırlar kurulmuş. Bu kalkışma bize yabancı gelmiyor. Aynı kalkışmayı haftalar öncesi batı emperyalizmi ülkemizde de denemişti. Emperyalistler, ülke içindeki diğer güçler faizciler, basın ve ordu içindeki Mursi karşıtları Mursi'nin gitmesi gerektiğini 'baltacı' denen isyancıları sokağa dökmüştür. Mursi gönderilmiş lakin bu kadar halkın Mursi'yi destekleyeceği hiç düşünülmemiş.

Evet, İslam coğrafyasının kan, barut ve gözyaşı içinde can çekiştirmesini isteyen emperyalizm. İslam ülkelerinin kalkınmasını ve birlikte hareket etmesini istemeyip kendi çıkarlarını ve amaçlarını gerçekleştirecek çeşitli oyunlarla İslam ülkelerini karıştırmakta ya da işgal etmektedir. Ne olursa olsun kendi çıkarları gerçekleşmesi için; ülkelerde ayaklamalar ve iç savaş çıkarma ile meşguldür. İslam Dünyasının güçlenmesi ve uyanmasını istememektedir.

 
2013-07-07
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin