Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Haziran 2014
Cemal BABAOĞLU
Cemal BABAOĞLU kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Büyükşehir Vesayeti
Büyükşehir yasası hazırlanma aşamasında iken iktidar partisi, bunu demokratikleşme ve yerinden yönetim modeli şeklinde izah ediyordu. Hatta birileri daha da ileri giderek bu yasanın federal sistemi de içinden barındıracak kadar ilerici bir yasadır diye savunanlar bile oldu. Vesayet rejiminden bir türlü kurtulamıyoruz. Dün Askeri vesayet altında inim inim inleyen halk, bugün de AKP iktidarının kurnaz oyunları ile yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile yeniden vesayet altına girmiş bulunmaktayız. Halkımıza hayırlı olsun! Nur topu  gibi bir krizimiz daha oldu; Büyük Şehir vesayeti krizi.

yasalar, halkın talep ve ihtiyaçlarına göre hazırlanır. AKP bu gerçeği tersyüz ederek,  Kürdistan'da halkın taleplerini baskı altında tutmak ve halkın kendi kendini yönetmesi demek olan halk belediyeciliğin önüne takoz olmak için en kati anti demokratik yasaları allayıp pullayarak kanunlaştıra biliyorlar.

Büyükşehir belediye meclisinin Mayıs ayı oturumunda, alel acele Rabia meydanı isminin verilmesinde ısrarcı olunması tipik bir vesayet örneğidir.  Haliliye ilçesi sınırlarında olan Topçu Meydanı bitişiğindeki binalar yıkılarak, Topçu Meydanı genişletme projesi kapsamında  alan genişletilmişti ve buna 2. bir isim vermenin anlamı ve gereği de yoktu.  

Tüm yetkilerin büyükşehir belediyesinde toplanması aslında demokratik işleyişe vurulan bir darbedir. Düşünün ilçe belediyelerinin kendi sorumluluk alanında bulunan bir meydana isim verme yetkisi yoksa, kapatın tüm ilçe belediyelerini.

Akademisyenlerin, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi tezine inat,  Ankara yönetimi ha bire vesayet yasası  üretiyor.

Son çıkan Büyükşehir yasası özellikle bölgemizde gittikçe yükselen toplumsal talepleri, hak arama isteklerini geri torpillemesini sağlayacak şekilde tasarlandığı her geçen gün daha bariz şekilde ortaya çıkıyor.  Hazırladıkları Büyükşehir yasası,  Ankara yanlısı güçlerin kazanması şeklinde planlamalara karşın, halktan, emekten ve demokrasiden yana güçlerin kazanması halinde ise devreye valilik faktörü girerek,  gerçek anlamda bir halk belediyeciliğin yerelde iktidar olmasını engelleme planları işletiliyor

Ankara'nın bu karanlık planları, halkımızı gerçek anlamda bir demokratik yönetimle buluşmalarını  ertelemeyi başarmışlardır. Ancak bu başarı mutlak olamaz. Er yada geç halkımız layık olduğu yönetime kavuşacaktır.    
2014-06-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Kazmayı Vurma Madene!
- Terörle mücadele mi dedin!
- İktidar Gücüyle Seçim Hileleri
- Yasaklı kitap ile ilgili...
- 30 Yılık Tecrübe!
- Ya onurlu bir yaşam ya da çürüme
- Muğlalı, 33 Kurşun, Roboski ve Hasan Bakdur
- Azrail'in diğer adı: Toros
- Ergenekon davasında adalet yerini buldu mu?
- AB'ye üyelik sürecinde yasaklı kitaplar