Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Nurullah AYDIN
Nurullah AYDIN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
XIV. Louis ve Hatırlattıkları
Louis-Dieudonné Bourbon; kral olan babasının ölümü zerine 5 yaşında tahta çıkar.

 XIV. Louis; 1638 doğar, 1643 de tahta çıkar, 1654 de taç giyer, 72 yıl krallık yapar 1715 de ölür.

 Louis-Dieudonné de France veya XIV. Louis (okunuş: lui), Fransa'nın en uzun süre tahtta kalan kralıdır. Fransızlar tarafından Louis Le Grand (Büyük Louis) veya le Roi-Soleil (Güneş Kral) olarak da anılır.

Tarihe Devlet benim (l'État c'est moi) sözü ile geçer. Fransa'yı mutlak monarşiyle yönetmiştir. Çok saldırgan ve yayılmacı bir politika izlemiştir. Karısı Kraliçe Marie Therese'dir.

Fransa Bilim Akademileri ilk defa XIV. Louis tarafından kurulmuştur. Bir tiyatro oyununda Apollon'u oynamıştır. Klasik sanata yakından ilgi duymaktadir. Babasının bir av köşkü olarak inşa ettirdiği Versailles'i genişleterek Fransa krallığının yönetildiği bir saray haline getirmiştir.

 Dönemin aristokratlarını gene Paris'den uzaklaştırıp, Versailles'a taşımıştır. Versay Sarayı'nın bahçesini barok dönemi eserleriyle düzenletmiştir.

 XIV. Louis'nin Hükümdarlığında Fransa

Devlet XIV. Louis yönetimi altındaki gerek pratik gerek ideolojik koşullar bakımından, her iki alanda önemli sınırlamalar bulunmamasına rağmen zirveye çıkmıştı.

XIV. Louis için kişisel itibarla hanedanın ve ulusun itibarı ayrılmaz bir bütündü. Bu yüzden birçok Avrupalı hükümdara örnek olmuştu. Fransız politikacıların görevi fiilen saray memurluğuna, idareciliğe ve yürütücü memurluğa indirgenmişti.

Kraliyet meclisleri ve eyaletlerdeki kraliyet görevlileri, idare memurları ve ordu komutanları; soyluları ve yerel dokunulmazlıkları hesaba katmakla birlikte, o zamana kadar Fransa'da söz sahibi olan siyasi güçlerin gerçek anlamdaki bağımsızlığına büyük darbe indirdi.

Eyalet meclisleri kraliyet görevlileri tarafından yönetilmeye başlandı.

Parlament'lerin işlevi adli yetkilerle sınırlandırıldı. Fransız kilisesini Roma kilisesinden bağımsız olduğu savunuldu. Kısa süre sonra bu devrim dönemine "Grand Siecle" (Büyük yüzyıl) adı verildi. (Bkz: "Louis XIV - the Sun King: Louis XIV - the Sun King". Louis-xiv.de. Erişim tarihi: 2008-08-31., J.M. Roberts, Avrupa Tarihi, XIV. Louis Maddesi, Vikipedi, özgür ansiklopedi)

Tarih; ilginç lider tipleri ile doludur.


Bir kesim; ortaçağ din algısına göre göre düşünüp, yaşamak ve devleti şekillendirmek isterken, bir diğer kesim; akıl bilim ve sanat öncülüğünde çağdaş dünyanın parçası olmaya çalışmaktalar.

 Çatışma diyalektiği; kimlik çatışma ortamından kurtulmasını sağlayamamaktadır.

Günün Sözü: Çok yönlü düşünme eğitimi almayanların, dogmalara saplanması, yaşamın gerçeğidir.


   
2014-06-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları