Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Yüzbaşı Mehmet Muzaffer"dir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kadıköy'ün Sembolü
Kadıköy'ün Sembolü Boğa 150 Yaşında!..

Kimimizin belki de yüzlerce kez yanından göz ucuyla bakıp geçtiğimiz, En samimi dostlarımıza bu heykelin önünde randevu verdiğimiz,
Bazen hatıra fotoğrafları çektirdiğimiz,
Bazen de en ilginç eylemlerin merkezi haline getirdiğimiz,
İşte Kadıköy'deki o tarihi Boğa Heykeli'nin yapılışının,
Bu yıl tam da 150'nci yıldönümü!...

Fransız gücünü Almanlara göstermek için yapılan bu heykel, 
1864 yılında Paris'te heykeltıraş İzidor Bonhevr tarafından özel olarak tasarlanmıştır. 
Bonhevr, tamamen Fransızların kızgınlığı, iriliği ve gücünü göstermek adına yaptığı Boğa Heykeli'ni Almanların Fransızları yenmesi üzerine kuş misali elinden alınarak, Almanya'ya gönderilmiştir.

I.Dünya Savaşı'yla adeta "Güç Simgesi" olarak da adlandırılan Kadıköy'deki O Boğa Heykeli'ni 1917 yılında Alman Kralı II. Wilhelm,  Başkomutan Vekili Enver Paşa'ya hediye etmiştir.
Hediye edilen o heykel, Enver Paşa'nın sarayının bahçesine konulmuş ancak I. Dünya Savaşı sonrasında Enver Paşa'nın yurtdışına gitmesiyle heykel o sarayın bahçesinde kaderine terk edilmiştir.

Ve yıllar sonra!...
Unutulan O Boğa Heykeli, 50 yıl sonra birileri tarafından fark edilerek, Hilton Oteli'nin bahçesine taşınmış, ardından Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nın önüne ve en sonunda da Taksim Gezi Parkı'na götürülmüştür.

Son Durağı!...
Boğa Heykeli'nin son durağı Kadıköy'dür. 1970 yılında ilk önce Kadıköy Belediyesi'nin önünde 20 yıl kalmış ve 1990 yılından itibaren de şimdiki yerine taşınmıştır.

İşte durum bundan ibaret!..
Kadıköy'deki O Boğa Heykeli aslında ne savaşlar, ne göçler görmüş...
150 yıllık geçmişi olan ve Fransız heykeltıraş İzidor Bonhevr tarafından yapılan Boğa Heykeli'ne bizler Fransız kalsak da olayın tarihi fotoğrafı aynen böyle...

Kadıköy'ün Sembolü Boğa Heykeli bu yıl 150 yaşında...
Şimdi Kadıköylülere sormak istiyorum:
Tarihi Boğa Heykeli'nin 150'nci yaş gününü,
Muhteşem bir 'Boğa Heykeli Pastası'yla kutlayacak mısınız?   
2014-06-10
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları