Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Haziran 2014
Davut DAŞKIRAN
Davut DAŞKIRAN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
'Keşke' ile 'İyiki'
Hayatımda keşkelerim çok oldu birçok insan gibi...
Ve sonradan öğrendim bir Müslüman'a 'keşke' sözcüğünün yakışmadığını! Durdum düşündüm! Neden 'Keşke' sözcüğünü kullanmak ya da kullanmamak neyi değiştirir ve ne ölçüde değiştirir?

Matematiğim iyi sayılmaz ama kendim ve eylemlerim söz konusu olunca iyi bir muhasebeciyimdir. Topla, çıkar, çarp, bölme işlemini hep güvendiğim insanlara bırakmışımdır.

Şimdi 'keşke' sözcüğüne dönelim keşke'nin aslında bir suçu yok, ortada suçluda yok zaten, insanlar hep bir şeylerle karşı karşıya geliyor ve bu nedense hep büyük konuştuğumuz şeylerden dolayı bunlarla muhatap oluyoruz. "kişi kınadığını yaşamadan kabre girmeyecektir' hadisi, aslında bir kapı aralıyor ve konuştuklarımız bir-bir sıralanıyor muhasebesini tuttuğumuz gönül defterimizde.

Yine insan yine biz ve yine düşünmeden konuştuklarımız, yaptıklarımız! Düşünün sevdiğimiz bir insan var ve biz onu kaybetmemek için sürekli çırpınıyoruz çünkü gerçekten kaybetmek istemiyoruz. Ama kaybetmek ya da yokluğunda çok fazla umurumuza gelmeyecek bir insan için bu söz konusu mu? Elbette hayır, hemen bahaneler sıralarız ve 'keşke' deriz keşke sen şöyle-şöyle yapmasaydın da bunlar olmazdı vs. Aslında bu kişinin kendine yapabileceği en büyük kötülüklerden biridir, kendine ve karşısındaki insana.

Dürüst davranabilse 'keşke' sözcüğüne gerek kalmayacak gerçekte. Ve konu bir defada kapanacak kimse Çin işkencesi denen o eziyete maruz kalmayacak. Ve büyük konuştuklarımız var birde! Önce konuşuruz, yani kınarız sonra başımıza aynısı gelince renk-renk kılıf ayarlarız ve tabi en sonunda, yani çok sonra birden dururuz! Yürüdüğümüz cadde üzerindeki bir binanın balkonundan bir saksı başımıza düşüverir!

Çıkan ses bir orkestra tıngırtısı gibidir! kişinin can acısıyla çıkardığı bir ahhh!! (tabi bu kişinin karakterine göre değişir) kırılan saksının yere düşerken çıkardığı sesler cadde de seyir halinde bir aracın duruma tanık olan gözlerin karşısında, ileride duran aracı fark etmeyip ön tamponun kırılan sesi! Etraftakilerin tuhaf bakışlar arasında; ahh ahları bir şey oldu mu nasıl oldu? Gibi soruları vs siz orda öylece kala kalmışsınızdır! Biranda kafanız allak bullak değil net bir şekilde kanlar içinde kalmıştır.

Ve siz hala düşünüyorsunuzdur; (tabi biraz sarsılmış bir şekilde) onca insanın içinde ben ve bu saksı, tevafuk! Neyse konu dağılmasın diyeceğim fakat dağıldı. Deneme bekleyebilir ben dağılan bin parça halindeki bu kafamı dağıtacak ve beni gülümsetecek yazı yazıyorum varmı ötesi :-) keşkeyi terk ettim çok ağladı ama olmaz dedim.

Kararlı bir şekilde bütün cesaretimi toplayıp; bak 'keşke' biliyorum üzüleceksin ama ben seninle mutlu değilim 'iyiki' sözcüğünü tanıdığım o günden buyana çok daha iyiyim. Şimdi lafı çok şekilden şekile sokmanın bir anlamı yok. Yaşadığım her şey benim ve ben yaşadıklarımla varım. yanlışlarım ibret doğrularım kılavuz olarak hep benimle olacaklar. İyi olan her şey Rabbimden kötü olan her ne varsa bendendir...

Vesselam   
2014-06-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları