Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Kolay Çarpma ve Yaşa Yaşa Meleğim
GAZİANTEP YÖRESİNDEN  GELENEKSEL ÇOCUK  OYUNLARI (32)


KOLAY ÇARPMA

Bir çok sayıyı kolay çarpmanın pratik yolları vardır. Bir sayıyı 10'la çarpmak için o sayının arkasına bir sıfır koymanız yeterlidir. Örneğin 12x10=120

Bir sayıyı 100'le çarpmak için o sayının arkasına iki sıfır koymanız yeterlidir. Örneğin 55x100= 5500

1000'le çarpmak için o sayının arkasına üç sıfır koymanız yeterlidir. Örneğin 68x1000= 68000


BİZ BİZ ARABAYIZ

Genellikle kız çocuklarının oynadığı bir oyundur. İki dizeli bir tekerlemeyi söyleyerek oynanır. En az 2-3 kız ellerini birnirinin beline dolayarak seke seke yürür. Yürürkn şu tekerlemeyi söyler:

'Biz biz arabayız

Önümüze geleni çiğneriz...'

Bu oyunda, oynayanların arabaya dönüşerek, birilerini çiğnemelerinin söz konusu olması gibi olumsuz bir mesaj verme anlamında algılanmamalıdır.

Oyuncular, tekerlemeleriyle yayaları motorlu araçların geçtiği yolda dikkate çağırmakta, çiğnenme tehlikesi olduğu mesajı vermektedir.


YAŞA YAŞA MELEGİM

Bu oyun genellikle kızlar arasında en az iki kişi ile oynanan bir oyundur. Bu oyunda da oyuncular bibilerinin beline elleriyle sarmaşır. Sekerek koşarken şu tekerlemeyi söylerler:

'Yaşa yaşa meleğim

Yalamazsan küserim...'

Tekerlemeyi söylerken oyuncular, ayak tabanlarını abartmalı şekilde kaldırarak, söz atmak istedikleri birilerine göstermek istercesine zıplayarak yürürler.


   
2014-07-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Kör Reşit Artist Olacak
- Sait Faik Ölmüş Baba
- Kendileri Yok Olup Gittiler, Adları Kaldı..
- Gitmeyenler de Var Usta
- Bir zamanlar Tak-ı Zaferler vardı
- Babamın dayıları
- Sarıt'taki Teyzelerim
- Sarıt'taki Dayılarım
- Dedem, babam amcalarım…
- Örnek insandı Necdet Güceylioğlu
- Arsızlığımızdan gülüyoruz
- Ülkü Tamer için Kutlama
- Elektrik Fabrikasının Sesi
- Buçuktan kaçırılan fırsat
- Nereye gitti o eski, alleben?
- Halkevi Kütüphanesi
- Kendirli Kilisesi, Şehir Kulübü
- Servet adında bir çocuk...
- Yıkın Tüm Ocakları -1
- Bir onlara bak, bir de bize…