Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Haziran 2014
Murat BARIŞ
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İslam Teröre Karşıdır
Dinler insanlığı doğru olana yöneltmek, aralarında ki ayrılıkları gidermek, özgür, kaliteli ve dostça yaşamak amacı gibi birçok toplumsal ve ruhsal değerler taşırlar. Dinin özünde savaş değil barış vardır. Bu yüzden İslam kelimesinin manası Barış demektir. Gönderilen tüm peygamberler islam peygamberidir yani barış elçileridir. İnsanları zorla inandırmak için değil doğruyu güzelce söylemek için mücadele etmişlerdir. 

Birçok kişi Cihad-Cehd kelimesinin sadece kanlı ve kılıçlı, silahlı savaşmaktan ibaret olduğunu sanmaktadır. Dinler arası savaşların çıkma nedenide budur, indirilen kutsal din kitapları yerine, kendi liderlerine ve din anlayışlarına uymalarıdır. Ne Musevilikte, ne İsevilikte nede Muhammedilikte senden olmayanı öldür veya senden olmayanlar ile savaş ifadesi yoktur. Din kitaplarında ki savaş emri, eğer seninle savaşırlarsa yada mecbur kalınırsa meşru müdafa göstermektir yani karşı koymaktır, dini savunmaktır, mazlumu korumaktır. Seninle savaşmayanlar hakkında Allah, kuranda adaleti gözetmeyi ve güzel söz söylemeyi emretmektedir. Din savaşlarının çıkış nedeni işte bu emirlerin göz ardı edilmesi, hırs, ganimet ve milliyetçi, radikal intikam duygusu ile harmanlanmasıdır.

Cihad kelimesinin manası din adına her türlü mücadelede bulumak, gayret etmektir. Bunu yaparken de Kuranın emrettiği kuralların dışına çıkmamaktır. Her türlü mücadeleden kasıt, zorunlu haller (fiziki savaş) dışında ilimle, bilimle, güzellikle mücadele etmektir. Bu emri yanlış anlayan ve dünyada terör estiren sözde dini grupların içine düştüğü durum da budur. Birçoğu belki bir planın parçası olarak faaliyet halinde olsalarda ekseriyet olarak geneli yobazlığın ve radikalizmin cehaletinde faaliyet göstermektedirler. Kuran da geçen savaş ayetlerini iyi bilen ama barış ayetlerini görmezden gelen, Kuran yeterliliğini kabul etmeyen, biatlara, hurafelere göre bir din anlayışına sahiptirler. Geçmişte yaşanan din savaşlarının temelinde olan hatalı din anlayışı ve günümüz dini terör gruplarının temelinde ki din anlayışında sorunu aynıdır.

İslam terörü kabul etmez. Kim olursa olsun haksız yere can almanın sonsuz cehennem azabı olduğu ve kimseye dinde zorlama yapılmayacağı kuranda bildirilen gerçeklerdir. Bu ayetlere rağmen aksi yönde hareket eden insanlar din emrine değil, dinsizliğin emrine uymuş olurlar. Bu nedenle din dışı hareket ettikleri için her türlü kanlı eylemi Cihad adı altında yapmaktan çekinmezler ama halbuki yaptıkları cihad değil dinin emretmediği Terör'dür, farkında değiller..   Din, sevgiyi, merhameti, barışı emreder. Terör ise dinin zıttıdır; acımasızdır, kan dökmek, öldürmek, acı çektirmek ister. Dolayısıyla bir terör eylemine fail ararken, kaynağı dindarlıkta değil, dinsizlikte aramak gerekir. Olayın kökenini, faşist, komünist, ırkçı, materyalist düşüncedeki insanlarda aramak gerekir. Teröristlerin hangi ismi taşıdığı, kimliklerinde ne yazdığı önemli değildir. Bir kişi masum insanları göz kırpmadan öldürüyorsa, dindar değil dinsizdir. Allah'tan korkmayan, tek amacı kan dökmek ve acı çektirmek olan bir canidir.  

Bu nedenle, "İslami terör", "Yahudi terörü", "Hıristiyan terörü" son derece hatalı kavramlardır. Çünkü İslam dininde ve diğer iki ilahi dinde hiçbir şekilde teröre yer yoktur. Aksine, İslam'a göre "terör" olarak adlandırdığımız eylemler, büyük bir suçtur ve Müslümanlar bu eylemleri engellemek, yeryüzüne barış, huzur ve adalet getirmekle sorumludurlar..   
2014-06-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları