Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Irak, Irak mı?
Irak, bölünmeyle karşı karşıya! Çok parçalı bir devlet kurulma aşamasında! Çok vahim olanı; Mezhep savaşlarının başlaması! IŞİD, Sünni olarak eli tetikte, Irak, Şii olarak!... bu hengame Irak'ı; Kürdistan, Türkmen yurdu, Şiilerin memleketi... gibi bir parçalanmaya doğru itiyor!

 Türkmenler; 'bizim bu pastada payımız ne olacak?' diye soruyorlar. ABD; 'bu işe yalnız olarak girmem' diyerek Türkiye'yi ateşe sokmaya hazırlanıyor! Yani onun dilinin altındaki bakla; 'Türkiye bize üs desteği sağlarsa ne ala, değilse tek başımıza böyle bir kavgaya girmeyiz' şeklinde!

Burada yetki Türkiye'de! İşte burada siyaseti iyi ayarlamak, ince çizgiyi korumak gerek. Birilerinin, 'hemen giriverelim, vuruverelim, alıverelim...' demek pek o kadar kolay değil ve gerekli de değil. Türkiye, çok stratejik konumda! Ne ABD, ne AB, ne İngiltere, ne de Rusya... uzaklardan gelip Irak'ı vuramaz! Bu, hem çok zor, hem çok riskli ve hem de çok masraflı olur. Mutlaka Türkiye'ye muhtaçlar! Böyle bir durumda ya Irak yönetimini kullanarak IŞİD'e vuracaklar, ya Türkiye'yi kullanarak, ya İran'ı devreye sokarak veya Suriye'yi pohpohlayıp işi bitirecekler! Yani anlayacağınız çok bilinmeyenli bir denklem içindeyiz!

Prof. Dr. Noam Chomsky şöyle diyor;

'Osmanlının modeli önümüzde bir ders gibi duruyor. Belki öyle bir gün gelecek ki, bir seyyahın serbestçe Kahire'den Bağdat'a, oradan da İstanbul'a gideceği günlere geri döneceğiz. İnsanların mahalli yönetimlerle yönetimi üstlendiği günlere döneceğiz. Osmanlı'nın o bölgede yüzlerce yıl yürüttüğü politikalar ve yönetim şekli, Osmanlı'nın o günleri bize ders olacak. Çünkü Osmanlı'nın geçmiş dönemleri önümüze önemli bir ders koyuyor. Belki bölgedeki herkes için daha iyi bir hayat olacak. Tabii bunlar, kendi kendine olmayacak. Bunun için bölgede çeşitli tercihlerin olması gerekiyor.'

Ne zaman Osmanlı devleti, Orta Doğu'dan ayrıldı, o zaman kan akmaya başladı! Ne zaman Osmanlı'yı çeşitli ayak oyunlarıyla yıktılar, ondan sonra tespihin taneleri gibi insanlıkta huzur kalmadı! Osmanlı'nın, İsrail'e toprak vermemesi sebebiyle akla hayale gelmedik Bizans oyunlarıyla Müslüman ülkelerde kavga bitmiyor! Ira'ta huzurun sağlanmasının tek yolu var; bütün İslam ülkelerinin birlik içinde hareket edip, batı ve Haçlı anlayışa geçit vermemek! 

Irak eski Cumhurbaşkan Yardımcısı;

'Biz Müslüman ülkeler olarak ortak bir çıkara sahibiz ve güçlerimizi birleştirmeliyiz, yakınlaşmalıyız, yakınlaşmalıyız. Ancak bir ülkenin bunun dışında tutulması lazım. bu ülkenin de buna girişimde öncülük yapması gerekli. Bu ülke Türkiye olabilir. Bu kişi Erdoğan olabilir. Bir ülkenin yol açması gerekiyor, bir kahraman gerekiyor. Bir Müslüman kahraman çıkıp bu İslam trajedisine son vermesi gerekiyor. Bu kişi Erdoğan olabilir.' Diyor. 

Mesele göründüğü kadar kolay değil! Öyle sabahtan akşama, işi çözmek, kapı karşı komşu ile oturup konuşmak kadar basit değil. Hesabı iyi yapmak, getirisini, götürüsünü iyi planlamak gerekli. Masa başında, ahkam kesmek, hiç iktidar olmamış, olmaya da niyetli olmayanların esip gürlemesiyle sorun çözülmez!

Irak'ta; huzur, barış, sevgi, kardeşlik... günleri şu anda mümkün görünmüyor ama ilerleyen zamanda- bu zaman yarın da olabilir, yarından sonra da, bir ay da...- ama ortada bir gerçek var ki o da; Irak'ın, aynen, bir zamanların Yugoslavya'sının parçalanıp Bosna ve Sırbistan şeklinde bölündüğü gibi bir bölünmüş devlet olacağı! Irak diye müstakil bir devletin haritadan silineceği!

Allah, encamımızı hayreylesin. Büyük bir savaşa ve yıkıma sebep olmadan iş sonuçlansın! Temennim budur.    
2014-06-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları