Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 06 Temmuz 2014
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Berberlik Yakın Tarihin Gözde Mesleği Olacak
Gündeme dair o kadar çok konu var ki tüm gazetelerimizde ki köşe yazarları hemen hemen aynı konular üzerinde yorum yaptıkları için bugün size farklı bir yazı yazmak istedim. 


Berberlik ve kuaförlük mesleğinin can çekişeceği yılların yakın olduğunu geçtiğimiz hafta Sancak Mahallesinde uğradığım bir berber dükkanında ki Oğuz isimli kalfadan öğrendim. Devam etmekte olduğu Çıraklık Eğitim Okulunda berber kalfalığı için koca sınıfa sadece 3 ile 5 arasında öğrenci geldiğini ve yakın tarihlerde yani birkaç sene içinde bu mesleği ileride kazanç kapısına çevirecek çırak ve kalfaların yetişmediğini ve o dönemin en değerli mesleğinin berber ve kuaförlük olacağını söyledi. Düşününce hak verdim. Birçoğumuzun haftada bir kez uğramadan edemediği berber ve kuaför dükkanlarının yıllardır bir müdavimi olarak bu konuda oldukça seçkin davranırım. Çünkü berber koltuğunda oturmanın tadı bir başkadır. Eğer kendinizi usta ellere teslim ettiyseniz size de bunun tadını çıkarmak kalıyor. Bu yüzden epeyce tecrübelerle kafama göre bir berber buluncaya dek uğraşlarım sonucunda hizmeti ön plana çıkaran bir berberde karar kıldım. Çoğunuz gibi sadece koltuğa otururum ve berbere hiçbir şey söylememe gerek yoktur. O ne yapacağını bilir. Saçın günü geldiyse saçtan başlar, eğer saç tıraşına gerek yoksa sakal ve bıyık için kolları sıvar. Birde üstüne omuz ve baş masajı yaparak sizi rahatlatıyorsa sizden keyiflisi yok demektir.


Berberliğin tarihi çok eskidir. Antik Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerinde berberlerin olduğuna dair bilgiler mevcuttur. Umum berberlerinin yanı sıra geçmişte varlıklı kimselerin şahsi berberleri olurdu. 


Sakal tıraşı modernleşme öncesinde Müslüman dini inancı çerçevesinde hadiste 'bıyıkları kısaltın sakalları uzatın' emriyle fıtrattan görülüp haram mekruh sayılır erkekler sakallarını uzatırlar sakal duası yaparlardı.Osmanlı padişahları içinde Yavuz Sultan Selim dışında bütün padişahlar sakallıydı. Evliya Çelebi'ye göre ise Hz. İbrahim (as)'ye kadar sakal tıraşı yoktu İbrahim (as), Kabe'de Hacdan sonra saç sakal kesimini başlattı. Peygamber Efendimizin (s.a.v) sakal-ı şerifini kesen Selman-ı Farisi olduğu için muhakkak rastlamışsınızdır berber dükkanlarında 'Her sabah besmele ile açılır dükkanımız Selman-ı Farisi'dir bizim üstadımız' yazan bir levha vardır. Cumhuriyetten önce berberlere Perükar deniliyordu. Osmanlı berberleri seyyardı kahvede sokakta tıraş ederler evlere servis yaparlardı. Sabun leğen ustura temel araçlarıydı. Gitgide berberler dükkan açtı. Modern zamanlarda sakal tıraşı medenilik göstergesi oldu. İlk dönemlerde sakal tıraşı olmayana kamusal ve medeni gözle bakılmazdı. 
O gün bugündür bu meslek gelişerek bugünkü halini aldı.


İşte hayatımızın içine bu kadar yerleştirdiğimiz bu mesleği sürdürecek kalfa ve çıraklar artık yetişmiyor. Kimse azla yetinerek bu işin sırını öğrendikten sonra ağabeyleri gibi ileride bir dükkan açarak bu meslekte karar kılmaya yaklaşmıyor. Daha rahat iş peşinde koşma düşüncesi yüzünden bu ve buna benzer çok sayıda meslek yok olup gitti. Yakın bir tarihte bu mesleği icra eden insanlar azalacak ve belki de yok olup gidecek, insanımızda o günün teknolojisinin getirdiği alet ve edevatla ya da o zamanın modern makineleriyle bu işi halledecek. Ama tabi ki berberinizle hoş sohbet olmayacak. Şakalaşmalar olmayacak. Dertleşmeler olmayacak.


İşte bu sebeple diyorum ki eğer oğlunuz veya kızınız farklı bir iş düşünmüyorsa onlara bu mesleği özendirebilirsiniz. Bu işi daha da profesyonelce yapmalarını sağlayacak her türlü kolaylığı onlara sağlamalısınız.


Berber ve kuaförlük çok önemli bir hizmet işidir. Bu işi yapanlar, günümüz şartlarına uyacak tüm yenilikleri müşterilerine sunarak kendilerine farklı bir vizyon sağlayabilirler. Örneğin nalçacı civarında bir berber salonuna tesadüfen girmiştim. Saç ve sakal tıraşım esnasında oturduğum berber koltuğunun özel olduğunu ve tıraş boyunca sırt ve boyun ve bacaklara masaj yaptığını gördüm. Hem tıraş keyfi hem de masaj keyfi aynı anda olunca büyük keyif almıştım. Bu ve buna benzer tüm yeniliklerin berberlerimizin gündemine girmesinde ve hizmet çıtalarını geliştirmelerinde ciddi önem var. 


Yakın bir tarihe kadar ülkemizde erkeklerin yüzüne maske uygulatması, yüz bakımı yaptırması, manikür ve pedikür yaptırması gibi hizmetler ayıp gibi karşılanırdı. Hatta öyle bir mantık hakimdi ki 'Erkek adam yüzüne cilt bakımı mı yaptırırmış' gibi saçmalıklar zihnimizde yer edinmişti. Bugün gelinen nokta da yüzü dinlendiren hatta yenileyen cilt bakımı hizmeti veren berberler ve kuaförler daha çok rağbet görüyor. Çünkü yüz bakımı demek diğer bir anlamda yüz temizliği demektir. Deri gözeneklerine dolan fazla yağların temizlenmesi ve gözeneklerin açılması demektir. Manikür ve pedikür ise el ve ayak tırnaklarınızın derin bir temizlikten geçmesi ve daha bakımlı olması anlamına gelir. Bu sebeple arada bir cilt bakımı yaptırdığınız zaman ne ayıp etmiş olursunuz ne de günah işlemiş olursunuz. 


İşte hizmet olarak önem arz eden bu mesleğinde yok olup gitmesine gönlüm el vermiyor. Eğer okumaya niyetleri yoksa çocuklarınızı bu mesleğe lütfen özendirin. Kendileri için altın bir sanat edinmiş olurlar. Yanına müşteri memnuniyeti için de bazı güzel fikirler eklediğiniz zaman çocuğunuz için çok güzel bir mesleğe kapıyı aralamış olursunuz. 


Mahalle aralarının ve büyük caddelerin olmazsa olmazı olan berberleri yakın gelecekte hiç bulamazsak buna çok üzüleceğimizi bilmenizi isterim. Çünkü her yok olan meslek bizlerden de farklı duygu ve düşünceleri yanında götürüyor.
 


   
2014-06-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları