Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Haziran 2014
Mehmet Celal SAVAŞKAN
Mehmet Celal SAVAŞKAN kimdir?
İnşaat Yüksek Mühendisi
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Cumhura Havlu Atan Muhalefet
Hep deniyor ya 'Türkiye'de muhalefet olsa, daha iyi idare edilecek'. Tamamen doğru.

Öyle ki şuanki iktidar bile arasıra bu söylemi kullanıyor.

Türkiyenin muhalefeti, yani aslında iktidar koltuğuna aday olan partileri, aylardır halkın seçeceği Cumhurbaşkanı adayı için çalışıyor.

Ortak bir isim olsun diye çabalıyor.

Bir tarafta, gezi eylemlerinde yükselen protestolar, alevi vatandaşlara karşı bilinçi kışkırtma eylemleri, rahat ve özgür yaşam isteyenleri kaygılandıran, sosyal hayatı sınırlayan kanunlar, memuriyet gibi sınavlara sözlü mülakatların  taşınması ve yükselen Türk milliyetçiliğini arkasına alabilecek muhalefet çatısı var(idi).

'İdi' diyoruz, çünkü açıklanan Cumhurbaşkanlığı çatı adayında bu saydığımız herşeyi elinin tersi ile itercesine, sadece 'muhafazakar oy' avcılığına çıkmış bir sonuç gördük.

Diğer tarafta; kemikleşmiş, çevresel faktörlerden artık yıpranmaya başlamış, makro projeler ile arkasındaki destek rüzgarını sürdüren ve uzak hedefler koyabilen bir iktidar var.

Türkiye'yi muhalefetin bu son hareketi zedelemiştir.

Farklılıkları ötekileştiren çizgileri bizzat mevcut muhalefet derinleştirmektedir, iktidarı da alternatifsizleştirmektedir.

Türkiye cumhuru salt muhafazakar oylardan ibaret değildir.

Spekilasyonlar bir tarafa; herkesin sevdiği bir sanatçı, ünlü bir şarkıcı veya film oyuncusu çatı aday gösterilse Türkiye için daha iyi olacaktı, daha rekabetçi bir seçim olacaktı.

En doğru sonucun sandıktan çıkacağına şüphemiz yok.

Halk kendisine yakışanı seçecektir mutlaka.

Bundan sonra muhalefetin iktidar olmaya hevesli kesiminde kopmalar ve alternatif partilerin adaylarına aşırı destekler bekleyebiliriz.

Ama Dünyanın 10. Ekonomisi olma yolunda koşan, hatta bizce artık G8 üyeliğine aday olmasının dillendirilebileceği bir Türkiye'nin bu şekilde ayrıştırılmaması doğru olur. Sağlam fikirleri olan ve ne yaptığını bilen, tabanına sahip çıkan muhalefetlere ( yani iktidar adaylarına) ihtiyacı var.  


   
2014-06-17
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları