Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 22 Haziran 2014
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. 4 yıl gazetecilik, 15 yıl öğretmenlik ve idarecilik, 1 yıl Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesinde 16 yıl Genel Sekreter Yardımcılığı ile Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Bir yıldır da Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çatı binaya uygun mu ve IŞİD de ne?
Uzun süredir gündemde yerini alan Cumhurbaşkanı çatı adayı nihayet açıklandı. Çatı aday, CHP ve MHP yönetimlerinin ittifakı ile belirlendi, kendilerince çatı çakıldı ama bu çatı tam manası ile teşekkül etti denemez. Çakılan bu çatının, binayı dış etkenlerden koruyabilmesi ve muhafaza edebilmesi çok zor görünüyor. Zira, binanın temel yapısına ve gövde eksenine uygun olmayan bir çatı monte edildi. Çatı aday olarak açıklanan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun zihniyeti, fikir yapısı ve dünya görüşü ana muhalefet olan CHP'nin tam zıddıdır.

Üstad Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarında uzun uzun anlattığı, El Ezher'in hocalarından büyük İslâm âlimi Yozgatlı İhsan Efendi'nin oğlu olan Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır darbesine kadar, İslami camiada sevilip sayılan, hürmet edilen bir kişi idi.

Mısır'da, İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) yönetimine yapılan darbeye, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olarak sessiz kalan ve hiçbir tepki vermeyen Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, o andan itibaren Ak Parti hükümeti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Türkiye'deki İslami camianın büyük eleştirilerine muhatap olmuştur.  

Mısır darbesine olan silik ve kişiliksiz tavrını bir yana koyarsak yapısı itibari ile, bu çatının, binaya uyum sağlamayacağı baştan belli olmuştur. Çatı, bünyeye uygun olmamıştır.

Cumhurbaşkanı adayı olması kuvvetle muhtemel olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan karşısında hiçbir özelliği ile önde olmayan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı yolunda küçücük de olsa şansı yok gibi görünmektedir.

Devlet yönetimi ve siyasi tecrübesi, uluslararası ilişkileri, millet nezdindeki potansiyeli ve tanınırlığı, halka yakınlığı gibi değerlendirmelerin tümünde Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu karşısında her yönden ağır basmaktadır.

Muhalefetin, Recep Tayyip Erdoğan'ı alt etmek için karşısına çıkartmak zorunda kaldığı ve birileri tarafından kulaklarına üflendiğine inandığım, İslami camiadan bir isim olan Ekmeleddin İhsanoğlu, halk tarafından bütün yönleri ile Tayyip Erdoğan'ın takliti olarak görülecek ve asıl dururken taklite itibar edilmeyecektir.

Bu çatı aday,  CHP içinden büyük tepki görürken, oy alacağı hesaplanan İslami camia tarafından da şimdiden dışlanmış bulunmaktadır. Bu şartlarda Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı ilk turda hayırlı olsun diyebiliriz.

***  ***  ***

Irak'taki gelişmeler kaygı verici bir tarzda devam ediyor. ABD' nin Irak'ı işgali ile başlayan Ortadoğu'daki kriz gittikçe büyüyor ve Türkiye'yi de tam manası ile içine alıyor. Aslında ABD'nin bir planı olan Irak'ın bölünmesi süreci şu sıralarda IŞİD denilen örgüt eliyle yürütülüyor.

Karşılarında güçlü bir direniş bulmadan Irak topraklarında ilerleyip giden ve önlerine gelen bütün şehirleri işgal eden IŞİD'in, nereden ve nasıl doğduğunu ve ne zaman bu kadar güçlü hale geldiğini anlamak mümkün değil.

Güya İslâm adına hareket eden ve İslâm devleti kurma idealinde olan bu örgütün İslâm'a uymayan uygulamaları, işgal ettikleri bölgelerdeki yargısız infazları ve acımasız tavırları dikkat çekiyor.

Kendisini ehli sünnet olarak tanıtan bu örgütün, Nusayri Beşar Esed ile nasıl bir işbirliği içinde olduğu da ayrı bir muamma... IŞİD ile Suriye yönetiminin bugüne kadar birbirlerine saldırmaması bu işbirliğini doğrular nitelikte...

Ayrıca, IŞİD'in oklarını Türkiye'ye çevirmesinin anlamı ne? IŞİD hakikaten bir İslâm devleti kurma yolunda ve ehli sünnet bir örgüt ise Türkiye ile ne alıp vereceği olabilir?

Saddam yönetimindeki Irak'ın, Kuveyt işgalini bahane ederek 1. Körfez harbini başlatan ABD ve Batı, IŞİD tarafından işgal edilen şehirler karşısında neden suspus durmaktadır?

Bu gidişle kısa zaman sonra ortada Irak diye bir devlet kalmayacak. Kalsa da kaç parçaya bölünecek belli değil. Ortadoğu'da sınırlar yeniden çizilecek. Bakalım Türkiye'ye bu yeni süreçte nasıl bir rol biçilecek. Allah akıbetimizi hayırlı etsin.

Mutlu yarınlar efendim. 
   
2014-06-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları