Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Eylül 2014
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Keşfedilmemiş Topraklar Diyarı: Köprübaşı
Ak Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş ile Köprübaşı Belediye Başkanı Zafer Mergen'in birlikte düzenledikleri 'Köprübaşı Tarım Tanıtım' programına basın mensuplarıyla birlikte ben de katıldım.

Gördüklerim karşısında, deyim yerindeyse şok üstüne şok yaşadım.

Göç üstüne göç veren, göçenlerin ise genelde unuttuğu bu toprakların, bugün Manisa'nın ilgi odağı durumuna gelmiş olduğunu gördüm.

Bu topraklar, 3-5 yıl sonra Manisa'nın cazibe merkezi olacaktır.

Hemen yazımın başında, Milletvekili kimliğiyle tanıdığım Muzaffer Yurttaş'ın gerçek kimliğini, halkla, partililerle ve Belediyeyle nasıl iç içe olduğunu yakından gördüm. Samimi davranışlarıyla halkın kalbinde yer aldığına şahit oldum ve zekâsına hayran kaldım.

Köprübaşında, vatandaşların ve işletme sahiplerinin ' Üç Silahşor' adını verdiği ve yörenin kaderini değiştirdiğini söyledikleri Belediye Başkanı Zafer Mergen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kanmaz ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Demir'i tanıma ve başarılarına şehit olma şansını da yakaladım.

Bu üçlü grupta yer alan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kanmaz, ilçe eğitiminde büyük hamleler yaparak eğitimin kalitesini arttırırken öğrenci başarılarının artmasında önemli bir rol oynamış. Kendisine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Bu günkü yazımı Belediye Başkanı Zafer Mergen'e ayırmak istiyorum. İkinci yazımı da Belediye Başkanı Mergen ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Demir'in birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalara ayıracağım.

İlk bakışta insan, 5300 nüfuslu ve kırsal kesimde yer alan küçücük bir ilçede neler yapılabilir ki diye düşünüyor. İşin içine girince kazın ayağının öyle olmadığını anlıyor.

Belediye Başkanı Mergen, iş birliğine dayalı ve akılcı çalışmalarıyla terk edilmiş ve keşfedilmemiş bu topraklarda harikalar yaratmış. İlçenin talihini değiştirecek eserlere imzasını atmış.

İlçe merkezinde misafirhanesiyle birlikte yeni bir belediye hizmet binası yaptırmış. Bunun yanında 400 kişilik konferans ve düğün salonunu, Avrupa standartlarında yarı olimpik yüzme havuzunu hizmete sokmuş. Köylere kanalizasyon götürme çalışmalarına başlamış.

3-5 yıl öncesinin verimsiz toprakları üzerinde tek geçim kaynağı tütüncülük olan ilçe bugün çilek merkezi olmuş, yapılan yatırımlarla ceviz, nar, zeytin ve badem, bahçelerine dönüşmüş, her bahçe 700 dönümden başlayan dev tesisler haline gelmiş. 30 dekarlık gül serası kurulma çalışmalarına başlanmış. İvme Mermer firması, belediyenin sunduğu imkânla dünyanın en kaliteli mermerlerini çıkarıyor. Saraylı kaplıcaları ise işletmecilerini bekliyor.

Bu teşvik ve yatırımlarla bölgenin talihi değişiyor,  yöre ekonomisine artı değer katılırken işsizliğin önlenmesine de önemli katkıda bulunuluyor.

İlçe hudutları içerisinde 65 tavuk çiftliği kurulmuş

Gölde, sportif balıkçılık özendirilirken ilçeye gelenler gölde tekne turu atma imkânı da bulabileceklerdir.

Belediyenin önemli hizmetlerinden birisi de şefkat evleri projesidir bence. Takdire şayan bu projede belediye arsalarına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Dayanışma Vakfı tarafından 64 metrekare büyüklüğünde 46 ev yapılmış, içi dayanıp döşenmiş, hiçbir geliri olmayan, bakıma ve yardıma muhtaç 46 ailenin ömür boyu kullanımlarına tahsis edilmiş. 

Ölüm nedeniyle ev boşalırsa muhtaç başka birisine tahsis edilecek. Bu evlerin 16 tanesi Roman vatandaşlarımıza tahsis edilmiş. Bu evleri grupla birlikte gezdik. Perişan ve sefil halde yaşarken başlarını sokacak konforlu birer eve kavuşan o insanların Muzaffer Yurttaş'a ve Belediye Başkanı Mergen'e yaptıkları hayır dualar Allah katında inşallah karşılıksız kalmaz.

Belediye Başkanı Mergen, tavukçuluk, balıkçılık, çilek, nar, badem, zeytincilik, madencilik, gül yetiştiriciliği ve termal tesis gibi alanlarda yatırım yapmak isteyenlerin belediyelerine başvurmaları halinde kendilerine her türlü kolaylığın gösterileceği sözünü veriyor ve tüm yatırımcıları Köprübaşı'na davet ediyor.

Bu tür belediye başkanlarının çoğalması dileğiyle kalın sağlıcakla.
   
2014-06-23
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları