Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Camiye Koşalım, Kur'an'la Buluşalım!
Haydi Çocuklar, Camiye Koşalım, Kur'an'la Buluşalım!

Okullar tatile girdi mi, ebeveynler için,
'çocukları bu sene nereye gönderelim!'  sorularıyla baş başa kalırlar.
 
Hareketli, enerjik olan, kıpır kıpır olan o yürekleri başıboş bırakmadan gözetim altında bir yerlere göndererek, bir şeyler öğrenmelerini sağlamak, her anne-babanın en büyük arzusu ve isteğidir.

Tabi gülüp, eğlenip, enerjisini boşaltıp, deşarj olacağı bir spora yönlendirilirken, bir taraftan da dinini, diyanetini, ahlakı, adabı-edebini öğrenmesi gerekir.

İşte bu amaçla, her yıl Diyanet  İşleri Başkanlığının Kur'an Kursları için bir tema belirleyerek, küçüklerin olduğu kadar, büyüklerin de ilgisini çekmektedir. Diyanet  İşleri Başkanlığı, bu yıl da, 'Haydi çocuklar, Camiye koşalım Kur'an'la buluşalım' teması için, yine çok güzel bir sloganla, Camilerle, çocukları buluşturmayı amaçlamıştır.

Bu sene de uzun bir eğitim-öğretimden sonra, yaklaşık 17 milyon öğrenci, derslerden uzaklaşarak,  tatillerini farklı şekillerde değerlendirme yoluna gidecekler. Ailelerin ekonomik durumları nispetince, tatillere, büyüklerin (Büyükbaba, Büyükanne, Amca, Dayı, Hala, Teyze) yanına, giderek, farklı bir atmosfere girecekler. Bazıları da tatile çıkamayıp, gidecek yerleri olmayınca, yaz okullarındaki çeşitli sportif etkinlikler, yatılı olan birçok dernek, vakıf ve cemaatlerin yurtlarına ya da mevcut Camilerin Kur'an kurslarına devam edecekler.

İnsanın bu dünyasını idame ettirmesi kadar, uhrevi dünyasını da kazanması ve bu yolda yapılması gerekenleri yerine getirmesi gerekir. Bunun en güzel yolu da küçük yaşta kazanımlarla olabilmektedir. Çocukken öğrenilen iyi-kötü hiçbir şey ve edilen hiçbir alışkanlık, kolay kolay terk edilemiyor. Bu yüzden çocuğun camiyle buluşması, ilerisi için büyük bir önem arz etmektedir.

Günümüzde yapılan bütün kötülüklerin temelinde inançsızlık olduğunu düşündüğümüzde, çocukların Kur'an'la, Camiyle buluşmasının ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

İnsanların inançlarının köreltilmesinde her yola başvurulduğu günümüzde, yaşlı insanlar dışında, Camiye gençlerimiz, çocuklarımız gitmemektedir. Hâlbuki esas gideceklerin çocuklar olması gerekir. Cami cemaatinin 'Camilerde kıldığı namazlar esnasında, arka sıralardan çocukların sesleri gelmiyorsa; işte o zaman korkunuz' denildiği bir zamanda yaşıyoruz.

Camilerimizin çocuklarla dolup taşması gerekir. Çocuklarımızın camilerin o manevi atmosferinin ilahi havasını teneffüs etmeleri gerekir. Varsın gürültü yapsınlar, varsın bir birbirleriyle oynasınlar, zıplasınlar. İnanın ki, camilerle tanışan, namazla tanışan, Kur'an kursuna devam eden çocuklarımızla camiler şenlenir, çiçekler açmış gibi olur.

'Sizin en hayırlılarınız, Kur'an'ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.'( Hadis_i Şerif)

Her anne-baba çocuklarına Kur'an öğretmekle mükellef olduğuna göre, bunun da en güzel yolu işte açılmış olan Kur'an kurslarıdır. Hem Camiler ve Hocalar,, ebeveynlerin en büyük yardımcıları olmaktadır. Camiye gelen çocuklar, mihrabı, mimberi, vaaz kürsüsünü tanıyarak, birlikte namaz kılmanın tadına ve hazzına varıyorlar. Belki ilk etapta onlara oyun gibi geliyor, ama zaman içerisinde alışkanlık haline gelince; kendine, ailesine, milletine devletine ve İslam dinini iyi, ahlaklı, erdemli bir evlat haline geliyorlar.

Çocukların namazla, Kur'an'la, Peygamber sevgisiyle tanışmaları, o küçücük yüreklerinin dolup taşması, ailelerini mutlu etmeye yetiyor. Çoğu anne-baba, kendisinin yapamadıklarını çocuklarında görünce; inanılmaz derecede mutlu ve huzurlu oluyorlar.

Çocuklara teknolojiyle donatılan bazı materyallerle dersler veriliyor, bunun yanında birtakım sportif faaliyetlerle de devam ettirilerek, sıkmadan, daha eğlenceli vakit geçiriliyor.

Hep 'çocuklar yarınlarımız, geleceğimiz' deriz. İşte o zaman, sağlam, ahlaklı, erdemli, dinamik, inançlı, nesiller için, 'Ağaç yaş iken eğilir' kabilinden, küçük yaşta onları eğitmenin, öğretmenin çabası ve gayretinde içinde olalım.

Çocuklarımızı camilerde açılan Kur'an kurslarına devamını sağlayalım, teşvik edelim, gerekirse hediyeler verelim. Kolundan tutarak camilere götürelim ki zevkle, istekle, içten gelerek Kur'an kurslarına devam etsinler.

O zaman, 'Haydi çocuklar, Camiye koşalım Kur'an'la buluşalım.'   
2014-06-28
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Sahi, Ne Olacak Bu İşin Sonu?
- İçimizdeki Suriyelilerle Nereye Kadar?
- Teşekkürler Adıyamanlılar
- İsrailsiz Bir Ortadoğu Olmalı...
- Misafire, Ziyaretçiye Saygı, Hürmet Gerek
- Evdekiler Ne Güzel İnsanlarmış
- Çocukları teknolojinin esiri yapmayalım
- Hayallerinin Peşinde Koşmak
- Sahip Olduğunuz Nimetlere Şükredin!
- Korku salan IŞİD ve Ortadoğu
- Topla, Yığ Nereye Kadar!
- Kocaman Bir Yuh!
- Özgür iradenize sahip misiniz?
- Hesap Edemedikleri Allah Sevgisi
- Suriyeli sığınmacılar ve dilencilik
- Yine ebola virüsü salgını mı var?
- Sohbet ortamları çok flu
- Katil İsrail!
- Adıyaman'da eğitim yatırımları doludizgin