Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Transparan
Hayatı anlamlı kılan sözcük ve kelimeleri zihnimde saklayarak ondan karakalem resim çizen bir ressam olmayı hep istemişimdir. Bazen bu dayanılmaz arzu kaprise dönüşür, fırçasız tuvalsiz sözcüklerden resim çizme arzumu biteviye kamçılar.

Yaz sıcağı mevsim normallerinin üzerinde sam eli gibi eserken bir soluk dinlenmek istedim ve dümeni çay bahçesine doğru kırdım. Kentin göbeğinde 'Düden Şelalesi' gibi çağlayan, fıskiyesi ile havuz suyu üstünde Asena gibi oryantal yapan havuzun kumsalına demir attım. Havuz kıyısında ki masaya çöreklendiğim de fıskiyeden yükselen su kendi gölgesiyle dans ederken, söylediği şarkının melodisi zihnime yuva yapmış anlamlı sözcükleri derin uykudan uyandırdı.

Uyku sersemi sözcükler, atletlere taş çıkartacak süratle pistte koştu. Ve ' para sesi, su sesi, kadın sesi' sözcüğü final ipini ilk sırada göğüslemeyi başardı. Final İpini göğüslediğinde dudaklarında tebessüm, gözlerinde içinde gülümseme vardı. Ben bu anlamlı sözcüğü sevdim.

11 fıskiyeden ayrı ayrı yükselerek düşen su, havaya tırmanırken de kayıp köpük köpük düşerken de cambaz ustalık ve kıvraklığı ile gösterisini tamamladı. Ayakları suya değmeden üstünde ki transparan giysisini bir striptizci çabukluğu ile giyip çıkartmayı kusursuz başardı.

Köpük köpük dağılan suyun üstünde Arap dansöz belly gibi gerdan kırıp göbek atması, kıvrak şarkılara eşlikte etmesi izlemeye değerdi. Raks ederken eteği bazen topuklarına kadar değdi, bazen de dizlerinin üstüne toplanıp ziyafet çekti. Masalarda alkollü içki yerine su, milli içki ayran, doğal mineralli meyveli içecekler ve çay kadehleri doldu dolu boşaldı.

Şerefe kadeh kaldıranlar içmeden kör kütük sarhoştu. Sahne de değil amma flaş bellekte Müzeyyen Senar 'Elveda meyhaneci artık kalamıyorum Bir başkayım bu akşam sarhoş olamıyorum, Aynı kadeh aynı mey bir tat alamıyorum, Allah'ım bu nasıl şey sarhoş olamıyorum' şarkısını yorumluyordu.

'Havuzda su mikrofonda Mezeysen Senar'ın sesi ' Para sesine gelince: Nasrettin Hoca'nın 'Yemeğin Buğusu Paranın Sesi' fıkrasını anımsadık ve cebimizdeki bozuk paraları kulağıma yaklaştırıp 'şıngırdatarak' üç sesi bir arada duymanın lezzetini duymanın keyfini çıkarttık. Biz sözcüklerle resim çizerken Ramazan'ın gelişini müjdeleyen arka arkaya 3 top sesi duyuldu. Ramazan'ı idrak etmenin keyfi, su kadın ve paranın sesi bir birine karıştı. Nice ramazanlara sağlık ve mutluluk ulaşma dileklerimle, Ramazan'ınızı kutlarım...

   
2013-07-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yağmur Ormanı ve Sefil Maymun!
- Sevemeyen Erkek Kadını Döver
- Beydeba'dan Bir Hikaye...
- Yalan Söyleyeni Allah Sevmez!
- İstanbul'un Adı 'Şehri Kostantin'...
- Bir saatlik nikah!
- Olimpiyat Ateşi
- 8-9 Eylül!
- Mehmetçiğin suçu ne?
- Aleksandros Alekos&Katerina Katia
- Sopa Var Havuç Yok!
- İlk Hedefiniz Akdeniz!
- Tek Ayak Bir Başına Dans Edemez mi?
- Dargın Ayrılmayalım Diye Koştum Sana Dün!
- Bulanık Akıyor Dicle ve Fırat'ın Suyu...