Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 09 Kasım 2015
Güllü MIZRAK
Güllü MIZRAK kimdir?
GÜNAHSIZ KELEBEK Roman'ının yazarı.
  YAZARIN SAYFASI
Ramazanda Cennetin Bütün Kapıları Açılır
Ramazan ayı: Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, insanlığın en son aydınlatıcı olan İslam'ın tohumlarının atıldığı aydır. Ramazan ayı, tüm İslam aleminin ibadete sarıldığı, Teravih namazlarının kılındığı Oruçların tutulduğu, Kur'an-ı Kerimin çokça okunduğu, şeytanların bağlandığı, bolluk, bereket ve rızık ayıdır. Resulullah Efendimiz (s.a.v)Şöyle buyurmuştur. "Teravih namazını kim Ramazanın faziletine inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır".(Buhari İman/37  Ramazan ayı, bilenler için büyük bir nimettir.

Rabbimiz kullarını gözeten, koruyan,esirgeyen ve bağışlayandır.Türlü nimetlerle rızık verendir. Ramazan ayının bolluk ve bereketi tüm islam alemi tarafından bilinir.Sofralar dolar taşar. Akrabalar ziyeret edilir. İftar sofralar, iftar çadırları kurulur. Yoksul ve fakirlere gıda, giyim, para yardımları  yapılır.. İnsanlar bu güzel ayın etkisi, Orucun faziletiyle daha merhametli, şevkatli ve yardımsever bir tutum içinde olurlar.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Şöyle buyurmuştur."Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutarsa, Allah o kişiyle ateş (Cehennem) arasına genişliği gök ile yer kadar olan bir hendek koyar."(Hadis-i Şerif)  Bir ayeti kerimede."  Ey iman edenler, Oruç sizden önceki gelmiş geçmiş Ümmetlere   farz kılındığı gibi sizede farz kılındı. Umulur ki korunursunuz."  (Bakara suresi/ Ayet 183)

 (Bakara Suresi/ 184. Ayette) "O sizlere farz kılınan Oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olursa Oruç tutamazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu yada yolcu olmadığı günlerde Oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeplerle Oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lazımdır." Bu ay, Cehennem kapıları kapanır, Cennet kapıları açılır. 

(Tirmizi,Savm.10)  "Biriniz Orucunu açmak istediğinde, Onu hurma ile açsın.Çünkü hurma berekettir. Hurma bulamazsa su ile açsın. Çünkü  su tertemizdir." Peygamber Efendimiz(s.a.v) Bir hadis-i Şerif'te  Şöyle buyurmuştur." Eğer Ümmetim Ramazan ayının kıymetini,Şerfini  ve önemini hakkıyla bilmiş olsaydı,bütün bir yılın Ramazan olmasını temmeni ederdi."(et,Tergib- ve't Terhib,2:102)

Ramazan 'da Hatimler indirilir. Mukabele yapılır.  Mukabele: Karşılıklı Kur'an-ı takib ederek okumak demektir. Ramazanda  Mukabele, Kur'an-ı Kerim'i iyi okuyan birinin okuması ve diğerlerinin, kendi Kur'an larından takip etmesidir.  "Hz Peygamber her yıl Ramazanda bir kez Cebrail'e böylece inen Ayetleri okur, Cebrail'de  takib ederdi." (Nihat hatipoğlu)  Mukabele Ramazan ayının güzel bir geleneğidir. Bu Mübarek ayın nur ve bereketi üzerinize olsun. Rabbim, İbadetlerinizi,dualarınız kabul etsin.Ramazan Orucunuzu, Ramazan Bayramına kavuştursun.   
2014-06-29
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları