Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 20 Eylül 2016
Özkan ÇİFTÇİ
Özkan ÇİFTÇİ kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Reis-i Cumhur Erdoğan! Başbakan Arınç!
REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN! BAŞBAKAN ARINÇ! GENEL BAŞKAN KURTULMUŞ!

 Zaman geldi çattı.
Başbakan Erdoğan'ın kafasındaki soru işareti partinin geleceği açısından çok önemli. Dişi ile tırnağıyla Ak Parti'yi bugünlere çalışma arkadaşları ile birlikte getirdi. Bırakıp gitmek hiç de kolay değil kendi açısından.

Neden mi?
Yapılan son anketlerde kendi isminin parti üzerinde ne kadar önemli olduğunu gördü.
Şimdilerde partiyi emanet edeceği kişi çok önem arz etmeye başladı.
Aslında daha önceden Numan Kurtulmuş'u partiye davet ederken bunların hesabını yapmıştı. Ama bir isim var ki o isim, Başbakanı çok düşündürüyor. Bütün dengeleri alt-üst edebilir. Eğer o isim ‘'siyaset yapmaya devam edeceğim'' derse Ak Parti ve tabanda bölünmeler yaşanabilir.

İşte o isim bütün planları bozabilecek güçte. O zat-ı muhterem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den başkası değil. Bu isim aktif siyasete atılırsa partinin akıbeti açısından  çok hayırlı olacağı söylenemez.

Başbakan Erdoğan ise kendisinin Cumhurbaşkanı olacağının hesabını daha önceden yapmıştı. Ak Parti'yi emanet edeceği ismi de partiye davet etmişti.

Eğer Abdullah Gül siyasete geri dönerse, bu partinin kan kaybetmesine yol açabilir. Ama bunların hepsi birer olasılık ve nihayetinde Gül ve Erdoğan sivil hayatta çok iyi arkadaşlar. Bunları kendi aralarında görüşüp konuşmuşlardır diye düşünüyorum.

Abdullah Gül'ün aktif siyasete geri dönmesi azda olsa bir olasılık şuanda. Gül'ün daha başka beklentileri var mı? Bunu öğrenmek için olayın akışını zamana bırakmamız gerekiyor. Gül'ün bir ara Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecindeki sitemini danışmanı açıklamıştı ama hala o soğukluk Cumhurbaşkanı ve partililer arasında devam ediyor mu? Öğrenmek şu aşamada zor gibi gözüküyor.

Her şey Ak Parti'nin Cumhurbaşkanı adayını açıkladığı günden sonra belirecek. Şu sıralar Abdullah Gül'ün, beyninin arkasında nelerin olduğunu anlamak Başbakan Erdoğan'ı da yormuş gibi gözüküyor. İşin aslına baktığımızda hepsi Erbakan hocanın talebesi ve hepsi hala milli görüşçüdür.

Ne kadar kabul edilmese de, her ne kadar inkar edilmeye çalışılsada; Ak Parti içersinde ve Başbakan Erdoğan'da da hala Milli Görüş izlerine rastlamak mümkündür. Unutulmaması gereken tek gerçek; çıraklar ne öğrenirse ustalarından öğrenir.

O yüzden Başbakan Erdoğan'ın  ‘'çıraklık dönemi bitti ustalık dönemindeyiz''dese de, onun ustası rahmetli Erbakan Hocadır. Ondan aldığı görevi ‘'Çıraklık''olarak kabul etmiş, olgunlaşıp görevi devredeceği zaman geldiğinde o meşhur sözü söylemiştir. Aslında bu söylediği ile arada bir dava arkadaşlarına ve Milli Görüşçülere mesaj vermeyi ihmal etmemiştir..

Siz okurlara bunları yazarken yüreğimden gelen ses bana;Türkiye yönetiminde Necmettin Erbakan'a biraz daha zaman verilseydi, Türkiye bu kadar zaman kaybetmeyecekti diye anımsatma yapıyordu.

   Başbakan Erdoğan, hocası Necmettin Erbakan gibi atacağı her adımı önceden belirliyor ve hala ustasından öğrendiklerini uygulamaktan da çekinmiyordu.

Tıpkı Numan Kurtulmuş'u Ak Parti'ye davet ettiği gibi bu kararı tek başına alıyor, yanındakilere de onaylamak düşüyordu. Hocası Necmettin Erbakan gibi, tek başına alınması gereken meseleyi ortaya atıp uygulamaya ya da uygulatmaya başlıyordu. O yüzden onlar lider olmayı da hak ediyorlardı.  

Eski mesai arkadaşı ve Necmettin Erbakan'ın talebeleri olan bu iki isim Recep Tayyip Erdoğan ve Numan Kurtulmuş'un birbirlerine benzer özellikleri gözlerden kaçmayan bir ayrıntıdır.
Her ikisinin güzel ayet okuması ve hitabet sanatlarının diğerlerine göre çok ileri safhada olmaları, onları lider olma da  bir adım öne taşıyordu.
Bu iki talebe hitabet sanatını kullanarak bir gecede parti teşkilatlarının yapacağı çalışmayı, onlar bir konuşmada yaparak milyonları etkileyip arkalarına alabiliyorlardı. Başbakan bu ışığı Kurtulmuş'un kendisinde görüyordu.  

Türkiye'nin aydınlık geleceği için kendisinin Cumhurbaşkanlığına geçtiği dönemde ‘'BAŞKANLIK'' sistemini Türkiye'ye kazandırmasının da kolay olacağını düşünüyordu.  

O yüzden muhalefete karşı dik duracak isim Numan Kurtuluş'tu.  

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, Başbakan kim olacak sorusuna gelince oraya da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın geleceğine inanıyorum.

Çünkü, AK Parti, aslında 2001 yılında kurulmadı!.  

AK Parti, 14 Mayıs 2000'de yapılan Fazilet Partisi 1. Kongresi'nde gelenekçi ve yenilikçi kanatlar arasındaki çekişme den sonra seçimi kaybeden Abdulah Gül'den sonra kurulma aşamasına geçildi.

İşte AK Parti'nin de asıl kuruluş tarihi o gündür ve o gün, Bülent Arınç o kongre de  çok büyük bir rol almıştır.

Dolayısıyla Milli Görüş ekolünden gelen ve her türlü badirelerden geçmiş bu insanlar, ahde vefayı hiç ihmal etmemişlerdir.
Bu nedenle de Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Başbakanlık görevi, genel seçimlere kadar Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a verilir diye düşünüyoryum.

Numan Kurtulmuş ise kongreden sonra yerel seçimlere kadar Genel Başkan olarak yoluna devam edecektir diye düşünüyorum.

Şimdilik Başbakanın yaptığı hesap bunu göstermektedir.Önümüzdeki günler bize neler yaşatacak hep beraber göreceğiz.


HaberTempo   
2014-06-29
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları