Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Merhaba Ya Şehr-i Ramazan!
Yalan dünyanın sayılı şaşalı, bazen mutevazi, bazen kendince hüzün, sevinç, bi de bakmışsın günler öylesine gecmişki. Sen sadece öyle bakakalıyorsun zaman cok hızlı geciyor ve o gecen zamanda da insan sadece şöyle bi kelam edebiliyor ne cabuk gecti.. Yaa dostlar işte hayat böylesine hızlı geciyor daha dün aramızda olanlar artık yanı başımızda yok. şöyle bi bakın yakın cevrenize su gibi akıp giden sürede ne kadar cok insan göcmüş. Biz sadece o an ve o günü hatırlayıp..

Yahu o kadar da oldumu deyip avunuyoruz,kafamızı sadece sallıyoruz, ne cabuk gecti. Kimler, kimler gecti, ahhh deyip ic cekiyoruz. Başka kayba kadar, bi başka, ana  kadar insan hafızası işte böyle.

Her gün aynanın karşısında kendi yüz hatlarımızdaki degişikligi pek fark edemiyoruz.o kadar yogun bi hayat temposu icinde yaşayoruz ki ,kimi tadından kimi kederinden,kimi cefasından,kimisi de ezasından,hec farkında deell.

Acımasız geciyor, hayat bak camilerde, mahyalar süslemeye başladı bile.

 Çarşı pazarda ramazan,nın ve mevlitlerin olmazsa olmazı olan o güzelim hurmalar,çeşit, çeşit  boy göstermeye başladı, gali, gerci her esnaf bunu bi fırsat olarak bekliyorda,bu da anadoluya özgü bi karşılama ya. olsun..

 Büyük şehirler de, ona keza ,İzmir de, kemeraltı carşısı, o kadar kalabalık ki sorma.

İstanbul desen eminönünde ,sirkecide,eyüp de, kapalı carşısı,mısır carşısı ,daha bir cok yer ,harıl harıl ramazan icin öylesine hazırlık,lı ki sormayaın cadırlar kuruldu bile..

Ramazan davulcuları şehirlerde verem kursa tabi tutuluyorlar..

 Bile ha bire davula nasıl tokmak vurulacagını dair belediye birimleri kurs veriyor, maniler nasıl hoş bi şekilde söylenecek, kurallarını yeni yetme, temşit davulcu rakadaşlara ögretiyorlar(gerci bubadan ogula gecen bi meslekte) olsun gene de belediyeler kendine göre belki de gelir kapısı  yaratır  belli mi olur..

Köylerde de hazırlık var ,evler sönmemiş beyaz kirecle evin gızanları tarafından badanalanıyor,gene gencler akmayan köy meydanı ceşmelerinde  su olmasa bile. tarktör remorkların üstünde ev suları ile veya artezyenler den gelen su ile harıl harıl ramazana hazırlıklar ,pür telaş, içinde hazırlanıyo.

Evin anaları, gelinleri coktan ocak başına gecmişler bile..

 Kimi, hamur yugurur ,kimi sac küller, kimi odun taşır, belli ki yufkalar acılacak, katmerler yalanacak, bükmeler olacak, artık az da olsa bacalardan o mis gibi şibit ekmegi dedigimiz yufkaların kokusu taaa annac baglardan karşı yamaçlardan yoldan gecen ,dagda ki cobana varıncaya kadar farkında dır..

 Artık ramazan ayı geliyordur,herkez kendine göre hazırlık larını yapar,kimi anasının,uyarısı ile  bubasının dedesinin kabirlerini bakımı,nı tamiri ni,hatta unutulmasındiye de bazı akraba larının kabirlerine mezar taşı koyar,özenle itina  ile,dua ile anar o kabristanlıkta yatan, o rahmetlileri anar anar, dua okur tümm mevtalarımıza..

Kimi de yogun ilk baharın sitresli havasından cıkmak icin torunlar,da geldi ya madem öyle şölee acılam egenin boz yamaclarına zeytin agacları,nın o mis gibi kokan narenciya bahcelerinin arasından kah Kemalpaşa,kah torbalı camlık köyü,ne otuz  yıl sonra vefa göstergesi olarak hatıra tazeleyip gönül okşamak eski anıları atzelemek,,kah ceşme, ege nin masmavii, serin suları boyunca,Balıkesir kaz daglarında az mola akraba ziyaretleri  derken..

Kimi anakara da iki kişinin ortak catısı diye  sunulan sn,Ekmelettin İhsanoglu,nu mustakbel cumhurbaşkanı aday, adayı ,diye turlamaya başladılar bile.. gerci daha yarışacagı diger aday hala acıklanmamıştı ya.. buyuk ihtimalle başbakanımız olacek gibi,olsada, ülkemiz,az bi nefes alsa da rahatlasak.. ülke olarak eyi gelecek gali..

Tüm bi ramazan boyunca bu iki üc adayın bangır bangır secilmek icin progandasını dinleyecek.. ohh ne güzel demi gali.. tv programcılar ramazan da her gun iftar ve sahur icin din adamlarından ramazanla ilgili o veciz nasihatleri.. gali bu adaylar her gün istemesek de her gün sabah akşam eve işgal edecekler ve zorrr bu vatandaşın işi zoor.

Esnaf zorda, memur zorda,köylü yagışla pek olamsada,devletin en cok destek verdigi,kesimlerin başında geldikleri icin en eyi durum onların,hele o emekli ler yok mu onların hali de pek eyi gali aha da kırk beş gayme yakın böyük bi zam var aylıklara valla buban bile vemez bu kada parayı,al nasıl olsa bi ayagın cukurda,onca sene calış calış,şimdilede tam ıratlayacan, şimdi de doktor,ve eczane ile ortak, olduk gali vere tamirat tamirat,taa hoca efen di sela veresiye kadar emekli nin işi en eyisi en eyisi..

Havaların etkisimi dir ne, insanlar daha bi ısınamadı bu ege icin gali. olsun bakam nasıl olsa ramazan  geldi ya ortalık az durulur biz ısınamadık velakin yakın komşularımız,o muhteşem dış, politikamız sayasinde ,böyük adam o dışişleri bakanımız stırejik derinlik komşularla sıfır no puroblem adı altında ,normal,bi komşuluk yapabildigimiz tek komşumuz maalesef yok ..ve en uzun sınırımız olan Suriye ve ırak,da kan gövdeyi götüruyor,ve bizim insanlarımız kacırılıyor,sınırlar degişiyor,adamlar insan bogazlıyo,be biz hala bizim kırmızı cizgilerden ekonomik ilişkilerden,dış mihraklardan,den vurup sabrımızı test etmeyin gibi temelsiz boş egreti tehditvari laf ediyoz,,takan,,vadaaa..

Bizi aşar bu gardeşler biz aha da tüm ülke olarak birlik beraberlik icinde huzur icinde kardeşce yaşamanın caresini bulup becermeliyiz yoksa maazallah zor bi durum..

Havaların degişimi  ile ilim uşak, köyüm kırka köyu, kah yagmur kah şimşekler,kah dolu,yagışı ile nisan ayları gibi günler yaşıyoz ortalık yem yeşil,köyüm cam agacları altında, karşı yamaclarda meşe korusu,ve arada muratdagından esen sam yeli eşliginde esen püfür püfür esintilerde köy kahvesine kurulmuş ahali ile koyu cimenlerin ,üstünde ,ramazan,a girmek ne güzel gali ,en temiz duygularla hala sis olsada köyüm de gene de en derin delam saygılar bizden.. galın salıcakla ..

Üstadımm.


   
2014-06-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Av sezonu ve köyden yaşlı bakış
- Yaz rehaveti köyden analiz
- Köy kahvesi dedikoduları...
- Geleneksel bayramlarda köy...
- İlk bayramlar köy ve yaşam
- Temmuz, köy, sıcaklar ve ramazan