Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Zeynep POLAT
Zeynep POLAT kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
''Ramazan'' Arınmanın Ayı
Bizleri yepyeni bir ramazan ayına ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun. Bu Ramazanı şerife erişmemiz üç ayların başında,  Peygamber dilinden yaptığımız  'Ya Rab! recep ve şabani bizim için bereketli kıl ve bizi ramazana ulaştır' duanın kabulüdür belki. Rahman olan Allah bizleri yeni bir ramazana ulaştırmasıyla bizleri ramazanla bereketli kılmak isteyişidir.

Rabbimizin arınmamız için bizlere duamıza karşılık verdiği en güzel armağan. Peygamber efendimiz (s.a.v) 'Size ramazan geldi. Bu ay bereket ayıdır.Bu ayda Allah size yardım eder. Rahmetini indirir. günahları affeder, duaları kabul buyurur. Allah sizin ibadet hususundaki yarışınızı görürde sizinle meleklerine iftihar eder.'

Yine 'Nefsim yadı kudretinde olan Allah yemin ederim ki oruçlunun nefesi indinde misk kokusundan daha güzeldir.Allah oruçlu yiyip içmesini ve şehvetini benim için terk etmektedir. Oruç benim için tutulur, onun mükafatını da verecek olan benim.'

Yüce Allah rahmeti gereği adeta 'Ey kulum bana hakiki manada kul olmak mı istiyorsun işte sana ramazan ayı. Benim rızamı kazanmak cennette alayı illiyine yükselmek istiyorsan bu ayda bütün nefsani istek ve arzularını bırakman için çok güzel bir fırsat.'

Ramazan-ı şerif arınmanın, paklanmanın ve Rabbe yaklaşmanın adıdır.

Kuran ayı denilmesi; kuranla yeniden dirilmenin ve onunla cenneti alaya yükselenin adıdır.

Her an Rabbiyle buluşmak onunla konuşmak isteyen yine ramazan çok güzel bir fırsat. Ruhunu sıkan dünyanın karanlığından nura çıkmak isteyen işte kuranın indiği ay onu okumak, anlamak ve yaşamak için Rabbimizin bizleri eriştirdiği bu ayı en güzel bir şekilde değerlendirelim.

Bu ayın bizleri alayı illiyine çıkaracağını, bütün nefsani istek ve arzularımıza  birer sed çekileceğini, şeytanın bizleri kolay kolay alt edemeyeceğini fırsat bilerek bu ramazanın bereket ve feyzi bizleri inşa etsin.

Nefsimizi terbiye ederken, ruhumuz manevi gıda eksikliğinin boğulurken bu ayda  doyumsuz luk hazzına erişsin.

Bu ayda vereceğimiz zekat, sadaka-i fitirler bizleri mal cimriliğinden temizleyerek fakir ve yetim kardeşlerimiz ile aramızda sevgi köprüleri kurulsun.

Dedikodu,yalan, boş lakırtı ve sözlerin kirlettiği nefesimizi bu ayki oruç, ilahi kelam ve zikrullah temizlesin.

Her gün günahların ağır yükü altında bükülen belimizi, haramla beslenen gözlerimize, ellerimize ve ayaklarımıza namaz kefaret olsun.

Ruküda bükülen belimiz hafif, seccadeye değen anlımız temizlensin.

Midemiz açlık ve susuzluk çekerken nefsimiz, yeryüzünde hala açlıktan beli kırılan ve ölen insanların varolduğunu kulağımıza fısıldayıp aynı acıyı hissetsin yüreğinde.

Ki yediklerimiz sedece midemizi doldurmak için olmasın. Sıla-i rahimin pek azaldığı, kardeşlik bağlarının koparıldığı, komşulk ilişkilerinin adeta yok olduğu günümüzde namaz ve iftar sofralarında 'İnnemel mü'minune ihvetün' ayeti tekrar inşa eylesin bizleri.

Kin, nefret, haset ve kıskançlığın karartığı kalplerimizi oruç ve dualarımız temizlesin. Seni her türlü günah ve masiyete çağıranlara karşılık 'Ben oruçluyum, ben oruçluyum' hadisi muhafaza etsin. Ramazanın bereketi, bizleride bereketlendirir, arındırır ve temizletirir inşallah temenni ve duasıyla. Ramazanı şerifiniz mübarek olsun. vesselam.   
2014-06-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları