Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Fırınlarımız
İnsanın en temel ihtiyacının karşılandığı yerlerden bir tanesi, şüphe yok ki yenmeye hazır hale getirilen ekmeklerin yapıldığı fırınlardır.

Bu fırınların ne kadarının gerçekten usul ve esaslara uygun olarak fırıncılık işiyle iştigal ettikleri, gerçekten düşünülmesi gereken bir konudur.

Fırıncılık yapanların işyerleri ne kadar ilgili ve sorumlu kişilerce kontrol edildikleri, ne kadar denetlendikleri hep insanların kendi aralarında konuştukları bir konudur.

Özellikle Belediye Zabıta Denetim ekipleri, Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü gibi kurumların, fırıncıların sağlığa uygunluk koşullarının ne kadarına, nasıl riayet ettikleri konusunda daha çok incelemeler yapması gerekiyor.(Muhakkak inceleme yapıyorlardır, bundan şüphemiz yok) Mali yönden ruhsat, vergi levhası olduğundan eminim. Ancak, benim ilgilendiğim, fırın çalışanlarının sağlığı, temizliği, ekmek gramajının tam olup olmadığı, en önemlisi de kılık, kıyafet konusuna ne kadar riayet ettikleriyle ilgili.

Her fırına bir zabıta veya sağlık memuru koyma gibi bir lüksümüz olamayacağına göre, iş tamamen işletme sahiplerinin vicdan ve merhametine kalmış durumda.

Çarşı, sokaklarda kime bir takım sorular yöneltirseniz; illa ki bir takım eksikliklerden, şikâyetler ve sitemlerden bahsedeceklerdir. Özellikle kenar mahallelerde (Varoşlarda) bulunan pide ekmek yapan kara fırınlarda çalışanların, çok da sağlıklı bir ortamda,  kişisel bakım ve hijyen kurallarına uydukları söylenemez. Bu durum ekmek tartan, yumak açan, özellikle pidelere tırnak vuranların uyması gerektiğini düşününce; nasıl sağlıklı ve gönül rahatlığıyla bir ekmek yemiş olduğunuza artık siz karar verin.

Örneğin, sabahleyin yüzün yıkamadan işe girişenler,

Lavaboya giderek, ellerini yıkamadan terazinin başına geçenler,

Pidelere tırnak vuranlar, hem sigara içip, hem de tırnak atmaları,

Fırından çıkan ekmeklerin süpürgeyle temizlenmesi gerekirken, külü üzerinde tezgâha gönderilmesi, 

Çalışanların tek tip elbise giymemesi ve kep takmaması,

Fırın iç dizaynının ve zeminin sağlığa çok da uygun olmaması,

Günübirlik temizliğin yapılmaması, sineklerin çokça olması, hamur teknelerinin ve hamur makinesinin artık hamurlarla bırakılması,

Sağlık bilgisinden bihaber olanların hemen çoğu bu ihmaller ve yanlışlıklar zinciri içerisinde yer almaktadırlar.

Şimdi diyeceksiniz ki, 'Peki hiç temiz olan, sağlıklı olan fırınlar yok mudur.?' Elbette vardır, şüphesiz. Gerçekten, bihakkın çalışanları tenzih ederim.

Birçok fırında, mekân temizliğinin yetersiz olduğundan, çoğu alışveriş yapan insan yakınır. Hele hamur yoğurma makinesindeki kalan artıklardan şikâyetçi olmayan yoktur sanırım.

Herhangi bir fırının önüne giderek, ekmek alanlara;

1-Fırınlar hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

2-Fırınlar istediğiniz ölçüde hijyenik ortama sahip midir?

3-Belediye zabıtalarının denetimlerini yeterli görüyor musunuz? gibi sorular yöneltirseniz; insanların bu konudaki memnuniyetsizliklerini ve rahatsızlıklarını göreceksiniz.

Acaba diyorum, bu eksiklik, aksaklık ve yanlışlıkların olduğu fırınlarda, özellikle zabıta ekipleri ne kadar denetliyorlar?

Yoksa sabah 4-5 gibi ya da akşam 12'den sonra yapıyorlar da biz mi göremiyoruz?

Yoksa bazı semtler 1. sınıf muamelesi görüyor da, diğerleri 2. Sınıf muamelesi mi görüyorlar?

Her an bütün fırınların, aynı an da denetlenmesinin zor olduğunu kabul ediyorum; ama en azından caydırıcı cezaların kesilmesiyle, eminim ki fırıncılar bundan sonra daha dikkatli olacaklardır.

Evet, biraz da fırıncı esnafının kendisinde iş bitiyor. Kendisi yeterli fırıncılık, esnaf eğitim ve kültürüne sahip değilse; siz ne yaparsanız yapın, o yine bildiğini okuyacaktır ve yapmaya devam edecektir.

Peygamber efendimiz (sav) temizlikle ilgili olarak; 'Temizlik imanın yarısıdır''  demişlerdir. Bu yüzden, temel ihtiyaçlarımızın karşılama vesilesi olan ekmek fırınlarımız; daha ferah, daha temiz olması gerektiği düşüncesindeyim.

Bu konu da öncelikle görev sorumluluğu ve bilinciyle Belediye Zabıta Ekiplerine,  vicdan sahibi olacak fırın sahiplerine ve  titiz davranacak,  gönül rahatlığıyla sağlıklı bir ortamında  biz alışveriş yapanlara büyük bir iş düşmektedir.

Yoksa sağlığınız, her an elden gidebilir, bilesiniz!   
2014-06-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Sahi, Ne Olacak Bu İşin Sonu?
- İçimizdeki Suriyelilerle Nereye Kadar?
- Teşekkürler Adıyamanlılar
- İsrailsiz Bir Ortadoğu Olmalı...
- Misafire, Ziyaretçiye Saygı, Hürmet Gerek
- Evdekiler Ne Güzel İnsanlarmış
- Çocukları teknolojinin esiri yapmayalım
- Hayallerinin Peşinde Koşmak
- Sahip Olduğunuz Nimetlere Şükredin!
- Korku salan IŞİD ve Ortadoğu
- Topla, Yığ Nereye Kadar!
- Kocaman Bir Yuh!
- Özgür iradenize sahip misiniz?
- Hesap Edemedikleri Allah Sevgisi
- Suriyeli sığınmacılar ve dilencilik
- Yine ebola virüsü salgını mı var?
- Sohbet ortamları çok flu
- Katil İsrail!
- Adıyaman'da eğitim yatırımları doludizgin