Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
  YAZARIN SAYFASI
Çamur Yarışı
    Son yüzyıla damgasını vuran bir yarışma türünden bahsetmek istiyorum: Adına Çamur Yarışı diyorlar. Dünyanın pekçok coğrafyasında oynansa da en fazla ilgiyi Mezopotamya Bölgesinde görüyor. İnsanoğlunun herzaman yaşadığı ve sürekli boğuştuğu coğrafya... Nasıl mı oynanır? Buyrun cevabı birlikte irdeleyelim.

   Adından da anlaşılacağı üzere yarışmacılar maharetlerini çamur atarak gösteriyorlar. Tabi öyle rastgele oynanmıyor. Elbette yarışın bir amacı ve kuralı var. Merak edenler için oyunun kurallarını sıralayalım:

1. Yarışmacı belirli kıvama getirdiği çamuru rakip oyuncunun bölgesine atar. Çamur tutarsa 2, tutmazsa 1 puan alır. (Çamur at izi kalsın, deyimi sözlüğümüze işte bu yarışmadan sonra girmiştir.)

2. Çamur veya çamurların hazırlanmasında kullanılan su önemlidir. Suyun akıcı ve berrak olması yasaktır. Çünkü akışkan suların kendini temizleme gibi bir özelliği vardır. Halbuki yarışmada kullanılan su temizlenmemeli, toprağı götürmemeli ve dahi çamur kıvam almalıdır.

3. Çamurun görünümü de önemlidir. İzleyenler üzerinde kalıcı tesir bırakması ölçüsünde değer kazanıyor. Mesela yarışmayı takip eden biri, 'Çamur dediğin böyle olmalı' diyebilmelidir.

4. Çamurun iğrenç olması da önemlidir. Çünkü rakibin moral motivasyonu buna bağlıdır. Bu durumda çamurun iğrençliğini iki husus belirler. Birincisi görünüm, ikincisi ise kokudur. Koku deyince güzel koku akla gelmesin. İğrenç bir koku çamur yarışmasının vazgeçilmezidir. Bunun için balçık toprağı kullanılır. (Hani insanın mayası olan toprak...) Toprak bir havuzda biriktirilen kokmuş su ile karıştırılır ve çamura kıvam verilir. Çamurun yaydığı koku sadece rakibi değil, aynı zamanda seyirciyi de etkilemelidir.

5. Çamurun hazırlanma süresi yarışma için acil önem taşır. Bunun için çamur hazırlama havuzu kullanılır. Elinde böyle bir havuzu bulunmayan yarışmacının vay haline...

    Bazılarınızın aklına gelebilir diye bir hususu daha açıklığa kavuşturalım. Neden çamur? Hani gül atılsa olmaz mı? Gayet masum bir soru değil mi? Fakat masum sorumuzu Mezopotamya tarihi şerhediyor. Geçmiş ümmetler veya kavimler boyunca rakibine gül atan çok sasyıda yarışmacı olmuş ama bir şekilde ya elenmiş ya da diskalife olmuşlardır. Nedenini sosyolog ve psikologlara bırakarak başka bir hususu daha akla getirmek istiyorum.

    Çamur yarışmasının galipleri ne kazanır? Öyle ya insan iğrenç kokulu çamura bulaşacaksa ödülü de ona göre olmalıdır. Hani bal tutan parmağını yalar, diye bir deyim var. Çamur tutan parmağını yalar mı, diye insan en azından merak ediyor. Bu soruya üzülerek 'evet' demek istiyorum. Çamurla iştigal eden biri için bu gayet normaldir. Ödüle gelince, öncelikle Çamur yarışmasının birincilik ünvanını kazanır. Hatta halk arasında, çamur başkanı olarak bile anıldığı olur. İkinci olarak mevki ve makam kazanılır. Tabi maddi getirisi olmaz, dersek itiraz edeceğinizi biliyor ve susmayı tercih ediyorum.

    Benim şahsi görüşüm, çamur yarışmalarının tedavülden kalkmasıdır ama bunun nasıl olacağını inanın bilmiyorum. Hem Mezopotamya insanı buna alışıktır. Bu yüzden, Paulo Coelho'nun Simyacı romanında, 'Çöl kadını beklemesini bilir' tespitinden yola çıkarak şöyle demek istiyorum: Mezopotamya insanı beklemesini bilir!
   
2014-06-30
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Manevi Değerlerde Yozlaşma
- Eleştiri Nasıl Yapılır?
- Algı Operasyonları
- Eyvah Tenasüh Akidesi Gerçekmiş!