Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Nejat ERDİM
Nejat ERDİM kimdir?
1970 Batman / Beşiri doğumluyum, Mersin'de yaşamaktayım. Halen bir ulusal internet sitesinde köşe yazarlığı yapmaktayım,çeşitli dönemlerde yerel ve ulusal birçok yayın organında ülkeye ve dünyaya dair yazılarım yayınlandı...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ötekileştirilenlerin ve Ezilenlerin Adayı...
Ötekileştirilenlerin ve Ezilenlerin Adayı Demirtaş!

Selehattin Demirtaş artık resmen Türkiyede ilk defa yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylardan birtanesi.

CHP ve MHP'nin uzlaştığı ve temel esas olarak "milliyetçilik "ilkesinin baz aldığını ve bu kriterin adeta aranan adı olan Eklemeddin İİhsanoğlu'ndan sonra kuşku yok ki bir sonraki adayın Başbakan Tayip Erdoğan olacağını da kestirmek güç değil.
İki isimin de, yani Erdoğan ve İhsanoğlu'nun ortak noktalarının din ve milliyet kavramlarından beslendiğini hesaba katarsak bu anlamda Demirtaş bu yarışın en kıymetli ve en farklı adayıdır diyebiliriz.
Ezilenlerin,ötekileştirilenlerin ve yok sayılanların "adayı" misyonu ile bu yarışın startını veren Demirtaş cephesinden bakılacak olursak yarışın aslında iki zihniyeti temsil ettiğini görürüz.
1. Cephede Devletin otoritesini ve milliyetçi-muhafazakar kesimin iktidar hırsını tümleyen Erdoğan ve İhsanoğlu.
2.Cephe de ise ezilenlerin ve ötekileştirilen tüm kesimlerin adayı olarak Demirtaş'ı bu yarışta göreceğiz.
Demirtaş,Kürt siyasi hareketinin doğal akademisnden gencecik yaşına rağmen ciddi bir birikimle ve mütevazi bir kişilikle böylesi zor bir yarışa girerek doğrusu taktir edilecek bir davranış örneği göstermiştir.
Dolayısı ile Demritaş aslında kendini "öteki ve marjinal" gören herkesin adayıdır.
Daha yeni HDP'nin eş genel başkanı seçilen, gencecik yaşamında şiddetin,faili meçhullerin ve yok sayılan bir halkın trajedisinden etkilenerek siyasete atılan Demirtaş; açıkçası sadece Kürtler için değil, aleviler,sosyalistler, emekçiler ve dini hisleri iğrenç siyasi çıkarlara peşkeş çekilen temiz dindarların adayıdır.
Kendisini "sosyal demokrat" olarak gösteren ana muhalefet partisi varsın milliyetçi ve tekçi zihniyetin dümen suyuna girsin, bu genç adayın CHP'den yaşanması çok kuvvetli bir ihtimal kopmalardan kaynaklı milyonların adayı olacağını da kestirmek güç değil.
Demirtaş, ismi ne üzerine janjanlı reklam filmleri çekilen bir aday, ne sermayenin bel bağladığı bir maşa ve ne de sistemin zorbalığına "eyvallah" diyecek bir kapı kulu olmadığını siyasete dair azıcık bilgisi olanların bildiği bir gerçek.
Bölgede yaşanan sıcak gelişmlerin, Kürt siyasi hareketindeki olağan üstü değişim ve birikimin bu seçimde etkili olacağından kuşkumuz yok.
Elbetteki Türkiye gerçekliğinden bakarsak Dmirtaş'ın Çankaya'ya oturması bir ütopya olarak görülebilir, böyle olsa bile kanımca kendini sisteme teslim etmemiş ve zorbalığa boyun eğmeyenlerin sayıca test edeceği ciddi bir sınavda bu öteki ve farklı kesimin sesi olacaktır!


   
2014-07-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Marjinal Abiler, Legalleşen PKK!
- Heykel Kavgası ve Provokasyon
- Yeni Başbakan Davutoğlu mu?
- Demirtaş Kazandı - Erdoğan Çankaya'ya