Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Oruçta Yanan İslam Coğrafyası
Dünyada 2 milyara yakın Müslümanın bulunduğu İslam coğrafyasında,  bunaltıcı sıcakların refakatinde Ramazan orucunu tutmaya çalışıyoruz.

Günde 17 saate varan zaman diliminde, kavurucu sıcaklarla İslam'ın şartı olan orucumuzu eda ederken;  hem içimiz parçalanıyor, hem yüreğim yanıyor, hem beynimiz sulanıyor.

İslam coğrafyasında yaşayan Müslümanların başı, bir türlü şer güçlerin başlarına örülen çoraplardan kurtulamıyor.

Birlik beraberlik içerisinde, bir arada olmaları gerekirken, dünya var olduğundan beri Müslümanlar, üzerinde oynanan oyunlarla hep paramparça olmuşlar, bir türlü toplanarak bir bütünlük oluşturamamışlar.

Kimi zaman bizatihi kendileri Müslümanlara kıyım, zulüm ve işkenceler uygulamışlar, kimi zaman da yönetimlere müdahale ederek, kukla yöneticilerle Müslümanları Müslümanlara kırdırmışlardır ve halen de kırdırıyorlar.

En büyük zenginlikler, yeraltı ve yerüstü kaynakları, hep İslam coğrafyasındadır.

Dört mevsimin en güzle yaşandığı hemen bütün yerler,  Müslümanların yaşadığı yerlerdir.

Mazlum, mağdur, kıyım ve yıkıma uğrayan tek coğrafya, İslam coğrafyasıdır.

İşkence gören, acılar çeken, gözyaşı akıtan yerler, hep İslam coğrafyasıdır.

Anaların ağladığı, yuvaların dağıldığı, cinayetlerin işlendiği yerler, İslam coğrafyasıdır.

Bombaların yağdırıldığı, Müslüman neslinin düzenli olarak yok edildiği yerler, İslam coğrafyasıdır.

Her tülü imkânsızlığın ve yoksulluğun reva görüldüğü, bir köpek ölümü , için dünyanın ayağa kaldırıldığı, yüzbinlerce insan ölürken, kılını kıpırdatmayan, parmağını oynatmayan, kör, sağır, dilsiz olduğu tek yer İslam coğrafyasıdır.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 23'nün Müslüman olduğu bir dünyada, en çok ezilen, en çok dağılan, en kötü hayata maruz kalanların Müslümanlar olduğu bir dönemde oruç tutmaya çalışıyoruz.

Ne kadar Oruç tutuyoruz, nasıl tutuyoruz,  ne kadar kabul olur,  biz mi Oruç tutarız, yoksa Oruç mu biz tutar, bilemiyorum.

İnşallah tuttuğumuz Oruçlar kabul olur da, sadece Oruç tutuyoruz diyerek açlığımızla ve susuzluğumuzla baş başa kalmalıyız.

Açlık, sefalet, iç karışıklıklar, terörün, çatışmaların bolca olduğu ve bunun da İslam olarak geçinen çeşitli örgütler eliyle yapıldığı bir coğrafyada Oruç tutmaya çalışıyoruz.

Günün yaklaşık 3' te 1'ni Oruçlu geçirdiğimiz saatlerin ardından, Müslümanlar hayatlarını kaybederken; aç ve susuz oruç tutmaya çalışırken, bizler iftar sofralarında envai çeşit yiyecek ve içereceklerle iftarımızı açıyoruz.

Tuttuğumuz oruçların, İslam dünyasında yaşayan Müslümanlar birlik be beraberliğine vesile olması gerekir.

Tuttuğumuz oruçların, Müslümanların mazlumluğunu ve mağduriyetlerinin giderilmesine vesile olmalıdır.

Tuttuğumuz oruçların, sözde özgürlük getirme vaadiyle Müslüman ülkelerin sömürülmesine ve insani hak ve ihlallerin önlenmesine vesile olmalıdır.

Tuttuğumuz oruçların, çeşitli fırkalara ayrılmış olan, herkesin kendisini Müslüman gördüğü grup, cemaatlerin bir araya gelerek, liderlerin birlik ve beraberlik içerisinde yekvücut olmalarına vesile olmalıdır.

Yoksa hep düşünerek geçireceğimiz bir ramazan orucu tutmuş olacağız.

Hep ' acaba biz mi oruç tutuyoruz, yoksa oruç mu bizi tutuyor' ikileminde gidip geliriz, alimallah!


   
2014-07-01
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Sahi, Ne Olacak Bu İşin Sonu?
- İçimizdeki Suriyelilerle Nereye Kadar?
- Teşekkürler Adıyamanlılar
- İsrailsiz Bir Ortadoğu Olmalı...
- Misafire, Ziyaretçiye Saygı, Hürmet Gerek
- Evdekiler Ne Güzel İnsanlarmış
- Çocukları teknolojinin esiri yapmayalım
- Hayallerinin Peşinde Koşmak
- Sahip Olduğunuz Nimetlere Şükredin!
- Korku salan IŞİD ve Ortadoğu
- Topla, Yığ Nereye Kadar!
- Kocaman Bir Yuh!
- Özgür iradenize sahip misiniz?
- Hesap Edemedikleri Allah Sevgisi
- Suriyeli sığınmacılar ve dilencilik
- Yine ebola virüsü salgını mı var?
- Sohbet ortamları çok flu
- Katil İsrail!
- Adıyaman'da eğitim yatırımları doludizgin