Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Tatilde Çocuklarımıza Dikkat Etmeliyiz
Okullar kapanalı bir ay olacak. 17 milyon öğrenci okuldan, derslerden uzaklaştı.

Sıcaklar bastırdı.

Her yer cayır cayır yanıyor, adeta kavruluyor.

Aileler kendinden vaz geçmiş, çocuklarının derdine düşmüşler.

Kendileri tatil yapmasa da olur, ama ya çocuklar!

Bir şekilde çocuklarını bir yerlere gönderiyorlar.

Bir akrabalarının yanında tatil olabilir,

Farklı bir atmosferde, farkındalık oluşturmak için, birçok aktivitelere yönlendirmeler yapılıyor.

Ailelerin ekonomik güçleri nispetinde mümkün olduğunca çocuklarına rahat ettirme derdindeler.

Bazıları ailevi durumu iyi olmadığı için, çocuklarını alarak, il içinde ve dışında ırgatlığa çıkıyorlar. Bu çocuklar, aileleri çalışmak zorunda olduklarından, ailelerine refakat ediyorlar.

Bazıları Diyanet İşleri Başkanlığının camilerde açtığı Kur'an kursularına gidiyorlar.

En azında dinini, diyanetini öğrensinler, Cami, imam, mihrabı, mimberi, vaaz kürsüsünü tanısınlar; inanç, iman ve ahlak kurallarını öğrensinler diye, yaz boyunca devam etmeleri sağlanıyor.

Kurs sonunda, çeşitli, hediyeler verilerek öğrendikleri perçinleniyor.

Çünkü küçükken öğrenilen iyi-kötü hiçbir şey kolay kolay hafızalardan silinmiyor, unutulmuyor.

Belediyeler bünyesinde yapılan sportif faaliyetlerin yapıldığı yaz okulu ekinliklerinde; yüzme, futbol, basketbol, voleybol, güreş, tekvando gibi çeşitli branşların bulunduğu sporlara gönderilerek, kişisel gelişmelerine yardımcı olunuyor.

Özel, Dernek, vakıf, cemaat gibi birçok tüzel kişilikler; yaz boyunca yatılı öğrenciler alarak, kendi ilkeleri doğrultusunda eğiterek ve ruhsal gelişmelerini tamamlamaya yardımcı oluyorlar.


Her şey iyi güzel de çocukların alındıkları mevcut branşların paralı olması, durumu iyi olmayan aileleri kara kara düşündürmektedir.

Parasız olan bazı branşlar elbette var, ama o zaman da ailelerin istediği branşlar olmuyor ya da çocukların sevmedikleri branşlar olmaktadır.

Hal böyle olunca, hiçbir yere gidemeyen çocuklar da bazen  sabah camilerdeki kurslara gidiyor, sair zamanlarda da cadde, sokaklarda aylak aylak  geziyorlar, top oynuyorlar, mevcut parklarda oyunlarla vakit geçiriyorlar.

Bazen ailelerin inisiyatifi ve gözetiminden kurtulan çocuklar; mevcut, baraj, gölet ve birikinti sularda yüzmelere giderek, dengesiz ve tutarsız davranışlar neticesinde, boğulmalar, kavgalar ve farklı alışkanlıklar edinebiliyorlar.

Hareketli, enerjik ve kıpır kıpır olan o yürekleri başıboş bırakmadan, gözetim altında bir yerlere göndererek, deşarj olmalarını sağlamak, her anne-babanın en büyük arzusu ve isteğidir.

Tabi gülüp, eğlenip, enerjisini boşaltıp, deşarj olacağı bir spora yönlendirilirken,  gözetim altında tutmak gerekir.

Başıboş bırakılan çocuk, anlamadığı, bilmediği bir takım işlere bulaşabilmesi ihtimali olduğundan, çok dikkatli ve seçici olmak zorundayız.

İleride telâfisi zor olacak zararlarla karşılaşmamak için, çocuklarımızı nereye gönderdiğimize, neler yaptığına, nasıl yaptığına bakmamız gerekiyor.

   
2014-07-03
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Sahi, Ne Olacak Bu İşin Sonu?
- İçimizdeki Suriyelilerle Nereye Kadar?
- Teşekkürler Adıyamanlılar
- İsrailsiz Bir Ortadoğu Olmalı...
- Misafire, Ziyaretçiye Saygı, Hürmet Gerek
- Evdekiler Ne Güzel İnsanlarmış
- Çocukları teknolojinin esiri yapmayalım
- Hayallerinin Peşinde Koşmak
- Sahip Olduğunuz Nimetlere Şükredin!
- Korku salan IŞİD ve Ortadoğu
- Topla, Yığ Nereye Kadar!
- Kocaman Bir Yuh!
- Özgür iradenize sahip misiniz?
- Hesap Edemedikleri Allah Sevgisi
- Suriyeli sığınmacılar ve dilencilik
- Yine ebola virüsü salgını mı var?
- Sohbet ortamları çok flu
- Katil İsrail!
- Adıyaman'da eğitim yatırımları doludizgin