Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Kasım 2015
Tülay DEMİRCAN KOYUNCU
Tülay DEMİRCAN KOYUNCU kimdir?
Aslen Rize’li olup, 1970 İstanbul Kasımpaşa doğumludur. Haftalık ders sohbetleri vermektedir. Aile üzerine, yazılar kaleme almaktadır. Şuan Avrupa’da yaşamaktadır. Ayrıca hayır işleriyle uğraşmakla birlikte şiirlerde kaleme alıyor. Evli ve beş çocuk annesidir. En büyük arzusu, Müslüman olarak yaşayıp, Müslüman olarak ölmektir.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Annen Olunca, Annemi Anladım!
Anne olan bir kişi sanki her şeyin en mükemmelini bilmek zorunda olduğunu hisseder. Çünkü evladına her şeyi, en güzel bir şekil de sunmalıdır.

Anne olunca hayatında her şey farklı bir yere oturur, büyüdükçe değişen hatta büyüyen dertlere çare olmak, evladını korumak ve yetiştirmek, gibi...

Anne olmak hele kız annesi olmak, sanki daha mı farklıdır. Kız çocuğu daha çok özen mi ister, sanırım evet...

Evlat ayrımı, yapılamaz asla kız yâda erkek ikisi de canından bir parça, nefesinden bir nefestir.

Ama maalesef hala, bazı kesimlerde evlat da cinsiyet ayrımı yapılmakta...

Kız evlat hor görülür ve kadında suçlanır, hatta üstüne kuma alınır erkek doğursun diye, sanki kadındır evlat dünya ya getiren.

Kadın sadece bir varlıktır. Yaradan'ın muhteşem döşeyip anne olma yetkisi verip yarattığı, kulu dur.

Bir kişinin üçüncü, dördüncü kızı dünyaya gelmişse üzüntüyle karşılanır, bunun tam tersi erkek çocuğun dördüncüsü, besincisi ise gururla göğüs kabartılarak anlatılır.

Üslup dışı kelimeler kullanılır, ben hep oğlan doyuruyorum yâda erkek adamın erkeği olur vb.  hep cehalet.

Oysa Yaradan ne buyuruyor:

'Dilediğine kız (çocuk)lar lütfeder ve dilediğine erkek (çocuk)lar ihsan eder.' (Şura: 49)

Evlat ayırımı değil de, kızı da oğlu da olsun ister anne-babalar, bu da en doğal haklarıdır elbette.

Ayırım yapmadan, kız veya erkek evlatlarımızı, haya, edep, iman üçgeniyle yetiştirmek olmalı asil görevimiz.

Sevgili peygamberimiz (s.a.s.) 'kız çocuğunun nimet olduğunu, kız çocuğuna iyi muamele yapıp, büyütüp evlendirenin kendisiyle cennette beraber olacağını müjdeliyor' bizlere.

Efendimiz  (s.a.s.): 'kız çocuklarını hor görmeyiniz, ben kızların babasıyım' diye buyuruyor.

Kız evlat annedir. Yani annesini ileride bile olsa daha iyi anlayacak, hatta doğum sancıları çekerken 'annem' diye feryatları yükselterek annesinin fedakârlığını yüreğinden seslenecek, aday demektir.

Babalarının da aşkıdır, kız evlatlar... Sevimliliği ile yorgunluğunu alan bir öpücükle, küçük yaşına rağmen ayağına getirdiği terliğiyle, babasının gönlüne taht kurar kız evlat.

Kızların ilk aşkları da babalarıdır. Evet, hayallerinde hep babaları gibi bir erkek vardır. Babam gibi yakışıklı, babam gibi anneme âşık, babam gibi evlatlarına baba olacak bir eş düşlerler.

Anneler, kız evlatlarının ilk öğretmenleridir. Kızını büyütürken her şeyi öğrenmesini ister ki kuracağı yuva da mutlu olsun ve sıkıntı çekmesin. Yemek yapmaktan tutun da, temizlik, edep hayâ, ada vb. Esinle nasıl mutlu olması gerektiğini kızına hep anne anlatır.

Anneler, kızlarının ilk ve sonsuz dostlarıdırlar.

Sanırım bazı problemler burada başlıyor. Evet, anne kızı ile önce güçlü bir dostluk kurmalı, evladının ilk arkadaşı, dert ortağı olmalı, bu dostluk kurulurken sınır da aşılmamalı yani anne hem samimi hem de kuralcı olmalı.

Evladı bilmeli ki, annem asla bu mevzuda bana izin vermez yanlış olduğunu bilir, annesin den korkup ta, yanlışına yanlışta eklememelidir.

Evladınız büyük bir hata yaptığını farz edelim, yasamını etkileyecek bir yanlış olsun, (söz gelimi) eğer bu hatasını size anlatamazsa kiminle paylasabilirki, anlatacagi kişi sizin gibi koruyabilir mi evladınızı, Asla!..

Evladınız hata yaptığın da, annesinin onu anlayabileceğini ve elini uzatabileceğini bilmeli ki sonu hüsran ile bitmesin hayatı.

Ya yanlış bir evlilik ya da intihar gibi...

Anneler evladıyla arasındaki seviyeyi hep muhafaza etmelidir.

Annelerin bir yanlışları da, ben hayatimi yasayamadım kızım yaşasın. Annesinin çektiklerini çekmesin elbette ama çok yüz verip de arsız da olmamaları için mücadele edilmeli hani denir ya; ipin ucunu kaçırmamak lazım.

Sevgi ipini, özgürlük ipiyle beraber bağlayıp, hayâ, edep, iman ağacına düğüm yapmalıyız.

Kızlarımızı yetiştirirken geleceğin, başbakanlarını, ,doktorlarını, öğretmenlerini vb. büyütecek adayları, bizlerin yetiştireceğimizi unutmamalıyız.

Fedakârlıklarımızın bize huzur ile dönmesi için kızlarımızı çok sevmeliyiz. Torunlarımız hatırına, onlara önce insanlığı öğretmeliyiz. Onlara anne olmanın mükemmelliğini yaşatmalıyız ki, anne olmaktan korkmayıp, güzel evlatlar yetiştirsinler. Kızlarımızda bizim gibi anne adayları yetiştirecek unutmayalım!

 

Ben anne oldum sevgimle seni büyüttüm

Simdi sıramı sana bırakıyorum canim kızım

Unutma bu annelik bayrağını sen de kızına teslim edeceksin

Ondan güzel bak, geleceğin emaneti anne adayı pamuk torunuma!
   
2014-07-05
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları