Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 29 Ağustos 2014
Halil İbrahim AKGÜN
Halil İbrahim AKGÜN kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ramazan sıcakları köy, ahali...
Havalar aldı başını gidiyor, kah cok sıcak  ya da bunaltıcı bir hava ..

Hele bir de ramazan sa ve yaz günü 17 saat gibi bir süre ise çarşı pazarda yürümek şehirlerde nefes almak bir yerden bir yere gitmek çok zor.

Bazen insan büyük şehirlerde olan ve coğu  yollarda geciyorsa valla bazen koyu sögüt gölgesinde veya serin camların altında yanı başında havuzdan akan şırıl şırıl şadırvan suyu seyinde kuşların cıvıltısını dinleyip bol dedikodu yapanlardan olmak varr şöyyleee aklından gecmiyo deell, yada uzanmışım sahile diye başlayan şarkıda oldugu gibi,,yatmak,, babında deelde hani güneye şöyle Antalya kemer olur,Alanya olur, yani gec gec oralar cok kalabalık

Filan diyorsan ki olabilir mugla fetiye,oralara bakınca gayet sakin ister cık dagdan aşagı koyver yüz aşagı obbbaaa dehh süzül özgürce kanatlı kuşlara özenir gibi bi kugu gibi süzül fark etmez ,o masmavi, deniz ile o gök mavisi  semada

Bi kelebek gibi bulutlarla dans eder gibi süzün gariii verem hayal kurrr.

Yok yok buralar acmadı dersen bu güzelim Akdeniz ege de okadar cok güzel yerler varki,fetiye ölüüü deniz var ama ne ölüsü canım yani sakinliginden,sadeliginden  maviliginden sahilinde kenarlarının berraklıgından mı karşı yamacların

Dan cam agaclarının buram buram miss gibi sam yeli ile gelen o koku ile ister mest ol istersen kımıldama denizi havayı sadece seyreyle ne sabahın serinligi ne akşamın gün batımı insanı oldugu yerden kıtlatır,ac cıkını kur bagdaşını böl

Somunu iki dilim beyaz beynir yarım taslak karpuz,ile az da fetiye siyah zeytini olacak,yaglı olsun üstünde bi dilim limon,ve defne yapragı ile hazır sımsıcak bol susamlı Karadeniz işi uzun bi bide varsa ver kulagını ramazan topuna gari ne zaman patlarsa patlasın ,gercekten hec mühüm deel ezan sesi gelir daa karşı camilerden öyle misfik bi şekilde ,ister su ile buzzz gibi ister furma ile ister se tuz ile hec fark etmez gönül ister sadece bahane gerisi yalan..

Kimi daaa gurbette yaban ellerde gavur gari cekiyor dur  ekmek icin,kimi memurdur ,getmiş taaa Mardin,iline,kimi İstanbul,da kimi Manisa,da,kimi karamanda,kimi rize ilinde,kimi muş,ili Malazgirt ovasında nöbet bekler vatan bu her bir yeri güzel yeterki yaşam huzur ve saglık olsun..

Kimi emeklidir felancı gibi karşıdan bakınca adama bak yaa bu yaşta emekli oldu da verem yatıyooo..

Halbuki o yatan emekli akadeş hayatı bunca cefa ile toz toprak,sovuk yaz kış demeden,bunca sene  calış bubam calış devletin belirledigi yasal süre icinde el alem gibi hak edince oldu emekli.ve ondan sonrası harap olan vucudu verem tamir,tamir,hastane ,doktor, eczane,ücgeni icinde şamar olanı gibi,verem gidip geliyoz,doktor bak bu yaz aylarında uzun olan süre zarfında oruc tutarsan aman dikkat et şayet kendini iyi hissetmezsen orucunu,,bozabilirsin,,tıbben biz öneriyoruz,cünki insan saglıgı her şeyin üstünde,deye tavsiyede bulundu,ve biz de cok mümkün olmayınca dışarı sıcaklarda cıkmıyoz  namazları da evde eda ediyoz daa terafih he camiye ve bazı sabah namazı icin camiye yallah.

Dışarıdan bakın ca öyle dell arkadaş kazın ayagı hec öyle dell,kimseye öyle dışarıdan bakıp ahkam kesmemek lazım ici onu dışı başkasını güna sokar özenme kimseye kınama kimseyi hor görme garibi yoksa..

Yok yok bunla da kesmedi ise şehirde isen al gazeteni ac televizyonu hangi kanalı acsan aynı arkadeş,verem kükrüyo,hemen azar,hemen fırca,bangır bangır,söyleniyooo,yok şöyle yok şöyle,de adama sormazlamı sorumlu kim,kim ha bunca zamandır tüm bunları izleyen kol yen kırılır felan bir sürü şey söylüyodun,haa haa ,,e beee kuzum biz nasıl bir yerde nasıl bi şekilde yaşayoruz ha anlamak zor demi insanın kafası karışıyooo.

Valla ben onu bunu bilmem bu adam öyle böyle cumhurbaşkanı olacek bundan kurtuluş yok ne edip etsek care yok hem oluvesin gali yaa adam bunca zaman bekledi bunca sene başbakanlık yaptı şimdi kakı gali öteki arkladaşın daha adını bilem dogru dürüst söyleyemiyoz o televizyon sibikerlerini de düşünem zor oluyo yok ekmel bey yok ekmeletdin İhsanoglu ,felen  zor ,zor öteki,ne alıştık gali onun icin adı bile kolay  demi eh gari keyif sizin dostlar bu sıcaklarda,iyi düşünün kihem kendinize hem de massaruff olmasın diye bir kere de seciverin ikide bir sandık oy ve o okullarda merdivenleri cıkmak zor sıra bekleşmek,o yaşlı,hasta,,,Tatil,,de olan akadeşlere zor zor.

Hele hele o köylü,ye eziyet be gardeşim sırasımı,şimdi böyle ikide bi oy moy ne gerek vaa adam istiyo oluvesin galiii,kime ne zararı vaaa,lööööönn tarla destegi bankata yatmış,öteki ay da süt destegi,ile mazot destegi hemen vereceklemiş,,aboyyy,ne güzel gali,demiii,ülen bundan eyisi gelcek,,vallaaa  adam gibi adammm hala halahh ,olsun ülen madem öyle ..

Uzatmıyam gali herkesin aklı va fikri yok,köylü istiyo diye esnaf isteyecek mi,belli olmaz..

Ya emekliii onlar zaten memnon adam bak 45 gayme zam yaptı daaa netsin demi onu bulamayen vaaa tamammm ..

İşci oooo o zaten tamam işi va mı var,sigortası vamı varrr,sendikasııı olmevesinnn baştan boş kagıda imza attırmışlamıı osunnn,asgari ücretten maaaşş alıyon mu hee,daha ne,iş güvenligi yok muş,neolcek kii,iş vaya sen ona bak ya o da

Olmazsa netcez gali hic olmazsa mesayimizi gec alsak,zor tozlu,pis koku,sıcakta yansak,da yayan işe gitsek,de ekmek va ya sen ona bak arkadeş sen kendi işine bak demi yavvv..

Deştiye kafanızı yormayın yetim,memnon soma memnon,gezi,memnon,goca patronlar memnon,esnaf edrnekleri memnon,alamancılar,memnon jet fazıl bile memnon gardeşim adam işi bili yooo gözel konuşuyooo ,o kadar..

Carşı Pazar böyle cami kuytuları böyle kahve köşeleri böyle köylü böyle böyük şehirli böle e be kardeşim,ırak bölünmüş,Suriye parcalamış,İsrail,gazzeyi bombalamışşş,işidd denen hilafet ilan etmiş,Barzani,dört köşe efeleme oynuyor

Bize ne sana ne herkes memnon boş ver,sarkozi göz altında imiş, berliskoni  evde yaşlılarla bakım cezası almış,yurta aşırı sıcakla varmış boş ver birezilyada dünya kupası,iyi delmiş bize ne size ne haa ne boş ver boş ver..

İster tatil et ister kulaklarını dıka,ister televizyonu kapat,yada sen töbe,töbe de be gardeşim tut orucunu get camiye bak kendi işine garışma el alem ne ederse etsin elinen gelen dügün bayram..

Siz siz olun bu sıcaklarda işiniz yoksa dışarı cıkmayın televizyonu pek acmayın habar hec dinlemeyin iftar  ve sahur programlarını dinleverin garii.

İlim uşak köyüm kırka dan camların rasından esen sam yeli ile ,,gurbette,, son bulan hayatların dönüşü yol ettigi şu sıralar yaşlı vefalı cınarları ardı ardına yıkıldıgı şu mahzın günlerde,atası ile torpagı,ile eski hatıraların buluştugu vefalı topraklar,dan en derin selam saygılar galiii..   
2014-07-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Av sezonu ve köyden yaşlı bakış
- Yaz rehaveti köyden analiz
- Köy kahvesi dedikoduları...
- Geleneksel bayramlarda köy...
- İlk bayramlar köy ve yaşam
- Temmuz, köy, sıcaklar ve ramazan