Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 31 Ağustos 2014
Mahmut ALINAK
Mahmut ALINAK kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ağarlar Dışarıda, Sarp Kuray Zindanda...
Ağarlar ve Küçükler Dışarıda, Sarp Kuray Zindanda...

Devlet cezaevine kapattığı evlatlarıyla sulh yaptı ve hepsini salıverdi. Mehmet Ağarlar ve Veli Küçükler şimdi dışarıda ama Sarp Kuray yıllardır zindanda. Eli kanlı katiller ortalıkta cirit atıyor, Sarp Kuray ise F tipi zindanın çarmıhında çürütülüyor. Sadece Sarp Kuray değil, her siyasi görüşten binlerce siyasi tutsak yıllardır, on yıllardır mezar evlerinin karanlığında tutuluyorlar.
 

Sarp Kuray istese yurtdışından dönmez ve şimdi cezaevinde olmazdı. O, yiğitçe bir tavırla ülkesine döndü. Yaptığı şey kahramancadır; çok az insan yıllarca cezaevinde kalmayı göze alarak faşizmin hüküm sürdüğü cenderedeki ülkesine dönerdi. Sarp Kuraay yurtdışından gelmekle aslında gelecek kuşaklar için örnek bir fedakârlık sergiledi. Devlete, düzene, devletin en korkutucu kurumu olan cezaevine meydan okuyarak ülkesine ve halkına geldi. Gel gelelim biz sevgili Sarp Kuray'ın bu fedakârlığının bilincinde olmadık. Onun bu yiğitçe tavrı aslında tüm insanlığa, hepimize bir çağrı ve geleceğe yazılmış bir mektuptur, firavunlarla restleşmedir. Devlet işte bu nedenle onu mezar evinde çürütmeye devam ediyor.

Biz bu büyük insanı ne yazık ki yalnız bıraktık. Hepimizin ona bir özür borcu var.

Sarp Kuray bu sessizliği hiç hak etmiyor. O bugün bir gazeteye verdiği röportajda haklı olarak sitem ediyor ve "16 CHP'li milletvekili beni görmeye geldi, Ertuğrul Kürkçü'nün de gelmesi gerekmez miydi?" diyor.

Sevgili Sarp Kuray bilmiyor ki, Ertuğrul Kürkçü konuşmalarını, "Devrim, Öcalan, Kürdistan, gerilla..."gibi popüler kelimelerle süsleyerek muhalif kesimleri ve halkı düzeninin yedeğine sokmakla meşguldür. Milletvekilliğinin yolu Sarp Kuray'ın yattığı Sincan Cezaevi' inden değil İmralı'dan geçtiği için Abdullah Öcalan'ın adı Ertuğrul Kürkçü'nün dilinden düşmüyor. Ne cezaevleri, ne halk, hiç kimse bu siyaset cambazlarının umurunda değildir.

Şimdi de halkı cumhurbaşkanlığı seçimi yarışına sokacaklar. Oysaki cumhurbaşkanlığı seçimi halkın gerçek gündemi değildir. Sonuç ne olursa olsun kazanan adaylar ve düzen, kaybeden ise halk olacaktır.

Cezaevleri vicdanlarımızın hapsedildiği yerlerdir. Sarp Kuray ve binlerce siyasi tutsak, siyasetçilerin sahte demeçlerine terk edilemeyecek kadar değerlidirler. Onları o zindanlardan çekip almak boynumuzun borcudur. Yapılabilecek çok şey var. Yeter ki isteyelim. İstersek tutsakları o zindanlardan kurtarabiliriz. 


   
2014-07-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları