Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Kasım 2014
Menduh ÇAKAR
Menduh ÇAKAR kimdir?
Karakter Yeri Olmadığından Hayatımı Siteme Yazdım. Buyurun Linki ; http://kiziltepegundem.com/haber_detay.asp?haberID=1229
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Gün birlik beraberlik günüdür...
Kalıcı bir barış isteniyorsa Barzani'ye bağlı Kürtler ile Suriye ve Türkiye'deki Kürtlerin ittifakı kaçınılmaz bir durum arz ediyor; aksi takdirde Kürtleri kötü günler bekliyor.

Gidişat Barzani'nin Irak'ta Kürdistan Bağımsız Cumhuriyet'ini ilan edeceğini gösteriyor. Şayet alınacak bu tarzda bir karar Suriye ve Türkiye'deki Kürtlerin onayı alınmadan yapılırsa Kürtler için hiç de olumlu sonuçlar vermeyecektir diye düşünüyoruz.

Batılı devletler başta olmak üzere özellikle de ABD ve dünyanın önde gelen pek çok ülkesi zengin petrol yataklarına sahip Rojava ve Kobane'ye göz dikmiş bulunmakta ve bu yerlere yönelik kötü emellerini gerçekleştirmek için karışıklıkları fitillemektedir. Başta Kürt kardeşleri karşı karşıya getirmeye çalışmakta bununla da yetinmeyip dini bu kötü emellerine alet etmek istemektedirler.

Bu planlarını yerine getirmek için de Kürtleri birbirine düşürmeye çalışmaktadır. Özellikle de İslamiyet'e önem veren bu yerli halkın hassasiyetini kullanmaktan çekinmemektedir.
Hepimiz için tehlike çanları çalmaya başlamıştır. İşid adlı ne idüğü belirsiz sözde din yolunda mücadele veren bu oluşum oluşan tehlikeli piyonlar İslamiyet adı altında faaliyetlerine başlamış yerli, yabancı Müslüman, Hıristiyan, Yahudi dinlemeden herkesi gözünü kırpmadan hunharca katletmektedir. 

Her yönden çıkar grupları adına çalıştıkları belli olan bu grup sadece Müslümanlar için değil herkes açısından bir tehlike oluşturmaktadır. Sözde Müslümanlık adına yola çıktığını iddia eden bu kan içici grup tüm İslam alemi için bir yıkımdır. Böyle giderse Emperyalist güçler istedikleri sonucu alıp Müslümanları birbirine düşürmeyi başaracaktır. 
Şu anda tüm Müslümanların ve İslam ülkelerinin kendilerini gözden geçirmeleri gerekmektedir. 
Hali hazırda devam eden baskı, şiddete ve vahşetlere maruz kalan halkın isyanını dünya duyuyor ve görüyor ; bu vahşet karşısında sesiz kalan ve rahatını bozmayan birçok İslam devleti aslında sıranın kendisine geleceğinin farkında olmalıdır. Bu iş 'Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın!' misali seyirci kalanların da dikkatini çekmelidir. Aksi takdirde domino etkisi en kısa zamanda onları da içine alıp yok edecektir.

Yukarıdaki oyunlar gösteriyor ki aynı oyunlar Kürtler üzerinde de oynanmaktadır. Kürt birlikteliği ve beraberliği Emperyalist güçlerin işine gelmemektedir. Aralarında yaşanacak huzursuzluk ve belirsizlik ortamı bu güçlerin çıkarlarını zedelemektedir. Petrol açısından büyük bir pastaya sahip Kürt toprakları 100 yıl sonrasının planlarını yapan bu güçleri kirli oyunlara sürüklemektedir.

Olası bir Kürt çatışması zaten büyük bir pastaya sahip bu ülkelerin payını daha da arttırdığı gibi istenmeyen bir Kürt iç savaşını da doğuracaktır. Dileğimiz sayın Mesut Barzani'nin bu oyuna gelmeyip Suriye ya da Türkiye'deki Kürtlerle ters düşmemesidir.
Barzani'nin takınacağı bu tarz yanlış bir tavır Kürt sorununa ve Barış sürecine zarar verir. Irak'ta yaşanan vahşet ve insanlık dışı olayları fırsat bilip yangından mal kaçırırcasına alelacele Kürdistan'ı ilan etmek ve bunu diğer Kürtlerin onayı almadan yapmak Barzani açısından büyük bir talihsizlik olur diye düşünüyoruz. 

Bu tarz bir karar pek çok güçlü devlet tarafından kabul edilecek olsa da Kürtler arasında istenmeyen sorunlar ve ayrılıklar yaratacak ve bu kaos ortamı yıllarca bölgede kargaşa yaratacaktır. 

Barzani'nin bu kararı almadan önce Suriye ve Türkiye'deki Kürtlerin de onayını alması ve ayrıca Rojava'nın durumunu gözden geçirmesi ve son olarak ta Kobane'de yaşanan baskı ve ele geçirme politikalarını gözden geçirip değerlendirmesi gerekmektedir. 

Piyon olarak kullanılan İşid emellerine ulaşıp Fırat deresinin üstünde yer alan Kobane'yi ele geçirip yoluna devam ederse bu İslami birliği bozduğu gibi Kürtler açısından da büyük ve onarılması güç sonuçlar doğuracaktır.

Emperyalist güçler emellerinin büyük bir kısmını gerçekleştirmiş olacaktır.Bu proje Suriye'deki Kürdistan'ın yok oluşudur. Buna Barzani'nin sesiz kalması hoş bir hareket olarak kabul görmeyecektir. 

Kürt dünyanın neresinde olursa olsun Kürt'tür. Kürtlere yapılacak her türlü zulüm ve hakaret asla unutulmaz ve bunu fırsata çevirenler de er geç cezasını bulur. Tarih asla fırsatçıları unutmaz.

Kendi toprakları üzerinde özgürlük mücadelesi veren Rojava ve Kobane'nın şu andaki zor durumu Kürtlerin geçmişlerine bakıp yaşadıklarını gözden geçirmelerini zorunlu kılmaktadır. Yalnız Kürt değil kendine Müslüman diyen herkesin bu insanlık aybına seyirci kalması seyirci kalınamaz bir durum arz etmektedir.

Başta Barzani olmak üzere tüm Kürt kardeşlerimize ve kendine Müslüman diyen herkese çağrımız şudur: Emperyalistlerin bu kirli oyunları amacına ulaşırsa önce Kürtleri ve gitgide Müslümanları ve sonuç olarak da tüm dünya halklarını çok zor günler beklemektedir. Kürt sorunu bu projelerle çığ gibi büyüyecek Müslümanların kardeşliği zedelenecektir. 

Yani diyeceğimiz 1937 yılından bu yana yapılan fedakarlıklar çekilen ızdıraplar boşuna gitmiş olacaktır. Bu da şu anlama gelmektedir ki Kürt halkı diye bir halk ölmüş olacaktır. 

Saygılarımızla.

Menduh Çakar 
Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı
Kızıltepe Gündem Gazetesi Editörü   
2014-07-08
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları