Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
“Gel bu yaz, Kur’an’ı gönlüne yaz!”
Okulların 2012-2013 eğitim ve öğretim sezonunun tatile girmesiyle beraber, Kur'an'ı Kerim Kurslarına olan ilgi artmaya başladı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Türkiye genelinde başlattığı yaz Kuran Kurslarının bu sene ki çalışmaları yoğun ilgi görüyor. Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kursları için çok güzel bir slogan bulmuş. 'Allah (cc)'ın ilk emri 'OKU 'dur!

Allah (cc) bizlere ilk önce okumayı emretmiştir. 'Gel bu yaz, Kur'an'ı gönlüne yaz!' sloganıyla bütün camilerde açılan Kur'an'ı Kerim öğrenme kurslarına yüzlerce öğrenci kayıt yapmaktadır. İlköğretim okullarının müfredatına giren derslerine de etkisinin olacağı kurslarda edinilecek bilgiler, öğrencilere bir hayli faydası olacak görünüyor. Ebeveynler, okulların kapanmasıyla çocukların enerjilerini harcayacakları arayışlara yönelmektedirler.

Durumu iyi olanlar tatile çıkmaktadır. Kimileri, deniz kenarlarına, Kimileri, uzakta bulunan akrabalarına ziyaretine, Kimileri, yaylalara, dağ köylerine ya da herhangi bir köye, bağ evine, ( anne-baba-dede-nine...) Kimileri, yoksullukları nedeniyle çevre illere, anne-babasıyla beraber ırgatlık yapmaya gidiyor. Tatile gidemeyen, uzakta akrabası bulunmayan, ırgatlığa gidemeyen diğer çocuklarda, imkânları nispetinde, ücretli Kur'an Kurslarına ve yaz okulları bünyesinde herhangi bir spor dalına gitmektedirler.

Sportif amaçlı yaz okullarına ve ücretli yurtlarda yatılı kalamayan öğrenciler de en yakın Camii Kur'an Kursuna gidiyorlar. Mevcut cami kursları, yatılı ve ücretli Kur'an kursları kadar öğretir mi, öğretmez mi, kurs sonucunda öğrenilir; ama çocukların bir hayli memnun olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çünkü yeni nesil hocalar, öğrenci çocukların deşarj olmalarını sağlamak için, birçok aktivite düzenleyerek, severek, eğlenerek, zevkle ve isteyerek Kur'an okumalarını kolaylaştırmaya çalışıyorlar.

Bu konuda Diyanet ve Müftülük bünyesindeki Kuran Kursu Hoca'larına ve Cami Hoca'larına teşekkür etmek gerekir. Bunu fazlasıyla hak ediyorlar. Kurs vesilesiyle çocuklar zararlı alışkanlıklardan ve kötü huy ve karakter edinmekten kurtuluyorlar. Bir de dinini, diyanetini, ahlaki, toplumsal kural ve kaidelerini, genel kültür bilgileri öğreniyorlar. Geleceği şekillendirecek güzel ahlaklı, huyu-suyu düzgün, sağlam bir nesil olarak yetişiyorlar. Yaz Kur'an Kurslarına giden çocuklarını o memnuniyetleri ile velilerin heyecanı ve mutluluğu gözlerinden okunabilmektedir.

Din, iman, Kur'an, akait ve ahlak kaideleri, çeşitli ilahiler, peygamberlerin hayatları gibi birçok temel bilgiyi burada öğreniyorlar. Bu sene bir çok Kur'an Kursunda, bilgisayar destekli projeksiyon cihazıyla Sinevizyon şeklinde, çizgi filmler izlettirilerek dersler veriliyor olmasıyla, eğlenceli bir şekilde vakit geçiriyorlar.

Yaz Kur'an Kursuna 3-18 yaşları arasındaki herkes gidebilmektedir. Öğlene kadar devam eden kurslarda, öğleden sonra da öğrenciler mevcut spor alanlarında vakitlerini değerlendirebilecekler. Bunun için öncelikle velilerin dolduracakları bir formun Kur'an Kursuna verilmiş olması gerekir. Evet, muhterem okuyucularımız inananlar için; 'Gel bu yaz, Kur'an'ı gönlüne yaz!' diyoruz.

   
2013-07-10
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- 7 Rakamıyla İlgili Olarak...
- Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
- Haydi, Karar Ver Bakalım!
- Besni Eğitim Bayramı
- 'Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?'
- Türkiye'yi Sonunda Savaşa İttiler
- Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekir
- Ortadoğu'ya Bu Teveccüh Neden?
- Bu Hikaye Sizin İçin...
- Vazgeçilmeyen Ortadoğu
- Hiç Affedemiyoruz...
- Altın Alırken Dikkatli Olun!
- Esad Suriye’yi Bitirecek