Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 15 Temmuz 2014
  YAZARIN SAYFASI
Bunlar 'Monşer Monşer'
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Sayın Ekmelettin İhsanoğlu ve Onu aday gösteren MHP ve CHP için, bunlar 'monşer monşer' diyerek eleştirmiş, kendisince sert çıkmıştı.

Sonrasında CHP adına konuşan Sayın Faruk Loğoğlu'nun; 'Başbakan monşerin ne olduğunu biliyor mu acaba?' şeklinde bir sorusu olmuş. MHP den Sayın Oktay Vural'da ' Sen monşerin ne olduğunu biliyor musun? Sen monşer olamazsın olsan olsan tek şer olursun' benzeri cümle kullanmıştı.

Muhalefet, Başbakan'ın monşer eleştirisine alınmamış, aksine başbakanın monşer olamayacağını olsa olsa tek şer olacağını söylemişti.

Ne demekti, anlamını bilmediğim monşer? Merak ettim internetten biraz baktım.

'Bunlar monşer, monşer' diye eleştiren Başbakan, farkında olmadan Sayın Ekmelettin İhsanoğu'na, azizim, dostum, beyefendi diye iltifat etmişti.

Monşer Fransızca bir kelimeydi. Aslı 'monsieur' olup  'monşer' olarak telafuz edilen bu Fransızca kelimenin Türkçe karşılığı BEYEFEND idi.

TDK da ise iki anlamı vardı monşerin:

1. Anlamı; "Azizim, dostum" anlamında kullanılan bir seslenme sözüydü.

 2. Anlamı; Davranışlarında Batı özentisi içinde bulunandı.   
2014-07-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Tabut - 2
- AKP'ye Oy Vereceğime...
- Son Anket ve İlginç sonuçları
- Kalemler Pazarda Satışa Çıktı
- Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?