Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 15 Temmuz 2014
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Muhtaçlar ve Yardımlar
Ramazanın gelmesiyle birlikte, gerek ilimiz Kilis içinde ve gerekse de ilimiz dışında yaşayan hali vakti yerinde hemşerilerimiz, yardımlarını bazen kendi kurdukları bir düzenle, bazen de çeşitli kuruluşlar aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyorlar.

Sınır komşumuz Suriye'de 3 yılı aşkın bir zamandan beri artarak süren karmaşanın etkisi ile kendi nüfusumuzdan daha fazla sayıdaki bir sığınmacı ile, her şeyimizi paylaşmak zorunda kaldık. Yollarımız, suyumuz ve elektriğimiz ve hatta evlerimiz ile birlikte yiyecek ve giyeceklerimizi de paylaşıyoruz. Arap misafirleri tanıdıkça, onlarla daha iyi ilişkiler kurarak acılarına ortak oluyoruz.

Garip garip kapılarının önlerinde oturan yaşlı birine, bir selam vermek dahi onları ne kadar heyecanlandırıyor, mutlu ediyor. Selamıma mukabeleyi, gönüllerinin taa derinliklerinden yaptıklarını hissediyorum. Onlar ki, her şeylerini olduğu yerde bırakarak, sadece zalimlerin zulmünden canlarını kurtarabilmek için bize sığındılar. Kış aylarının ısınma problemini devletimizin de yardımıyla çözen bu insanlar, yaz sıcaklarının başlaması ile bu sefer de bir parça buza muhtaçlar. Çünkü bir buzdolapları yok.

Ramazanla birlikte, iftara doğru Arap çocukları kapı kapı dolaşarak, iftarda serin bir tas su içebilmek için bir parça buz istiyorlar. 'Ne olur bir parça buz verin' diyerek boyunlarını bükmeleri, açlığımızı da susuzluğumuzu da bize unutturuyor. Çocukların gözlerinin içinde, yanmış yüreklerini ve ciğerlerini hissediyorsunuz. Bu günlerde, en büyük sevaplardan birinin de, 40 dereceye yaklaşan sıcaklarda, 'buz kalıplarını köşe başlarına getirip, her isteyene bir parça buz vermektir' belki de, diye düşünüyorum.

Rıza-ı İlahinin ve dolayısı ile de cennetin, bu kadar ucuza temin edilebildiği nadir zamanlardan birinde yaşıyoruz. Suriyeli misafirlerimize yardım ederken, kendi fakirlerimizi de ihmal etmiyoruz elbette. Kilis'te birçok aile, Suriye ile ilişkilerimizin düzgün olduğu günlerde, günübirlik sınır ticareti yaparak geçimlerini sağlamaktaydı. Hem iş imkânlarının yetersizliği, hem de Suriye ile geldiğimiz durum dolayısı ile geçimlerini sağlamakta güçlük çeken çok sayıda insanımız var.

Üstelik zaten çok kısıtlı olan iş imkânlarımız da Suriyeli kardeşlerimizle paylaşılmak durumunda kalındı. Bu sabırlı ve muhtaç kardeşlerimize de yardımlarını esirgemeyenleri tebrik ediyorum. Uzun zamandan beri, Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı (YOYAV) Kilis Şubesinde, fakirlere yardım dağıtımları ve eğitimler ile meccanen ilgileniyorum. Kilis dışında yaşayan ve maddi imkânları yerinde olan birçok kardeşimizin, büyük duyarlılıklar göstererek fakirlerimize yardımcı olmalarını gururla karşılıyorum. İsimlerinin dahi zikredilmesini istemeyen, gizli bir el olarak yardım etmeyi tercih eden bu kardeşlerimize gıpta etmemek mümkün değil. 'Allah (cc) onların işlerini güçlerini rast getirsin, onlara güç, kuvvet ve daha bol kazançlar versin' diye onlara dualar ediyorum.

Bu arada, özellikle ramazan ayında gürültü kirliliğini önleyerek, tadında ve tuzunda bir ramazan geçirmemizi sağlayan İl Müftülüğümüzü de kutluyorum. 'Açların halinden anlayan toklardan olmak' dileklerimle kalın sağlıkla...

Ahmet Laz [email protected]   
2014-07-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları