Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Temmuz 2014
Ahmet LAZ
Ahmet LAZ kimdir?
1956 da Kilis'te doğdum. İlk orta ve lise eğitimimi Kilis'te, Lisans eğitimimi de Hacettepe Ünv. Matematik mezunu olarak Ankara'da tamamladım. Afşin/Elbistan termik santral montajında planlamacı, Türkiye Diyanet Vakfında Bilgi İşlem Müdürü, Kendi işimde ise yönetici olarak Bilgisayar ve Yazarkasa sektöründe çalıştım. Emeklilik hayatımı Kilis'te yaşıyorum. Yerel Kilisinsesi gazetesinde ( www.kilisinsesi.com.tr ) yazıyorum.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Duygudan Coşkuya...
Geçtiğimiz hafta sonu Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak vizyon belgesini açıkladı. Özenle seçilmiş kalabalık bir davetli topluluğu ve basın önünde açıklanan belge, Başbakanın, önümüzdeki 10 yıllık hedeflerini de ortaya koyması açısından çok önemliydi.

Çok sıkı bir çalışmanın ürünü olan bu belge, rastgele bir beyanname değil, Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin ve nereye gideceğinin de bir belgesidir. Başbakan, Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklarken duygu dolu bir konuşma yapmıştı. Hangi basamaklardan, hangi badirelerden geçtiğini ve geldiği noktadaki Türkiye'nin, başlangıçtaki Türkiye ile ne kadar farklıklar gösterdiğini Allah'a hamd ve şükürler ederek anlatmıştı.

Coşku dolu bu son konuşmasında ise merakla beklenen konu, eğer Cumhurbaşkanı olursa nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağının sinyallerinin verilmesiydi. Başbakan bu sinyalleri vizyon belgesini açıklarken verdi. Vizyon belgesinden, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı makamında 2 dönem kalmayı hedeflediği anlaşılıyor. Bu iki dönemde, ağırlık verilecek üç temel konunun demokratikleşme, refah ve öncü ülke olma durumu olacağını açıkladı. Bu üç temel prensibe dayanacak reformlar, yeni Türkiye'nin habercisi gibi. Refah seviyemizin yükselmesini ve dünyada hatırı sayılır ağırlıkta bir ülke haline gelmemizi hepimiz istiyoruz. 2002 öncesinde batak ve alay edilen bir ülke halindeyken, bu günlere gelmemizi göz önüne alırsak, yapımına başlanan projelerle bu iki sacayağını oluşturmayı başarmamız mümkün.

Peki ya demokratikleşme? Hatırladığımız kadarıyla mevcut vekillerimiz, 12 Eylül darbesinin ürünü ve antidemokratik olan mevcut anayasamız yerine yeni bir anayasa yapmak üzere seçilmişlerdi. Bu maalesef gerçekleştirilemedi. İster muhalefetin uyumsuzluğu, isterse iktidarın beceriksizliği sebebiyle olsun geldiğimiz noktada umutlar gelecek genel seçimlere kaldı. Anlaşılan geleceğin cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek genel seçimlerde özellikle anayasa değişikliğine yetecek güçlü bir parlamento desteği de isteyecek.

AK Partinin adalet ve hakkaniyet anlayışı ve kişileri değerlendirme terazisi, henüz istenen seviyede olmaktan çok uzak. Başbakanın vizyon belgesine koyduğu bu konuların, AK Parti içinde bile pek uygulandığı söylenemez. Değerlendirme araçlarının çok yanlış olduğu, ortaya çıkan kötü sonuçlardan anlaşılıyor. Daha yeni yapılan 30 Mart seçimlerinde AK Partinin dengesiz tercihleri var.'Bilemedim, yanılmışım' gibi pişmanlıklar, usta bir siyasetçiye asla yakışmıyor.

Hâlbuki Allaha ve ahret gününe inanmış bir Müslüman yönetici için bundan daha öncelikli bir değer olmamalı. Başbakanın kendi partisi içindeki yanlışlıklar, tüm Türkiye'yi etkiliyor. Vizyon belgesinde bu konuların da öncelikli açıklanması gerekirdi. Başbakan, cumhurbaşkanı olarak, 10 yıllık bir perspektif çizdi. Eğer Cumhurbaşkanı seçilirse, Başbakan olarak 2023 hedefine koyduğu projeleri sıkı takip edecek. Himaye edici, yol gösterici, kucaklayıcı bir rol üslenecek.

İnşallah doğruyu himaye edici, doğru yolu gösterici ve her kesimi kucaklayıcı olur. Paralel ile mücadelesine şiddetle devam edecek ve çözüm sürecini takip edecek. Uzun zamandan beri pek bahsetmediği, batı ile ilişkiler daha da geliştirilecek.

Başkanlık sistemi ile ilgili pek bir şey söylemedi, ama yeni yapılacak anayasada bu konunun çokça yer alacağını anlattı. Belki ikinci dönemde cumhurbaşkanlığı yerine, bir başkanlık modeli ile karşılaşacağız. 84 sayfadan oluşan bu vizyon belgesi, önümüzdeki on yıllık süreçte herkes için bir başucu kitabı niteliğindedir.

Birinci turda rahat seçilmesi beklenen Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte, bu değişimi ömrümüzün yettiğince yaşayarak göreceğiz. Hayırlı bir gelecek için kalın sağlıkla...

Ahmet Laz

[email protected]   
2014-07-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Düşürülen Uçak ve Gazze