Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Temmuz 2014
Kazım ÖZTÜRK
Kazım ÖZTÜRK kimdir?
ÖZGEÇMİŞ 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı. Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etti. ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR: 1. İlesam 2. Türkiye Yazarlar Birliği YAYINLANMIŞ MAKALELERİ: 1. Yeni İpek yolu dergisi (Konya Ticaret Odası yayını) 2. KONYA KİTABI VI (Yeni ipek yolu Özel Sayı) 3. KONYA KİTABI vıı ( “ “ “ “ “ ) 4. RİBAT DERGİSİ 5. KONYA ANSİKLOPEDİSİ 2. Cilt, “çocuk oyunları” maddesi. 6. www.hicrandergisi.com 7. www.dogruses.com 8. www.kazimozturk.com YAYINLANMIŞ ŞİİRLERİ 1. www.antoloji.com/kazim_ozturk RADYO VE TELEVİZYON PROGRAMLARI 1. Kanal 42 2. Kon TV 3. İsra FM 4. Radyo EN 5. Sun TV 6. Konya TV KÖŞE YAZARLIĞI YAPTIĞI GAZETELER: 1. Konya postası 2. Türkiye’de yarın 3. Yeni meram 4. Merhaba 5. Hâkimiyet 6. Yeni Konya (Halen Yazarlığı Devam ediyor) YAYINLANMIŞ ESERLERİ: 1. Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler 2. Konya’da Dini Hayat 3. Mevlana’nın Tefekkür Dünyası 4. İsrail İhaneti ve Gazze 5. Şems-i Tebrizi’nin Evrensel Mesajları 6. Hz. Mevlana’nın Evrensel Mesajları 7. İbni Arabi’nin Evrensel Mesajları 8. Hz.Mevlana’da İlahi Aşk 9. Hz. Mevlana’nın Yedi Sırrı 10. Sadreddin Konevi’nin Evrensel Mesajları 11. Larende’de açan Gül SULTAN VELED’İN EVRENSEL MESAJLARI ALDIĞI ÖDÜLLER 1. Takdir Belgesi (Konya Valiliği) 2. Takdir Belgesi ( Meram Kaymakamlığı) 3. Teşekkür Belgesi (Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü) 4. Teşekkür belgesi (Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı) 5. Teşekkür belgesi ( Mevlana İlköğretim okulu Müdürlüğü) 6. Teşekkür belgesi ( Meram Belediye Başkanlığı) 7. Teşekkür belgesi (Karatay Belediye Başkanlığı) 8. Teşekkür Belgesi (Selçuklu Belediye Başkanlığı) www.kazimozturk.com www.antoloji.com/kazim_ozturk e-mail: 1. [email protected] 2. kazimo[email protected] GSM: 05358931158 KAZIM ÖZTÜRK EĞİTİMCİ/YAZAR
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İsrail Zulmü ve Gazze
Dünya kurulduğundan beri İsrail öldürüyor,
Yeryüzünde insan bırakmamaya kararlı,
Dünya zulme karşı İsrail'e yüz veriyor...
Çocuk, kadın, yaşlı... herkes hedefte,
Bu millet, bu ırkçı anlayış dünyaya zararlı...
Siyonizm; terör örgütü, zalim, eli kanlı!
Filistin kan ağlıyor, inançlar taru mar,
Müslümanlar ıstırapta, göğe çıkmış âh u zar!
Bugün Gazze, bilmem yarın neresi?
Büyük Orta Doğu hayaline ulaşmaktır hevesi..
Büyük İsrail'i kurup, dünyaya kan kusturacak,
İnsanları kendine kul edip, suçunu bastıracak!
Bu, böyle gitmez bir gün hesap sorulur,
Gün gelir senin de defterin dürülür.
Bak, gör, anla, zulüm kalmış mı yerde?
Şerefle dolu tarihim, neler var bu serde..
İslam anlayışı yükseliyor her yerde.
Sanma ki zulümle payidar olacağım,
Cesetler üstüne medeniyet kuracağım!
 

  Gazze'nin Tarihi Önemi Stratejik bakımdan Ortadoğu'nun en önemli noktalarından birini oluşturan Gazze, tarih boyunca pekçok savaş ve kargaşaya evsahipliği yapmış bir coğrafyadır. Gazze hem Kudüs'ün ve hem Kahire'nin ileri karakolu niteliğindedir. Kudüs'teki Latin devletinin kuruluşu ve yıkılışı sırasında en önemli savaşlar burada yaşanmıştır. Batıya doğru ilerleyen Moğol orduları Sultan Baybars tarafından Gazze'de durdurulmuştur.

Mısır'ı alan Napolyon orduları Gazze üzerinden Akka kalesine ulaşmış ve burada Cezzar Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı ordusuna yenilerek geri dönmüştür.

Sultan II. Abdülhamit Gazze'yi önce Hazine-i Hassa'ya katmış ve daha sonra kendisinin özel mülkiyeti haline getirmiştir. Osmanlı'nın yıkılışının ardından Hanedanlık mensupları İngiltere mahkemelerinde açtıkları veraset davalarını kazanmışlarsa da, daha sonra bu karar temyiz mahkemeleri tarafından bozulmuştur.

Birinci Dünya Savaşı sırasındaki Kanal harekâtında başarısız olan Osmanlı orduları Gazze-Şeria- Birüşşeba hattında savunmaya çekilmişlerdir.

1917 yılında da İngilizler ile Osmanlılar arasında 1. ve 2. Gazze savaşları yapılmıştır. Bu tarihten sonra Filistin sorununun devreye girmesiyle Gazze'nin stratejik önemi bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır.

1948'de İsrail devletinin kurulmasıyla birlikte, Filistin'in paylaştırılmasına dair 181 sayılı BM Genel Kurulu kararında Gazze, Filistinlilere verilen bölgeler arasında sayılmıştır.

Ancak 'Filistin' olarak gösterilen bölge Ürdün ile Mısır'ın hâkimiyetine verilmiş ve Gazze Mısır'ın kontrolüne verilen bölgeler arasında yer almıştır.

1956 yılında Süveyş savaşında İngiltere ve Fransa'yla işbirliği yapan İsrail Gazze'yi işgal etmiş, ancak 7 Mart 1957'de bölgeyi boşaltmıştır. 1967 Haziran Savaşı'nda Gazze tekrar İsrail tarafından işgal edilmiştir.

35 yıl süren İsrail işgali Gazze'nin 2005 yılında boşaltılması ile sona ermiş, ama Gazze Şeridi günümüze kadar karadan ve denizden İsrail tarafından kuşatma altında tutulmuştur. Filistin Hamas'ın seçimleri ezici bir çoğunlukla kazanmasının ardından patlak veren El-Fetih - Hamas mücadelesi Hamas'ın Gazze dahilinde kontrolü ele geçirmesiyle sonuçlanmıştır. Ne var ki, İsrail Hamas'ı bir terör örgütü olduğunu ileri sürerek meşru bir otorite olduğunu hiçbir zaman kabul etmemiştir. Yaklaşık iki yıl süren bu gergin ortam 2008 yılının son günlerinde yerini İsrail saldırılarına bırakmıştır. Aslında Hamas'a göre orantısız ve ezici bir güce sahip olan İsrail'in bu kez kesin bir sonuca ulaşması beklenilebilirdi. Çünkü Hamas İsrail için çok kolay bir hedefti ve Gazze her zaman için kuşatma altındaydı. Ne var ki, İsrail'in işi bu kez oldukça zor görünmektedir. Çünkü Hamas'ın başlangıçta ortaya çıkmasına neden olan, hatta bu oluşumu ortaya çıkaran bizzat İsrail'in kendisiydi.

İsrail başlangıçta Hamas'ı Filistin Kurtuluş Örgütü'nü zayıflatacak ve Filistin cephesinin bölünmesini güvence altına alacak bir oluşum olarak görmüştü. Bu şekilde Filistin cephesinde söndürülemez bir fitne tutuşturulmuş ve İsrail'in eli güçlenmiş olacaktı. 10 yıl önce Filistin'in durumu tam da böyle bir görünümdeydi. Yıllarca süren çatışma ve mücadelelerin ardından FKÖ gücünü ister istemez Hamas ile paylaşmak zorunda kaldı. Sonunda Hamas FKÖ'yü Gazze Şeridi'nden çıkarıp burayı tek başına yönetmeye başladı.

İsrail açısından bakıldığında, devletin kuruluşundan bu yana ilk kez bir rüya gerçek haline gelmekteydi: Devletsiz iki ayrı halk ve iki ayrı yönetim. Bu gün yaşanan çok amaçlı bir harekâttır. Harekâtın amacı Hamas'ı yok etmek değil, etkisiz hale getirmektir. İsrail Filistin'de herhangi bir grubun etkinliği ele geçirmesini istememektedir. Ayrıca İsrail yeni Amerikan yönetimini sürmekte olan bir savaşı bitirerek selamlamak istemekte, Obama'nın, iktidarı döneminde bir İsrail-Filistin savaşı ile sıkıntıya düşmesi ihtimalini ortadan kaldırmaya ve Suriye ile yürüttüğü müzakerelerde kendi arka bahçesi saydığı Filistin topraklardan kaynaklanacak güçlüklerin elini zayıflatmasını engellemeye çalışmaktadır.    
2014-07-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Ramazan Bizden Memnun Kalmadı!
- Acı Ramazan!
- Suyumuz bitiyor!
- İnanıyorsan ölümden korkma!
- İsrail'in Amacı Arz-ı Mev'ud!
- Müslümanların Acınacak Hali...
- İsrail ve İslamofobi
- İncinme ve İncitme!
- İnsanlar Aç İken Ramazanın Tadı Olur mu?
- Oruç Bizi Tutuyor mu?
- Bugün Ramazan'ın 10'u