Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 24 Temmuz 2014
Necati KAVLAK
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Acımasız İsrail ve Gazze
Lale Mumcu Başel yorumluyor, 'Pembe küçük dudağın söyledi şarkımızı, indi bahar Ankara'nın sisli yamaçlarına, içli sesin, ah ne kadar açtı gönülde sızı, her gören ağladı, kalbini bağladı dalgalı saçlarına'

Kimi şarkılar yıllanmış şarap gibi, ne kadar eski olursa o kadar değerli. Gün geçtikçe derinliği daha da artarken değeri de paha biçilmez hale geliyor.

Şarkı deyip de geçmeyin! Bazen tarihi olayları, günün siyasi gündemini şarkı sözleri çok daha anlamı yorumluyor.

Mübarek ramazan ayında İsrail yine yaptı yapacağını. Kanının, inancının, soy ve sopunun emirlerine uygun hareket etti, Gazze'de taş üstünde taş, gövde üstünde baş bırakmadı.

Dünya hem sesiz hem de seyirci! Ankara'nın dilinde alışılmış bir nakarat 'Her gören ağladı, kalbini bağladı dalgalı saçlarına; Boş yere ağlama, kalbini bağlama Ankara kızlarına' yı okuyor...

Konuştukları zaman mangalda kül bırakmayan, güçten kuvvetten yana türkü söyleyenler,  şimdi de gazel okumaya devam diyorlar.

Hani 'çoban isterse tekeden süt sağar' atasözümüz var ya, bizim çoban da, Filistin de söndürülen ocaktan, akıtılan kandan, kaybedilen candan  'süt' sağmanın hesabını yapıyor.

Demeçler kuru gürültü, kamuoyuna yönelik beylik sözler:  ekranlara- manşet olacak laf salatası var!

Yaraya ilaç olacak hiçbir fiili icraat yok!

 Sahne Lale Mumcu'ya daha çok yakışıyor, siyasi şov Ankara kızlarına rakip olmaz ki...

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'de başlattıkları kara harekatını genişletmeye hazırlandıklarını duyurmuş!  

Dünya olup bitenler karşısında ne yapıyor? İsrail neden bu kadar insafsız ve acımasız, sorusunun bir karşılığı olmalı değil mi?

Tevrat'ı incelemeyenler İsrail'in haleti ruhiye'sini doğru okuyamazlar diye değerlendiriyorum

Neden mi?

İsrail halkı Mısırdan çıktıktan sonra, Sina dağından göç edip Tanrı'nın vaat ettiği Kenan topraklarının doğu sınırına ulaşmak için yaptıkları yolculuk yada yürüyüşte Tevrat'a göre Tanrının da buyruğu ile önlerine çıkan her canlıyı yok etmeyi görev saydılar.

Levililer, Kehatoğulları, Gerşonoğulları, Merarioğullar vb oymaklar,  Hz Musa zamanında girdikleri her kıralığın altını üstüne getirdi.

 İşgal ettikleri ülkelerde yalnız insanları öldürmekle kalmadı, hayvanlar da telef ettiler.(kaynak Tevrat)

İşte size Tevrat'tan bir Sure!

'Arat Kenti Yok Ediliyor

21-1 Negev'de yaşayan Kenanlı Arat Kralı, İsrailliler'in Atarim yolundan geldiğini duyunca, onlara saldırarak bazılarını tutsak aldı. Bunun üzerine İsrailliler, 'Eğer bu halkı tümüyle elimize teslim edersen, kentlerini büsbütün yok edeceğiz' diyerek RAB'be adak adadılar. RAB İsrail'lilerin yalvarışını işitti ve Kenanlılar'ı ellerine teslim etti. İsrailliler onları da kentlerini de büsbütün yok ettiler. Oraya Horma[a] adı verildi.'

Bu bir örnek. 21'. Yy da ki İsrail'in M:Ö Hz Musa  dönemi ve ondan sonra yaşayan İsraillilerden farkı var mı? Bence yok! Hatta daha da acımasız, daha da vicdansız davranıyorlar..

Hiç değilse, o dönemde tank, top jet yoktu, klasik silahlarla savaşıyorlardı. Şimdi hedef gözetilmeden bombalarla katliam yapılıyor. Medeniyetten bahseden dünya utansın!

Gelin Lale Mumcu'yu dinlemeye devam edelim. Şarkıyı yarım bırakmayalım, 'Önce biraz gülecek, kalbe ümit katacak Söz verecek, gelmeyecek, hep seni aldatacak Sev diyecek, sevmeyecek, belki de ağlatacak: Boş yere ağlama, kalbini bağlama Ankara kızlarına...    
2014-07-19
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Bülbül Şevke Gelir Gül Açar Bağımızda
- Yaz Yağmuru