Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Kerim BAYDAK
Kerim BAYDAK kimdir?
Kerim BAYDAK 01.01.1961 ADIYAMAN doğumlu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Adıyaman’da Yenigün gazetesi ve akabinde, Güne Bakış, şu anda da Adıyaman da Yeniyol adlı gazetede günlük olmak üzere çeşitli internet sitelerinde köşe yazıları yazmakta ve şiirleri yayınlanmaktadır. Kerim BAYDAK’ın yayınlanmış eserleri: 1 - OTUZA KADAR – Roman - 2004 - Avcı Ofset ve Matbaacılık 2 - ENTERESAN KÖYÜN ENTERESAN HİKÂYELERİ – Hikâye - 2006 - Gündüz Yayınları (Sabit İNCE ödülleri 2008 Hikâye dalında 1. Mansiyon ) 3 - AĞLAMA GÜLÜM – Şiir - 2007 - Gündüz yayınları 4 - ACIYIN BANA - Şiir – 2011 - Enzim Ajans 5 - ASLAN HÜSAYİN – Biyografi – 2012 - İz Ajans Yayıncılık 6 – Gecenin İçinden Güneşin Doğuşu ( Nemrut Dağı)-Şiir- 2012- Adıyaman Belediyesi Kültür Yayınları
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Her Şey Güçlüden Yana mıdır?
Çalışan, çabalayan, didinen, helâl yolla/yoldan para kazanan insanlar hep ezilmektedir, hep farklı şekillerde algılanmaktadır.
Bunu çalıştığınız iş yerinde, dost meclislerinde, arkadaş ortamlarında, ücretli çalışılan her kesimde görebilirsiniz. şanla çalışmayan birbirinden ayırt edilmeden, ahbap-çavuş ilişkisinin ayyuka çıktığı, kişisel menfaatlerin rol oynadığı günümüzde, çalışkan, terbiyeli, namuslu, dürüst; garip, gureba, mazlum, biçare insanlar hep horlanmakta, hep ezilmekte, hep geri plânda kalmaktadır.

şmayan, 'ekmek elden, su gölden' misali çalışanlar, her zaman, her yerde gözde olmaktadır her zaman rağbet görmektedir.

Her zaman rahat etmektedir, Her zaman 'vur patlasın, çal oynasın' kabilinden gününü gün etmektedir. Neden haklı olanlar hakkını alamıyor? Hak, hukuk adalet çerçevesinde, bihakkın çalışana hakkı verilmiyor? Haktan, hukuktan, adaletten, insani değerlerden bahsederek, mangalda kül bırakmayanlar: nedense bir türlü buna riayet etmiyorlar.

Bir şekilde gücü elinde bulunduranlar, mahiyetindekilere ya da gücü yettiklerini ezmenin, acziyete düşürmenin, kendine muhtaç hale getirmenin hesabını yapmaktadır. Bencilik egosuyla nefsini tatmin ederek, şeytanı memnun etmenin çabasıyla, helâl-haram, doğru-yanlış, hesabı yapmadan, ne oldum delisi görüntüsü sergiliyorlar. Gücü elinde bulunduranlar daha samimi, daha dürüst, daha mütevazı ve daha hoşgörülü olmak zorundadır.

Oysa sahip olduğu güçleri ve edinimlerini, sesi-soluğu kesilmiş, kıpırdayacak durumu olmayan, kendini ifade edeceği ortamı bulamayanlar üzerinde tahakküm kurmaya çalışıyorlar. Sosyal adalet anlayışı, dini ve ahlâki görev ve sorumluluklardan noksan olarak, kendisini 'sütten çıkmış ak kaşık' gibi görünce; enaniyetin esiri oluyorlar ve şeytanla işbirliği yaparak nefislerini tatmin ediyorlar. Bir an da, haksız olanlar haklı, haklı olanlar haksız durumuna düşüyorlar. Her zaman, her şey güçlünün yanında, zorbalıktan yana görünüyor. Mevki, makam, koltuk, şan, şöhret, hat, kat, yat sahibi olanlar, azınlık olsalar bile, maalesef onlarım boruları ötmektedir, dedikleri olmaktadır..

Fakat unuttukları bir şey var. Maddi anlamda, sadece bu fani dünya için düşünüldüğünde kendilerince haklı olabilirler; ama manevi anlamda, uhrevi, ebedi bir dünya hayatı düşünüldüğünde, yaptıklarının cezasını çekecekler ve hesabını elbette vereceklerdir. Sonu ölümlü olan dünyada, bir gün dört kişinin omuzunda gidip, dört duvar arasına girdiklerinde; işte o zaman, 'ak koyun mu, kara koyun mu?' belli olacaktır.

Bu dünyada güçlü olabilirler, peki ya ukba'da... Unutmasınlar ki bu işin günahı var, bu işin vebali var... Tabi ki inananlar ve inancı olanlar için. Ey güçlü olduğunu düşünenler: Zulm ile âbâd olanın, âhiri berbâd olur. 'Zalimin zulmü varsa, mazlumun da Allah'ı var Bugün halka cevretmek kolay, yarın Hakk'ın divanı var.' 'Zalimler için yaşasın cehennem'

   
2013-07-11
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Başkalarından Önce Kendimize Bakabilseydik
- Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- 7 Rakamıyla İlgili Olarak...
- Madde Bağımlılığına Dikkat Etmeliyiz
- Haydi, Karar Ver Bakalım!
- Besni Eğitim Bayramı
- 'Sen Bu Taksimatı Nerden Öğrendin?'
- Türkiye'yi Sonunda Savaşa İttiler
- Bu Kısır Döngüyü Kırmak Gerekir
- Ortadoğu'ya Bu Teveccüh Neden?
- Bu Hikaye Sizin İçin...
- Vazgeçilmeyen Ortadoğu
- Hiç Affedemiyoruz...
- Altın Alırken Dikkatli Olun!
- Esad Suriye’yi Bitirecek