Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 05 Eylül 2014
Gürbüz BATTAL
Gürbüz BATTAL kimdir?
1951 Sarıkamış Yeniköy doğumlu. 1969 yılında Kars Kâzım Karabekir İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Manisa’da 37 yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 2006 yılında emekli oldu. 6 yıldır Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde sınıf öğretmenliği yapıyor. Evli, üç çocuk babası, dört torun dedesi.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çankaya Savaşları
Tek parti döneminden sonra cumhurbaşkanlığı seçimleri hep sorunlu geçti, hatta cumhurbaşkanı seçimleri krizlere, darbelere ve darbe girişimlerine bile neden oldu. Son yıllarda dönemlerin siyasi partileri her şeyi bir kenara bırakarak cumhurbaşkanlığına kilitlenip milleti gererek Çankaya meselesini hayat memat meselesi haline getirdiler.

İlk sivil cumhurbaşkanı olan Merhum Özal bazı kesimler tarafından hazmedilemiyordu.

Bu yüzden Özal'ın cumhurbaşkanı seçilmemesi için büyük kampanyalar başlatıldı.

Belki de cumhurbaşkanlığı makamı sivillere layık görülmüyordu.

Özal, Cumhurbaşkanı olduktan sonra ' alışamadım' protestoları yapıldı.

Abdullah Gül'ün aday olduğu 11. cumhurbaşkanlığı seçimleri de sorunlu başladı. Millet gerildikçe gerildi. İnsanlar meydanlara döküldü.

27 Nisan gece yarısı Genelkurmay başkanlığının bildirisi, Sabit Kanadoğlu'nun 367 saçmalığı, ilk tur seçimleri sırasında yaşanan komedi, Cumhurbaşkanı seçimlerinin CHP tarafından Anayasa Mahkemesine götürülmesi ve Anayasa Mahkemesinin ilk tur oylamayı iptal etmesi ilk anda akla gelen olaylardı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, cumhurbaşkanı adayının eşinin başındaki başörtüsüne indirgenerek, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başkanı ve başkomutanının seçimi yapılacağı ikinci plana atıldı.

Çankaya kaleye,  başörtüsü düşmana benzetilerek ve büyük bir meydan savaşı verildi.

Esas görevi bilim üretmek ve bilim adamı yetiştirmek olan dönemin YÖK'ü bile 27 yıllık hayatında, bilim ve bilim adamı yetiştirme, alanında hiçbir başarıya imza atamamış olmasına rağmen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi parti gibi çalıştı.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Gül'e de Özal'a uygun görülen eylemlerle protesto çalışmaları yapıldı. Bu olaylardan en göze batanı ise Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner'in, Cumhurbaşkanı'nın başı kapalı eşi ile aynı kareye girmemek için yolunu değiştirmesi, resmi tören ve toplantılarda ' Cumhurbaşkanım yerine Sayın Cumhurbaşkanı' şeklinde hitaplar yapılması oldu.

10 Ağustos 2014'te yapılacak 12. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan'ın adaylığının önünü kesmek için önemli girişimler başlatıldı.

17 Aralık Dost Modern Darbesi ve 25 Aralık olayları ile birbiriyle ilgisi olmayan 3 ayrı dosya bir araya getirilerek rüşvet ve yolsuzluk operasyonları başlatıldı. 4 bakan çocuğu üzerinden Başbakan hedef alındı. Başbakan'ın oğluyla yaptığı öne sürülen düzmece ses kaydı yayınlandı.

3. Boğaz köprüsü ve 3. Havalimanı inşaatını üstlenen şirketlerin mallarına dondurma kararı verildi

Erdoğan adaylığını açıkladıktan sonra da YSK' ya Erdoğan'ın başbakanlıktan istifa etmesi gerektiği konusunda başvuru yapıldı. YSK bu başvuruları redderek Erdoğan'ın Başbakanlıktan istifa etmesinin gerekmediği yönünde karar verdi.

Erdoğan aday olduktan sonra, partilerinde bir cumhurbaşkanı adayı bulamayan siyasi partiler çatı adayda birleşti. Daha sonra, bir araya gelmesi zor görülen 5 muhalefet partisi çatı adayını destekleme kararı aldı.

10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Muhalefetin çatı adayı Prof. Dr. Ekmelettin İhsanoğlu ve HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş katılıyor.

Şimdiye kadarki sivil cumhurbaşkanlarının seçildiği Çankaya savaşlarında muhalif cephe hep mağlup oldu.

Çok kısa bir süre sonra seçimler yapılacak, ak koyun ve kara koyun belli olacak, partilerinde cumhurbaşkanı olacak kapasitede kişi bulamayan siyasi partilerin ortak çatı adayının alacağı oyu hep birlikte göreceğiz.

Kalın sağlıcakla.


   
2014-07-20
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları