Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Ekim 2014
Mustafa KOCA
Mustafa KOCA kimdir?
1955 Yılında Mersin, Musalı Köyü'nde doğdum. ODTÜ Kimya Mühendisliği Fakültesinden mezunum. Tarımda ve Gıdada kullanılan Kansere neden olan Kimyasallara şiddetle karşıyım... Çocuklarda Zihinsel Gelişimin yapılandırılmasını anlatan KELEBEK TERBİYECİSİ ve tarım uygulamaları ile kanser arasındaki ilişkiyi anlatan TOPRAĞIN ÖLÜM ÇIĞLIĞI isimli yayınlanmış iki tane kitabım var... Yerel Gazetelerde KANSERLE ilgili çok sayıda makalem yayınlandı...
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Aklınızı uçuracak hastalıklar geliyor
Çok uzak değil, yakın zamanda ortaya çıkacak hastalıkları tıp bile takip edemeyecek. Kas yırtılması, kas erimesi yaşının 35'li yaşlara kadar indiğini, kısırlık, kalp damar rahatsızlıklarının çok yüksek oranlara çıktığının sanırım farkındasınız. 

          2015 yılında kanser hastalığının birinci sırada ölüm nedeni olacağının dünya sağlık örgütü de dillendirmeye başladı.

          Yıllar önce onkoloji profesörlerimiz 2020 yılında hastalığın %25'ler oranına ulaşacağını söylemişlerdi. Yani her dört kişiden birinin kanser hastalığına yakalanacağını öngörmüşlerdi. Sanırım bu oranı söylerken insanların paniğe kapılmalarını önlemek için rakamları yumuşatarak söylemişlerdi. 2014 yılı itibarıyla bu oranlara çok yaklaşmış bulunuyoruz. 2050 yılında bu oran %75'lere çıkacak.

         Seçimin yaklaştığı şu günlerde ülkemiz gündemi yoğun olarak demokratik hakların kaybedilmesi, hırsızlık, yolsuzluk gibi konular arasına sıkışmış durumda. Sosyal sorunlarımıza sahip çıkmak elbette en doğal hakkımızdır, ancak ivedi olarak sağlık konusunda insanların bilgilendirilmesi zorunluluğu da vardır. 

         Endüstrideki gelişime ayak uyduran bakteriler ve virüsler hızlı bir biçimde mutasyona uğrarken çok hücreli canlılar bu değişime ayak uyduramıyor. Yakın bir gelecekte mutasyona uğramış bu canlılar ve bu canlıların ürettikleri enzimlerin büyük çoğunluğu bağışıklık sistemi tarafından tanımlanamayacak, çok sayıda bilinmeyen hastalık ortaya çıkacaktır. 

        Tarımda, temizlik ürünlerinde, kozmetikte, gıdaların saklanmasında kullanılan kimyasallar bu canlıların tekrar tekrar mutasyona uğramasına neden olacağından hücrelerdeki bilgi birikimi yetersiz kalacak, tıp bile bu hastalıkları takip etmekte yetersiz kalacaktır. 

        İlgili bakanlıkların ivedilikle konuya el atmaları ve gerekli önlemleri alma zorunlulukları vardır.

        Saygılarımla
   
2014-07-26
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları