Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 01 Eylül 2015
Ş.Mehmet ÇET
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
10 Ağustos Demokrasi Bayramı
Ağustos ayı Türkiye için büyük anlamı olan bir ay. Anadolu'nun ayağa kalktığı esarete, işgale, sömürüye hayır dediği zincirlerin kırıldığı bir zafer ayı, bayram ayıdır..  

Şimdi 10 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Anadolu vesayete, statükoya, dayatmalara karşı kendi başkanını seçmenin mutluluğunu yaşayacağı bir başka bayrama hazırlanıyor.

Geçmişte cumhurbaşkanları seçimlerine baktığımızda hep dayatmalar, belli kesimlerin öngörüsü ile seçtirilen cumhurbaşkanları vardı.

İlk sivil cumhurbaşkanı olan rahmetli Özal değiştirmeye çalıştı. Özal'dan sonra gelen Demirel sivil görünümlü olsa da statükonun devamını getirmeye çalıştı.

Halktan biri olan sivil cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün adaylığını hazmedemeyenler cumhurbaşkanlığı oylamalarında Sabih Kanadoğlu'nun  367 safsatası, arkasından Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunun  Anayasa mahkemesi'nin ucube 367 kararıyla iptal edilmesi toplumun büyük kesimini öfkelendirmişti.

Belli kesimlerin dayatmalarıyla Anayasa ve İçtüzük hükümleri ihlali edildi. Bu defa hukuku ayaklar altına alan  yargı organıydı.

Sırtını belli yerlere değil de halka bağlayan iktidar hodri meydan dedi. Erken seçim sonucu Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olurken, bundan böyle Cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesine dair Anayasa değişikliğine milletimiz onay verdi ve bugünlere geldik.

10 Ağustos tarihi bir dönüm noktası olacak. Tarihimizde ilk defa Cumhurbaşkanını halk doğrudan seçecek. Söz milletin. Mühür millette olacak.

Bu tarihi seçimin sonucunu milletin kararı belirleyecek.

Adayların tehdit edildiği, Meclis'in kuşatıldığı, milletvekillerinin baskı altına alındığı dönemler geride kaldı çok şükür.

10 Ağustos, doğrudan demokrasinin ilk uygulaması ile halkın onayladığı liderin Cumhurbaşkanı olduğu tarihi bir gün olacak.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir düsturunun gerçek anlamda hayata geçtiği, vesayetin son bulduğu tarih olacak 10 Ağustos.

10 Ağustos Cumhurbaşkanını halkın doğrudan seçiyor olmasıdır.

10 Ağustos demokrasiyi hazmedemeyenlerin vesayet sisteminin son kalesi olarak gördükleri Cumhurbaşkanlığı makamına halkın mührü vurulacağı, vesayetin son bulacağı gündür.

10 Ağustos demokrasi bayramıdır. Şimdiden hayırlı olsun.

Bu sefer, bu sandık size öğretecek ki... "Milletle savaşılmaz''

Günün sözü: Halkın koşusu önünde durulmaz. Kim veya kimler durursa tepetaklak olur, toprağa yapışır.

Kalın sağlıcakla...

Facebook: mehmetçet21

Twitter: mehmetçet21

Mehmetcet21.blogspot.com

 

   
2014-08-06
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları