Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 11 Ağustos 2014
Özkan ÇİFTÇİ
Özkan ÇİFTÇİ kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Ekmelettin’i Neden Tekmelettin?
Ey Muhalefettin, Ekmelettin'i Neden Tekmelettin?

Uzunca bir süre Türkiye'nin başında bulunan Recep Tayyip Erdoğan, başarılı olmasına başarılı ama buna en büyük katkının, muhalefet partilerinden ve onların liderlerinden geldiğini hepimiz açıkça görmekteyiz

Aslında bu bilinen en büyük doğru olmasına rağmen, muhalefet partilerinin içinde bulundukları durum gözönünde bulundurulduğunda, liderlerine isyan eden bir parti yöneticisi de, er meydanına çıkmadı henüz.  

Devlet Bahçeli'nin geliştirdiği 'çatı adayı' formülü sayesinde, CHP ve MHP ortak bir isimde buluştu. Bu isim Ekmeleddin İhsanoğlu'ydu. Peki, gerçekten bu isim etrafında parti içi uzlaşı sağlandı mı? MHP için bir şey diyemem ama CHP'de hala çatlak sesler bulunmakta.

Gürsel Tekin'in bir basın açıklamasında 'Adaletli bir adayımız olacak' demesi, bizi Metin Feyzioğlu etrafında birleştirmişti. Feyzioğlu adaylığını Danıştay konuşmasında perçinlemek isterken, Başbakanın beklenmedik eleştirisi ve Devlet Bahçeli'nin de Feyzioğlu'nu kınayan açıklaması, kendisini adaylıktan uzaklaştırmaya yetmişti.

 CHP, 30 Mart seçimlerinin rövanşı olarak gördüğü cumhurbaşkanlığı seçimine çok önem verdiği için alınacak her oy ve yapılacak her uzlaşı, CHP için büyük önem taşımaktadır.  

 CHP'nin cumhurbaşkanlığı seçimi için yaptığı ince hesap neydi? Bunun için kendi adaylarını belirlemekten vazgeçen CHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması bile, kendileri için büyük bir başarı olarak öngörüldü.

CHP'li bazı kurmayların aklı hala Metin Feyzioğlu'nda kalsa bile, Feyzioğlu'nun Danıştay konuşmasından sonra, Devlet Bahçeli'nin de eleştirilerine maruz kalması, Kendisinin 'Çatı Adayı' formülüne uzak bir isim olarak kalmasına sebep olmuştu.  

 Fakat Ekmeleddin İhsanoğlu, Bahçeli ve kurmaylarının hayır diyemeyeceği bir isimdi. Mecburiyetten dolayı cumhurbaşkanlığının ikinci tura kalmasını kendileri için bir başarı olarak gören CHP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi 'CHP daha önce seçim kaybediyordu, şimdi iffetini ayaklar altına alıyor''demesi tam da  bu olaya örnek gösterilecek cinstendi..

 CHP, çizgisinden ödün vererek seçimlerin ikinci tura uzaması için MHP ile 'çatı adayı' formülüne gitme kararı almıştı.

CHP geri dönüşümü olmayan bir isim ile MHP'nin kapısına dayandı. Bu isim rahmetli Alparslan Türkeş'in de siyasi danışmanlığını yapmış olan, Ekmeleddin İhsanoğlu'ydu.  

 CHP, Bahçeli ve kurmaylarını düşünürken kendi arkasındaki bazı kurmaylar İhsanoğlu ismine hiçte sıcak bakmıyordu. Bu isimler kendilerini gizlemeye çalışsalar da seçim çalışmalarının, trajikomik bir hal almasına da sebep oluyorlardı.  

 Ekmeleddin İhsanoğlu'nun, konuşma yapmak için gittiği yerlerde, organizasyon eksikliği olduğunu hep birlikte görmekteyiz şu günlerde. Ya İhsanoğlu'nu kimse dinlemiyor, ya da İhsanoğlu yetkililere 'beni buraya niye getirdiniz'' diye sitem ediyordu.  


Aslında bu yaşanan olumsuzlukların altında yatan sebep, MUHALEFETTİN'İN özellikle CHP'nin  Ekmeleddin İhsanoğlu isminin arkasında, tam anlamıyla durmamasından kaynaklanıyor olması idi.  

CHP, kendi içinde sergilenen Bizans oyunlarından dolayı cumhurbaşkanlığı seçiminde MHP'yi de ortada bırakacağa benziyor.

 Eğer Recep Tayyip Erdoğan ilk turda seçilirse, Bu seçim sonucu mevcut hükümetin başarısı, MUHALEFETTİN'İN  ise başarısız olduğu anlamına gelecektir.  

 MUHALEFETTİN ne zaman yenildiğini kabul edecek bunu bilemeyiz Ama seçimin ikinci tura kalması bile onlar için büyük bir başarı sayılacaktır. Kaybetmeyi alışkanlık haline getirip koltuğu terk etmemek, arkadan gelecek olan genç partili beyinlerinde körelmesine sebep olacaktır.  


BU MUHALEFETTİN'İN SEÇİMİ EKMELEDİN İLE KAZANAMAYACAĞI KESİN GİBİ...  

Ayrıca bunca yıldır böyle kötü bir seçim çalışması da görmedim. Ak Parti kurumsallığı başarmış bir siyasi parti olarak karşımıza çıkarken, Erdoğan ismini bir marka yaparak seçmenine sunarken; MUHALEFETTİN'in ne yapmadığını görmek, bizleri şaşkına çevirmemelidir.  

 MUHALEFETTİN, Ekmeleddin isminden yola çıkarak kafiyeli olsun diye; ‘'Ekmek için Ekmeleddin!' ‘'Emek için Ekmeleddin!' Dedi. Ama Ekmeleddin'i götürdüğünüz çay bahçesinde ortada koyup, REZİLETTİN! Konuşma yaptığı salonda saygısızlık yapıp DİNLETMEDİN! Yenilgiyi ona yıkmak için başından DEFETTİN!

O zaman EKMELEDİN'İ seçmene neden TEKMELETTİN? Diye adama sormazlar mı? Bak kafiye kolaymış arka arkaya bende yazıyorum.    

Ben bir vatandaş olarak şunu anladım;  

EY MUHALEFETTİN!! Yenilginizi başkasının sırtına yüklemek için EKMELEDDİN! Sonra da seçim çalışmalarında ADAMI NEDEN TEKMELETTİN? Ekmeleddin'i başarısız organizasyonlarda sinirden MAHVETTİN! Ayrıca bu millete onu da, kendini de REZİLETTİN! EY MUHALEFETTİN!!

habertempo 


   
2014-08-09
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları