Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 13 Ekim 2016
Hüseyin UÇKUN
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İslam alemindeki büyük sorun; kalitesizlik
İslam aleminde genel olarak bakıldığında büyük bir kalite düşüklüğü gözüküyor. Kültür düzeyinde, binaların yapıların kalitesinde, bahçelerde kıyafetlerde genel anlamda bir çok konuda kalitesizlik hemen gözüküyor. Bugün Afganistan, Pakistan, İran, Irak, Bangladeş, Sudan, Mısır gibi bir çok ülkede halk bu duruma da mecburen alışmış gibi duruyor. İnsanların bir çoğu da farkında değiller nasıl bir görünümde olduklarının.

Özellikle de bağnazlığın yoğun saldırısıyla kalitesizlik, insanlara bir takva alameti gibi gösteriliyor. Bakımsız,fecmurde ve çirkin görünümde olmayı suni bir zevk haline getirmiş bir çoğu da.Hatta kalitesizlikte yarışır durumdalar.Bu normal bir durum değil. Bugün bir Avrupa bir Amerikaya baktığımızda sanatın kalitenin mimarinin estetiğin teknolojinin sonuna kadar kullanıldığını görüyoruz. İslam ülkeleri ile de yüzlerce yıllık derin bir uçurum oluşmuş durumda. Türkiye olarak birçok İslam ülkesinden çok dahi iyi durumdayız. Türkiye şu an İslam ülkelerine örnek ülke durumunda. Ayrıca Türkiye'de bağnazlık neredeyse yok denecek kadar az. Halkımız da bağnazlığı, kalitesizliği sevmiyor ve istemiyor.

Şöyle bir Mısır'a bakalım. Suriye'ye Bangladeş'e Pakistan'a Afganistan'a Sudan'a Tunus'a.... Bu ülkeler genel anlamda fakir durumdalar. Bu ayrı bir konu. Eldeki mevcut imkanlarla da elbette ki en güzel kalite yapılabilir. Fakat bu istenmiyor. Bir müslümanın bir tane kıyafeti olur ama onu özenle alır özenle giyer özenle saklar. Müslüman, dünyada İslam'ı temsil ettiğini düşünmelidir. Gri, soluk binalar, uyumsuz bakımsız mimariler, sanattan bihaber insanlar, üstü başı dağınık saçı sakalı birbirine karışmış fecmurde insanlar görüyoruz bu ülkelerde. Sanatın mimarinin kalitenin olmadığı toplumlarda neşe sevinç ve gülme de olmuyor. İnsanlar kendilerinde o enerjiyi de bulamıyorlar. Bakımlı diri gür ve meyve vermiş bir ağaç mı göze hoş gelir yoksa bakımsız yaprakları solmuş meyveleri kurtlu bir ağaç mı ? İnsan, fıtratındaki o güzel görüntüleri her ortamda aramalıdır. Bu ortamları oluşturmaya gayret etmelidir. Avrupa ve Amerikadaki insanların neşesi sevinci neden müslümanlarda da olmasın ?

Allah müslümanların dinlerini yaşarken kendilerini dünyadan uzaklaştırmalarını istemez.Allah bizlerin hem dünyada hem de ahirette neşeli sevgi dolu kaliteli modern bir hayat içinde olmamızı arzu etmektedir. Kendisini dünyadan soyutlayan fecmurde bakımsız kalitesiz özensiz ve üstelikte bağnaz bir müslüman doğru bir model değildir. Müslümanlar bu halden mutlaka çıkmalıdır. Neşenin sevginin tesisi için mutlaka kalite ön planda tutulmalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla.

Hüseyin Uçkun.

   
2014-08-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Kim bu üst akıl?
- Cinsi sapıklık tehlikesi
- PKK...
- PKK/PYD’den Nasıl Kurtuluruz?
- İngiliz Derin Devleti
- En güçlü silahtır sevgi