Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Eylül 2014
Mahmut ALINAK
Mahmut ALINAK kimdir?

Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
5 Milyonluk Ordu
Bilindiği gibi halkın düzene verdiği onayın derecesi seçimlere iştirakin oranı ile ölçülür. Bu nedenle devlet ve devlet siyasetçileri için halkın seçimlere ilgi göstermesi yaşamsal bir öneme sahiptir. Eğer halk çoğunluğu düğüne gider gibi sandığa koşuyorsa, bu durum düzen yönünden her şeyin yolunda olduğunu gösterir. Ancak... Halk sandığa tavır almışsa düzen için tehlike çanları çalmaya başlamış demektir.  AKP, HDP, MHP, CHP ve üç cumhurbaşkanı adayı bu seçimde halkı sandığa götürmek için epey ter döktüler. Ancak yine de 15 milyonluk dev bir seçmen kitlesi sandığa gitmedi.

 Diyelim ki seçime katılmayanların bazıları tatilci ve mevsimlik işçi, bazıları ise öteden beri seçimleri umursamayan siyaset dışı bir kesimdi. Diğer bazıları da adayları beğenmedikleri için sandığa gitmemiş olsun. Elimizde kesin rakamlar yok, ama -olmaz ya- bunları cömert bir tahminle 10 milyon olarak kabul edelim. Sandığa gitmeyenlerin toplamından bu kabarık sayıyı düşersek, geriye 5 milyon insan kalıyor. 

 Görünen şudur: Meclis partileri ve adaylar onca reklâma ve kopardıkları onca gürültüye rağmen bu 5 milyon insanı hipnotize edip sandığa götüremediler. Bu protestocu 5 milyonluk topluluk aslında düzene tavır alan, hoşnutsuz ve düzenden herhangi bir beklentileri kalmayan bir kesimdir. Düzene arkasını dönmüş ve ondan ruhsal olarak kopmuştur. Gemileri yakmışlardır. Bu nedenle içten içe kaynayan bir tehlike ve düzenin korkulu rüyasıdırlar. Gelecekte örgütlendiklerinde bu diktatörlüğü alaşağı edip kendi düzenlerini kurmaları işten bile değildir.

 Kurulu düzenin ideologları ve akıl hocaları bu sessiz tehlikenin farkındadırlar. Kaynar bir kazanın üstüne oturduklarının biliyorlar. Patlayacak yıkıcı bir muhalefete karşı hep alarm halindedirler. Düzeni güvenlikte tutacak tedbirler için durmadan kafa patlatıp düşünceler üretirler. Ancak çabaları boşunadır, bu düzen ölümü tatmaya mahkûmdur.

 Şimdilik genel durum ümitsiz ve belirsiz görünebilir, ancak gelecek ezilenler için büyük ümitler vaat ediyor. Geleceğin mimarı bu 5 milyonluk halk ordusu olacaktır. Tek şanssızlıkları örgütsüz ve dağınık oluşlarıdır. Çözüm sandık kapanında değil, her milletten, her dinden ve mezhepten bu kardeş insanların avuçlarının içindedir. Tüm mesele sistemle köprüleri atmış bu insan deryasının el ele vereceği o sihirli formülü bulmaktır.

 İsterlerse tarihin gidişatını değiştirip kendi mutlu tarihlerini yazabilirler. Bir kıvılcıma ihtiyaç var. Şafak sökecek!   
2014-08-14
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları