Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Metin SOYLU
Metin SOYLU kimdir?
Gazeteci-Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimi Ankara Batıkent Kürşad Bey İlköğretim Okulu'nda liseyi ise 1998 yılında Ankara Batıkent Mobil Lisesi'nden mezun olarak tamamladı. "Piri Reis Haritası'nın Şifresi" adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıkan Metin Soylu, bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi pek çok üniversitede Piri Reis konusunda konferanslar gerçekleştirerek büyük yankı uyandırdı.17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Yazar Metin Soylu'nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan "Bedeli Çanakkale'de Kanla Ödenecektir"dir. www.metinsoylu.com
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Limon İle Zengin Olmak!..
2013 yılının Mart ayında Eskidji Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Masis, Habertürk TV'de Söz Sende Programı'nın sunucusu Balçiçek İlter'in sorularını yanıtlamış: "Limon satsam bir senede limon kralı olurum" demişti.Türkiye'ye bankamatiği, para sayma makinesini, zırhlı aracı ve daha birçok yeniliği ilk getiren kişi olan tanınan ünlü iş adamı Dikran Masis'in sözlerini bugün dinlemiş ve limon ticareti işine girmiş olsaydık kesinlikle milyoner olabilirdik...

Nasıl mı?

Bu hafta itibariyle Türkiye'de Limonun kilosu 10 lirayı buldu...

Yani sizin anlayacağınız,

Sofralarımızın olmazsa olmazı, çorbalarımıza ve salatalarımıza sıktığımız o limonun üretimi, Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Akdeniz Bölgesi'nde de önceki yıllara göre kış mevsiminin daha sert geçmesi nedeniyle beklenenin altında seyretti. 

Yaşanan bu üretim düşüklüğüne bir de dünyanın en büyük limon ihracatçısı Arjantin'de de aynı üretim düşüklüğü eklenince, limon sizin anlayacağınız dolar kadar değer kazandı.Peki, bu işi bilenler ne diyor?
Sektör temsilcileri limondaki fiyat artışının, Eylül ayı başlarındaki yeni ürünler piyasaya çıkana kadar devam edeceği görüşünde...

Limonun Türkiye Piyasası
Limon kıymete binince toptan fiyatı da 115 TL'ye bir anda çıktı. Ayrıca geçen hafta market ve pazarlarda 8.95 TL'ye satılan limonun kilogram fiyatı, market ve pazarlarda 9.95 TL ve 10 TL'yi kadar yükseldi.

Son 10 yılın Türkiye İstatistik Kurumu verilerine bakıldığında daha ilginç veriler karşımıza çıkıyor. Buna göre, 2004'de 250 bin dekardaki 6 milyon 635 bin ağaçta 600 bin ton ve ağaç başına 102 kilogram limon üretimi yapılırken, 2010'da 253 bin 603 dekarda 7 milyon 453 bin 679 ağaca yükseldiği görülmektedir.

Limon ihracatı 2004'de 216 bin tonken, 2010'da 426 bin ton, 2013'te 409 bin ton olarak gerçekleşti. 2014'ün ilk 4 ayında ise 170 bin tona ulaşan limon ihracatının yılsonu itibariyle geçen yılın üstüne çıkması uzmanların ortak görüşleri arasında değerlendiriliyor.

Demek ki iş adamı olmak ve ticaret yapmak böyle bir şey...

Eskidji Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Masis, bir yıl önce televizyonlarda zengin olmanın formülünü apaçık söylerken bizler içimizden belki de 'Yahu limonla zengin mi olunur?' demiştik.

İşte durum ortada, 
Demek ki limonla "Zengin" olunuyormuş...
   
2014-08-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Yaşar Kemal'siz Kalmak!..
- 8 Saniye İçin İşte 8 Neden!..
- 8 Saniye!..
- Özge ''Can'' Aslan!..
- Sen Nerelisin?
- Akide Şekeri!..
- Son Umut!..