Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Eylül 2014
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
''Halk Dostu, Kör Generali Yazıyooor…'' -1
Kurtuluş Harbinin ardından çıkan Türk gazetesi Gazisancak, sonra Havadis, 25 Aralık 1921'de Fransızlar Antepten çekilirken, kentin aydınları ilk iş olarak bir gazete yayınlama hazırlığına girişti. Ömer Asım Aksoy, Şakir Sabri Yener, Ferit Arsan, Sabri Güzel, Dr. Hamit Uras bir araya gelerek Adını Gazisancak olarak kararlaştırdıkları gazeteyi hayata geçirmenin yollarını aramaya başladılar.

8 Şubat 1922'da gazetenin ilk sayısı çıktı. Bu tarih ilk TBMM'nin Gaziantep'e Gazilik unvanı verişinin birinci yıldönümüydü.

Gazete yönetiminde görev bölümü şöyle yapıldı: Sahibi Heyeti Merkeziye adına Ferit Arsan, Sorumlu Müdürler Sabri Güzel, Dr. Hamit Uras, Yazı Kurulu: Ömer Asım Aksoy, Şakir Sabri Yener, Hurşit Enver, Zeki Savcı, Muhtar Göğüş.

Hüsnü Levent'in Havadis Matbaasında basılan Gaziansancak'ın 1922'de başlatılan ilk yayını 285 sayı çıktı, 1925 tarihinde sona erdi. Bu gazete kapanınca, Hüsnü Levent kendi matbaasında CHP adına Havadis'i yayınlamaya başladı. Bir süre sonra gazeteyi kendi adına çıkartmaya başlayan Levent, Havadis'in yayınını 1929 yılının Temmuz ayına kadar sürdürdü.

kaymakamın imtiyazsız AHALİSİ İLE İMTİYAZlı gazetesi

Kaynak olarak başvurduğum Uğurol Barlas'ın 'Gaziantep Basın Tarihinde 100. Yıl' adlı kitabından edindiğim bilgiye göre Antep harbi öncesinde 1915 ile 1919 yılları arasında Ahali, İmtiyaz, Dünya Telgrafları, Ajans Haberleri isimli gazeteler yayınlanmış.

Ahali Gazetesini 1915 yılında Mustafa Asım isimli kaymakam çıkartıyor. Bu gazete 4 ay sonra, imtiyaz alınmamış olduğundan kapatılıyor. Kaymakam Mustafa Asım bu kez imtiyaz alarak adını da 'İmtiyaz' koyduğu gazeteyi yayınlamaya başlıyor. 1916 yılında hayata geçirilen bu gazete de yayınını ancak bir yıl kadar sürdürebiliyor.

DÜNYA TELGRAFLARI

'İmtiyaz'ın kapanması üzerine, kentteki basın boşluğunu doldurmak amacıyla Ahmet Muhtar Göğüş tarafından 'Dünya Telgrafları' çıkartılmaya başlanıyor. Bu gazete de iki yıl yaşadıktan sonra görevi 'Ajans Haberleri'ne devrediyor.

RÜŞTÜ ATALAR'IN AJANS HABERLERİ, havadis'i

'Ajans Haberleri' Gazetesini yayınlayan Rüştü Atalar'dır. Atalar'ın 1916 sonlarında kendi matbaasında çıkartmaya başladığı bu gazetenin yayını Antep'in işgaline kadar devam ediyor.

İşgalci güçler kentte Türklerin gazete çıkartmasını engelliyorlar ama basın sevdalısı Anteplilerin içindeki yayıncılık aşkını öldüremiyorlar. Bu aşk sonucudur ki, hemen işgal sonrası yeni bir yayın organı kentlilerle buluşuyor. Bu yani yayın organının adı Antep Haberleridir.

Daha sonraları pek çok gazetenin kuruluşunda da yaşamını sürdürmesinde de eğeği geçecek olan Rüştü Atalar'ın yeğenleri de aynı mesleği seçmiştir. Bir yeğeni Cevdet Atalar ile onun çocukları matbaacılık yaparken, başka bir yeğeni olan gazeteci yazar Ali Atalar halen hem Gaziantep Kültür Sanat Edebiyat Derneğinin hem de Güney İlleri Gazeteciler Cemiyetinin başkanlığını yapmaktadır.

ARMAGAN

'Antep Haberleri'nden sonra 1922 yılının Kurban bayramında Ömer Asım Aksoy ile Zeki Savcı 'Armağan'ı hayata geçiriyor. Ne yazık bu gazete, Gaziantep'te yayını en kısa süren basın organı olacaktır. Sadece bir sayı çıkabilen Armağan'ı daha uzun ömürlü bir başka gazete izliyor. Halk Dili...

HALK DİLİ

'Halk Dili'ni 1924 yılında Ekrem Cenani çıkartmaya başlıyor. Gaziantep'te ilk defa sahibini Büyük Millet meclisine taşımayı başaran gazete olacaktır Halk Dili. Gerçi gazete 1930 yılında sahip değiştirerek Rüştü Atalar tarafından çıkartılmaya başlanacaktır ama bu gazete altı yıllık bir süre içinde dahi olsa , Ekrem Cenani'yi politikaya kazandıracak, onu Demokrat Partinin ilk Gaziantep milletvekillerinden biri olara Ankara'ya gönderecektir.

1950 yılı sonlarına kadar Rüştü Atalar tarafından yayınını sürdüren gazetenin bu dönemde Genel Yayın Yönetmenliğini Celal Kadri Barlas, başyazarlığını ise Ömer Asım Aksoy yapacaktır.

havadis, gaziantep, yeni gaziantep, güney postası

Gaziantep'te ciddi ciddi günlük siyasi gazete anlayışı 'Gaziantep' gazetesiyle başladı, diyebilirim. Ferit Arsan tarafından 18 Eylül 1930'da çıkartılmaya başlanan 'Gaziantep' gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ali Nadi Ünler'di. 1940 yılında bu gazete sahip değiştirerek Hüseyin Bayaz'ın imtiyazına geçti.

Hüsnü Levent'in Havadis gazetesini kapattıktan sonra adını da Nümune Basımevi olarak değiştirdiği matbaasında çıkartılan Gaziantep'in fiyatı beş kuruştu. Yazarları arasında Hüseyin Bayaz, Ali Nadi Ünler, Zeki Savcı ile Ahmet Eğin bulunuyordu.


   
2014-09-13
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Kullan Oyunu, Boz Oyunu