Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 26 Eylül 2014
Fevzi GÜNENÇ
Fevzi GÜNENÇ kimdir?
1940 yılının şıra zamanında, 1 Eylül Dünya Barış Gününde Gaziantep’te doğmuşum. Öğretmenlik, metin yazarlığı, tiyatro oyunculuğu, gazetecilik, öykücülük yaptım. Sayısı 50’yi aşan sahne için çocuk oyunu, bir o kadar radyo oyunu, çocuk romanları, yüzlerce çocuk öyküsü, çocuk şiirleri yazdım. İlgi alanım çocuk edebiyatı. Ama toplumsal olaylara da duyarsız kalamadığım için sıklıkla köşe yazıları yazıyorum. Erişkinler için yazdığım edebi yapıtlarım da var. Bu bağlamda 1991 yılında Orhan Kemal Öykü Ödülü birinciliğini kazandım. Ödüller aldım bir yığın... Ulusal bir gazeteden Emekli oldum. İki çocuğum var. Ayıp olur öbürlerini saymazsam: kendileri için yazdıklarım da çocuklarım değil mi? Dünyanın dört bir bucağındaki sarı, kara, beyaz, kızıl derili olan kimileri kurşunlardan, bombalardan, kimileri açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan ölen düşlerinde bile gülemeyen, daha yaşamanın ne olduğunu anlamadan, ölen çocuklar öldüklerini bile bilemeyen çocuklar benim çocuklarım değil mi?
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
İki ayağının üstünde durmak
İnsanın iki ayağının üstünde durabilmesi, insan olması için yetmiyor. Mevlana mı söylemişti?

'Ben ne insanlar gördüm, üstlerinde giysi yok. Ne giysiler gördüm içinde insan yok...'

***

İnsanın düşünen hayvan olduğunu biliyorsun, değil mi Ey İks...

Örneğin ben bir 'düşünen hayvan'ım. Ama sen düşünen hayvan bile değilsin. Belki senin türünden olanlara 'düşünmeyen, sadece yiyip içen, tuvalete kaçan hayvan' diyebiliriz... Öbür düşünmeyen hayvanlardan tek farkın, iki ayaklı oluşundur.

Bir insanın düşünen hayvan olabilmesi için, kendini geliştirme duygusuna sahip olması gerekir. Senin böyle bir kaygın yok. Böyle bir kaygın olsaydı, her gün en azından bir gazete alırdın, okurdun. Her gün bir gazete alıp okuyor musun Ey İks?..

Bir insanın kendini geliştirebilmesi için kitap okuması da gerekir. Hiç değilse haftada bir yeni bir kitap alıp okumalıdır. Sen ayda bir kitap bile alıp okumuyorsun Ey İks... En son bir kitap satın alıp okuduğunun üstünden kaç yıl geçti?

Bir insanın kendini geliştirebilmesi için ayda bir olsun tiyatroya, sinemaya gitmesi gerekir.  En son kaç yıl önce yaptın bunları?

Televizyon da izlemiyorsun Ey İks... Dünyaya açılan bu pencereden bakmamakla ne çok şey yitiriyorsun bir bilsen... Eğer o ünlüler çiftliğini, Semra kaynanayı, izleseydin bile saygı duyardım sana.

İnternet denen şeyin ne işe yaradığını biliyor musun Ey İks?

Duydum ki şiir yazıyormuşsun? 'Ben Allah'ına kadar şairim!' diye de kasılırmışsın. Şiir yazmak Aşık Garip şiirlerini taklit etmek değildir aslanım. Çağdaş kaç dünya şairi, kaç Türk şairi tanıyorsun?

Bunlardan hangilerinin kitaplarını okudun? Bırak kitaplarını, hangisinin bir tek şiirini okudun da Kırkpınar pehlivanları gibi yağlanıp bu güreşe soyundun? Bir insanın şair olabilmesi, şiir yazabilmesi için bedenini değil, beynini yıkayıp yağlaması gerektiğini ne zaman öğreneceksin?...

'Eskiye rağbet olsaydı, bitpazarına nur yağardı' diye bir Türk Atasözü var, baban deden bunu söylemedi mi hiç sana? Eski eskide kalmıştır, şimdi yeniye bakmanın, ileriye bakmanın zamanıdır.

Duydum ki 'Canım sağken ben evime kitap sokmam!' diye de şişinirmişsin. Bir yandan da kendin kitap yazar, bunları başkalarının evine sokmaya çalışırmışsın. Aşk olsun Ey İks, haksızlık değil mi bu senin yaptığın! Hem ustasız çıraklık olur mu, ustasız zanaat öğrenilir mi?..

Sen ne biçim bir insansın. Yazmak sana hak vergisi ama okumak değil, kendini geliştirmek değil ha!.. Kendini geliştiremeyen bir iki ayaklı, başkalarını nasıl geliştirebilir Ey İks?..

Bak sana bir şey hatırlatayım. Senin kafatasının içinde beyin diye bir şey var. İstersen biraz da onu değerlendirmeye çalış artık, ha, ne dersin?..


   
2014-09-21
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları
- Kullan Oyunu, Boz Oyunu