Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 18 Ağustos 2016
Mehmet GARİP
Mehmet GARİP kimdir?
İktisat Fakültesi Kamu yönetimi mezunuyum. 2005 yılından bu yana gazetecilik yapmaktayım. Çeşitli kanallarda kameraman + muhabirim. Bir çok gazete ve sitede köşe yazarıyım. 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında 2. ve 3. sınıf öğretmeni olarak çalıştım 2015 - 2016 eğitim öğretim yılında 3. ve 4. sınıfların öğretmeni ve okulun müdürlüğünü yaptım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Çöp Nedir? Neyi Çöpe Atmalıyız?
İlk olarak geçtiğimiz yıllarda Isparta'nın ilçesi Yenişarbademli Belediye Başkanı Mustafa Bey faaliyet raporunu açıklar iken çöp konusu gündeme geldi. Belediye Başkanı vatandaşlardan her şeyi çöpe atmamalarını bunun imhasının ya da imha için taşınmasının belediyeye büyük bir yük getirdiğine çöp ayrıştırma yerine de ayrıca para ödendiğinden belediye için büyük külfet getirdiğine değindi.

İmhası ve taşınması sıkıntı olan çöp işi artık bir sorun olduğu aşikâr. Çöpe atılmayıp doğaya atılan çöpleri bu günlerde daha çok gördüğüm için bu çöp işi üzerinde durulacak bir konu olduğu kesin. Düşündüğümüz zaman gerçekten her şeyi çöpe atmak beklide bize özgü bir durum. Avrupa bir çok konuyu haletliği gibi çöpü ayrıştırma işini halletmiş. Her şey ayrı ayrı çöpe atılmakta oradan dönüşüm yolu ile ekonomiye katkı sağlama yolu bir ayrı konu.

Evinizde atmaya kalktığınız her ne ise elinize aldığınız an çöpe gitmeden önce bir daha bakın ve bir düşünün acaba bu ne olabilir? Belki size göre eski olan bir alet edevat belki bir başkası için o hali ile bile ihtiyaç olabilir. Onu birilerine hediye etseniz değerlendirebilecek kullanacaktır. Meyve sebze artıkları ve ekmek kırıntıları için, eğer köy ve küçük bir ilçede iseniz sizin etrafınızda hayvanları olan birileri elbette vardır.  Onları eğer hayvan sahiplerine temiz bir şekilde verirseniz hem hayvanlar doymuş olacaklar hem çöp olup imhası zor olmayacak.

Tahta kırıkları mobille eskileri parçaları siz soba yakmıyorsanız en az bir komşunuz soba yakıyordur. O parçaları komşunuza verirseniz bir işe yarayacaktır.

Gelelim bu depozitolu ürünlere. Bazı şişeler depozitolu ve eskisi gibi olmasa da sonuçta geri dönüşüme katılmakta. Depozitosu olmayan ve sebil gibi her yere dökülen soda şişelerine gelelim. Özellikle soda şişesini üreten satan içen kim ne kadar sorumlu olacaktır bilmiyorum ama doğadaki soda şişesi artık çığırından çıktı. Yetkililer soda şişesini artık geri dönüşüm mü yaparlar ne yapacaklar ise bu konuya bir çözüm bulmaları gerekiyor.

Desem ki çöp konusunda eğitimli olmamız gerekiyor, diye klişe bir laf ve anlaşılacak nokta eğitimli insanlar çöp atmaz. Hayır, asla öyle bir şey yok. Ben görüyorum bu gün Beyşehir gölü kıyısında çöp atanlar göl kıyısına olta atmaya gelen birçoğu eğitimli memur kişiler. Beyşehir gölü etrafındaki köylü vatandaş ise o kadar duyarlı ki bir tane çöpü göle ve kıyınsa atmıyor.

Bize çöp konusunda eğitimli vatandaş değil, duyarlı vatandaş lazım.     
2014-08-31
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları