Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 08 Eylül 2014
Salih Sedat ERSÖZ
Salih Sedat ERSÖZ kimdir?
1956 Konya Akören doğumluyum. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Gazetecilik, MEB' da öğretmenlik ve idarecilik, Konya İl Kültür Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı görevlerinde bulundum. 1978 yılından itibaren Türkiye’de Yarın ve Merhaba gazetelerinde yazdım. Şu anda Memleket gazetesinde yazıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Akyürek'e Açık Mektup
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek'e Açık Mektup

Sayın Başkanım;

Öncelikle saygı, hürmet ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Bu açık mektubu zatıâlinize yazmama neden olan husus, Konya'ya olan sevgim ve şüphesiz sizde olan Konya sevdasının bendenizde de mevcut olmasıdır. Konya'mıza bir nebzede olsa katkımızın olması bizleri memnun eder.

Ülkemizde, Konya'nın bağrından çıkmış olan değerli Ahmet Davutoğlu hocamızın Başbakan olması ile yeni bir dönem başlamıştır. Siz de Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, 3. döneminize girmiş bulunuyorsunuz.  Bu dönem Konya için büyük bir şanstır. Bu dönemde Konya, İnşallah ihya olur ve arzulanan tüm yatırımlara kavuşur. Şehirlerarası rekabette geride kalmamış olmak ve 50-60 yıl sonra bile döneminizde kazandırılan hizmetlerle anılmak sizin için büyük bir bahtiyarlık olur. Yeni Stadyum böyle bir yatırımdır. Aşağıda sıraladığım muhtemel yatırımlarda böyle olacaktır İnşallah.

Başbakanımıza sunmak üzere bir yatırım raporu hazırlamakta olduğunuzu biliyorum. Bu yazımda sunacağım birkaç fikir projesi ile o raporunuza bir katkım olur düşüncesindeyim. Olursa memnuniyet duyarım. Belki de benim tekliflerim, hazırlanan raporda var olan konular olabilir. Raporun içeriğini bilmediğimden, Konya'mızda görmek istediğim bazı büyük yatırımları kaleme alacağım. Lütfen kabul buyurunuz.

Öncelikle daha önce de yazdığım, Konya'nın çılgın projesi olabilecek 'Kanal Konya' üzerinde kısaca durmak istiyorum. İstanbul'un çılgın projesi 'Kanal İstanbul'  olursa, Kanal Konya'da pekâlâ olabilir. Altınapa barajı ile bağlantılı olacak ve şehir merkezine yakın bir yerden geçebilecek Kanal Konya projesi, Konya'nın hem çehresini hem de iklimini değiştirecek ve insan ruhuna sürur verecektir. Bazı şehirlerin merkezinden geçen kanal, ırmak veya çayın o şehre kattığı güzellik tarif edilemez. Konya'ya yapılacak olan 15-20 km. uzunluğundaki bir kanal, şehrimize çok büyük bir güzellik katacak ve İstanbul kanalında olduğu gibi gemilerle değil ama kayıklarla yapılacak su gezintisi ve su ulaşımı ile çevresindeki oturma ve piknik alanları çok büyük ilgi çekecektir. Mavi Tünel projesi ile şehre gelecek olan su bu kanalda kullanmaya yeter diye düşünüyorum.

Yine daha önce TYB Gaziantep gezisinden sonra kaleme aldığım birkaç konu var ki, bunların Konya'mızda da olması gerekir. Gaziantep bunları yapabildi ise Konya'mızda pekâlâ yapabilir. Bunlar Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi ile yine içinde Türkiye'nin en büyük biyolojik göletini barındıran mesire yeridir. İçinde 30-40 bin metre kare alanı kaplayacak biyolojik gölet olan, mesela 500 bin metrekarelik bir mesire yeri şehrin görselliğini, güzelliğini ve çekiciliğini daha da arttıracaktır. Bunun için Tavusbaba ormanlık alanı uygun olabilir. Hayvanat Bahçesi için de Konya'da uygun alanlar rahatlıkla bulunabilir. Hayvanat Bahçeleri şimdi hem gezilen hem dinlenilen mekânlar olarak yapılmakta ve oldukça ilgi çekmektedir.

Ayrıca Konya'mızda oluşturulacak olan el sanatları çarşısı da, hem ilgi çekecek hem de Konya'nın ticaret hayatına katkı sağlayacaktır. Ancak şunu belirtmem gerekir ki, bu çarşı öyle küçük bir çarşıdan ibaret olmamalı, en az 2-3 km. uzunluğundaki bir sokaktan ibaret olmalıdır. Böyle bir çarşı oluşturulursa, el sanatları ile meşgul olan esnafımız da içini dolduracaktır.

Bu dönemde Konya'mız mutlaka metroya kavuşmalıdır. Gerek şehir merkezi ulaşımının rahatlaması gerekse modern şehir görünümüne kavuşmamız için bu şarttır. Metro bu dönemde yapılamazsa bir daha hiçbir dönemde yapılamaz. Bu şansı yakalamışken metro, 2-3 km. olarak değil en az 10-12 km. olarak birkaç güzergahta düşünülmelidir. 

Mavi Tünel projesi ile şehir merkezine gelecek olan suyun en kısa zamanda getirilmesi sağlanmalıdır. Birkaç gün önce üzülerek gördüm, Altınapa barajında su kalmamış gibidir. Kullanma suyu sadece kuyulardan temin edilmektedir sanırım. Yer altı suları da 30 metre civarında çekilmiş durumdadır. Kuyularda her an devre dışı kalabilir. Bu şartlarda Konya çok büyük bir su sorunu ile karşı karşıyadır. Yıllardır bölgemiz yeterli yağış almadığı için böylesine büyük bir sorunla iç içe durumdayız. İnşallah Mavi Tünelle suyun şehrimize bir an önce akıtılması bu sorunu giderecektir.

Şehir merkezinin uygun bir yerine yapılacak olan büyük bir şelale, Konya'ya artı değer katacaktır. Bunun bir örneği Ankara Keçiören'de yıllar önce yapılmıştı. Konya'ya ondan daha büyük ve görselliği daha fazla olan bir şelale yapılabilir. Su sadece içme ve kullanma olarak değil görsel olarak da hayattır. Suyun olduğu mekânlar, her zaman güzeldir ve ilgi çekicidir. Şehir merkezine yapılacak olan büyük bir şelale, Konya hayatına, hayat katacaktır.

Bunun dışında teleferik, zaten Büyükşehir Belediyesinin daha önce açıkladığı projeler arasında yer alıyordu. Onun için bu konuya girmeyeceğim. Ayrıca gerek ulaşım gerekse diğer konularla ilgili büyük, küçük proje çalışmalarını da Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimiz zaten yapmaktadırlar.  

Önceki yıllarda Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerimizin yararlandığı devlet katkısından veya devlet garantili kredilerden bu dönemde de Konya'mız yararlanabilir ve gerek yukarıda sıraladığım gerekse Belediyemiz tarafından hazırlanan projeler şehrimize kazandırılabilir.

Katkımız olmuşsa kendimizi mutlu addederiz. Sonsuz selam, saygı ve hürmetlerimle... Sağlıklı ve mutlu kalınız efendim.


   
2014-09-04
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları