Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 10 Ekim 2013
Serdar USMAN
Serdar USMAN kimdir?
1971 YILI ANKARA DOĞUMLUYUM. 15 SENEDİR KONYADA YAYIN YAPMAKTA OLAN YEREL GAZETELERİMİZ MERHABA, HAKİMİYET VE MEMLEKET'TE KÖŞE YAZILARIM YAYINLANDI. KÖŞE YAZILARIM HALEN HAKİMİYET GAZETESİNDE YAYINLANMAKTADIR. ANA MESLEĞİM DIŞ TİCARET UZMANLIĞI OLUP ÇOK SAYIDA YURTDIŞI İŞ GEZİLERİM OLMAKTADIR. İNGİLİZCE, ARAPÇA VE FRANSIZCA DİLLERİNİ BİLİYORUM. EVLİ VE ÜÇ ÇOCUK BABASIYIM.
Email: [email protected]
  YAZARIN SAYFASI
Konya'nın ticari geleceği umut vaat ediyor
Konya Ticaret Odasının Başarılı Hizmetleri

Bu haftanın başında Konya Ticaret Odamızda düzenlenen basın toplantısında Başkan Selçuk Öztürk'ün 2023 yılı hedefinde oda olarak Konya'ya kazandırmayı planladıkları hedefleri içeren sunumunu dinledim. Başkan'ın kararlı tutumu Konya'mızın ticari geleceği için umut vaat ediyor. Geçmişte kalan zaman kayıplarına hiç girmeyen ve tamamen geleceğe kendini odaklayan başkanın çalışmalarında kendisine destek sağlayacak ekibini de sağlam isimlerden tercih etmesi çok yerinde bir davranış olmuş. Sadece vaat odaklı bir anlayışı kabul etmiyor. Selçuk başkan, hedeflerine ulaşmada vaat edilenlerin yerine getirilmesi için yoğun bir icraat dönemi hedefliyor. Kendisine bu zorlu yolda başarılar diliyorum. 
Şimdi sizlerle Konya Ticaret Odasının Konya'mız için planladığı 'Konya'nın 2023 vizyonunda Konya Ticaret Odası' başlıklı bazı projelerini kısa başlık ve açıklamalarla buradan aktarayım.
1. Mesleki Eğitim Merkezi : Sadece şehrimizin değil tüm ülkemizin başlıca sorunlarından biri olan nitelikli eleman bulma konusu sanayicimizin başlıca sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Gazete sayfalarını açtığınız zaman ilanları takip ederseniz o kadar çok eleman ilanı var ki bazı firmalarımızın ilanlarının aylarca sürdüğü halde eşe dosta haber saldıkları halde nitelikli eleman bulmada sorun yaşadıklarını bizzat biliyorum. İşsizliğin sorun bile olmayacağı ülkemizde kendi kendine yetebilen ve işini severek yapan elemanların yetiştirilmesi çok önemlidir. Herkesin masa başı iş sahibi olamayacağını ama isterlerse edindiği tecrübe ve bilgilerle ve başarılarla kendi işinin yani yaptığı işinin patronu olabileceğini anlatmak zorundayız. Bunu sağlayacak sistem ise, az önce başlıkta değindiğimiz Mesleki Eğitim Merkezleri'dir. Bununla alakalı Selçuk Başkanın ifade buyurduğu gibi okul işyeri arasında ki kopukluk ta başlıca rol oynamaktadır. Okullarımızda özellikle de teknik liselerimizde yeterince pratik yapabileceği bir sistem uygulanmadığı için mezun olan gençlerimiz sudan çıkmış balığa dönmektedirler. Öncelikle bu dengeyi sağlayacak bir çalışma yapılmalı ve okullarda daha çok pratiğe dayalı bir sistem uygulanmalı ki öğrencilerin yetenek durumlarına göre sınıflandırma yapılabilsin. 
İşte bu çalışmalara start vermek için KTO tarafından ciddi bir süreç başlatılıyor. 
2. İhracat Geliştirme Merkezi : Bu konuyla alakalı daha öncede yazılarımda çokça değinmiştim. Konya sanayicimiz daha çok üretim odaklı hareket ettiği için ürettiği malı dünya pazarlarına açacak bir strateji takip etmek yerine daha çok iç Pazar odaklı ve süreklilik arz eden birkaç alıcı ile süren diyalogu doğrultusunda yatırım yapmakta ve bunun dışında kendisini garanti altına alacak ticari bir portföy çalışmasına tenezzül etmemektedir. Son yıllarda ki iç pazar daralması, nispeten bazı firmalarımızı yeni arayışlar içerisine itmiş ve ihracat odaklı hareket etmeye mecbur pozisyona sürüklemiştir. Fakat bu yola çıkarken kendisine yol gösterici bir mercie olan ihtiyacı sebebiyle de Selçuk Öztürk Bey'in ciddi önem verdiği 'İhracat Geliştirme Merkezi' için düğmeye basılmıştır. Bu merkezin daha da işlevsel olmasını temin amacıyla da Anemon Otel'de bizzat kendimin de katıldığı bir çalıştay düzenlenmiştir. Bu çalıştayda ihracatta yaşanan sorunlar tartışılmış ve rapor haline getirilmişti. Konya ihracatımızın önümüzde ki 10 yıl içerisinde 15 Milyar Doları aşması gibi büyük bir hedefe odaklanan ticaret odamız, bunun sağlanması için bir takım çalışmalar yürütmeye devam edecek. İşte kurulacak bu merkez sayesinde ihracatı artırmak için yapılacak tüm çalışmaları koordine edecek ve tüm faaliyetleri senkronize edecektir. 
3. Fuar Alanı : Konya'mızın dev bir sanayi cenneti olmasını taçlandıracak olan fuar merkezi çalışmasında ilk kez bu kadar ciddi bir adım atan Konya Ticaret Odamıza Konya'mız adına teşekkür ediyorum. Eklenecek 4 adet yeni hol ile toplam hol adedi 6'ya yükselecek olan fuar merkezimiz Konya'mızın adını duyurmada ve mamullerini tüm dünyaya pazarlamada lokomotif görevi görecektir. Tamamen oda imkanlarıyla yapılacak olan bu kompleks sayesinde yıllardır özlemle beklenen sosyal konumu itibariyle de donatılmış yeterli bir fuar alanımız olacak. 
4. BALO ( Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar Projesi )
Bu proje sayesinde denize, haliyle de limana uzak olması sebebiyle navlun maliyetlerinin artması yüzünden pazarlama sıkıntısı yaşayan şehrimizi limana bağlayacak büyük bir çalışma olan BALO projesi sayesinde bu sıkıntı da büyük oranda aşılmış olacaktır. Bu proje ile Konya - Mersin arasında hızlandırılmış tren uygulaması devreye girecek ve yüklerimizin 5 saat içerisinde Mersin limanına ulaşması sağlanmış olacaktır. Bu projenin diğer bir ayağı da Orta Avrupa için uygulanacak ve bu bölgelere yönelik yük taşıma maliyeti asgariye çekilecektir. 
5. Üye veri tabanı : Türkiye'nin Anadolu'da kurulan ilk odası olan Konya Ticaret Odası 17 bin faal üyesiyle Türkiye'nin en büyük 6. odasıdır. Bu üyelerden 14 bininin iletişim bilgileri oda sistemleri içerisinde güncellenmiştir. Bu proje ile tüm üyelerin bilgileri harmanlanarak Konya'mızın ticari envanterini çıkarılmış olacak. Proje tamamlandığında KTO'nun internet sitesi bir arama motoru olarak kullanılacaktır. Yurt içinden ve yurt dışından mal alım talepleri ve ortaklık teklifleri olan firmalar bu internet sitesini kullanarak, Konyalı tüm firmalara daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde ulaşabilecekler. Böylece Konya'da iş hacminin artmasına imkân sağlanacak.
Tüm bu başarılı çalışmalarda emeği geçen başta Sayın Öztürk olmak üzere Konya Ticaret Odamızın yönetim kuruluna, meclis üyelerine ve çalışanlarına başarılar diliyorum.

 

   
2013-07-15
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?yazarın diğer yazıları